Добування та застосування спиртів

Тема. Добування та застосування спиртів.

Цілі уроку: розкрити зв’язки між людиною й довкіллям; показати практичне застосування спиртів, їхнє місце в життєдіяльності людини; розвивати критичне мислення, пам’ять, розвивати самостійність, формувати комунікативну, інформаційну компетентність, компетенції самоосвіти і саморозвитку .

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Методи і форми роботи: інтерактивна технологія робота в групах, самостійна робота за методичною системою «Допомога», лекція з елементами бесіди, колективна робота, повідомлення учнів.

Хід урок

І. Організаційний етап.

Розминка

Учитель. Сьогоднішній урок я хочу розпочати словами вірша:

Шляхи пізнання, немов тернисту ниву,

Ми маємо разом з вами пройти.

На тім шляху ти лаврів не чекай —

Тоді збереш жаданий урожай.

А поки ти лише засіяв поле,

Тож паростки зелені виглядай.

Щоб ці паростки заколосилися добірним урожаєм, потрібна ваша активна робота. Я розраховую на неї та сподіваюся, що дух партнерства допоможе нам у цьому.

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Притча

Учитель. Одного1разу Ходжа Насреддін зайшов до мечеті читати проповідь. «О миряни,—-запитав він,— а чи знаєте ви, про що я буду розповідати?» «Не знаємо»,— відповіли вони. «Якщо ви не знаєте, тоді про що ж мені з вами розмовля­ти»,— сказав Ходжа Насреддін і пішов з мечеті. Другого дня, коли він прийшов до мечеті та звернувся до людей з тим самим запитанням, вони відповіли: «Знаємо!» «Якщо ви знаєте, то про що’ мені з вами розмовляти?» — відповів Ходжа і знову пішов. На третій день миряни відповіли: «О, шановний, деякі знають, про що ти розповідатимеш, інші — ні». «Тоді,-— сказав Ходжа, — хай ті, хто знають, розкажуть тим, які не знають». І ми зробимо так само.

III. Актуалізація опорних знань

Робота в групах

Клас ділиться на дві групи.

«Хто швидше і правильніше»

Конкурс 1 «Ти мені, я тобі»

По черзі представники груп ставлять питання один одному.

1.Спиртами називають…

2.За кількістю гідроксильних груп спирти поділяють…

3.Одноатомні спирти — це…

4.Багатоатомні спирти — це..

5.Представниками одноатомних спиртів є…

6.До багатоатомних спиртів відносять…

Конкурс 2 «Дерево пізнання»

Кожній групі дається конверт із картками. На картках є початок хімічної реакції та її завершення. Учні повинні розмістити їх у коренях дерева

(початок хімічної реакції) і вгілках (завершення).

 

 

 

Конкурс 3 «Ланцюжок видозмін»

На дошці показано схему — генетичний ланцюг органічних сполук. Учні мають заповнити їх конкретними речовинами й записати рівняння реакцій.

 

Оцінюється робота учнів.

IV. Вивчення нового матеріалу

Учитель. Перш ніж розпочати розмову про застосування спиртів, а чи знаєте ви, коли людина почала виготовляти спирти? Тоді давайте зробимо екскурс у минуле й дізнаємося про це.

Слово «алкоголь» має арабське походження й означає «той, що дурманить розум», за іншими джерелами — «дещо ефірне». Ще у XII ст. араби були знайомі з дистиляцією та, ймовірно, уміли отримувати напої, міцніші за вино. У Європі про наявність спирту у вині дізналися лише у XII ст., а про дистиляцію — у XIV ст. Арабські алхіміки називали спирт «душею вина» й використовували його переважно в медицині.

Алкогольна ферментація була відома людям з давніх-давен, проте ніхто не міг її використати для виробництва алкогольних напоїв доти, доки не було винайдено керамічний посуд. Це стало можливим лише наприкінці мезоліту — на початку неоліту, тобто приблизно за 6 тис. років до н. є.

Першим спиртом, який людина навчилась одержувати й використовувати, був саме етиловий спирт. Шкода, правда, що історія не зберегла нащадкам імені першої людини, яка відкрила спирт. За легендами, що дійшли до нас, вік був уперше одержаний ще в XI ст. шляхом перегонки виноградного соку. Це зробив арабський лікар Албуказес. За іншими джерелами, ми зобов’язані цьому відкриттю італійському монаху-алхіміку Валентиніусу.

Винахідники спирту були здивовані його надзвичайними властивостями й дали йому поетичну назву — благородний. Алхіміки називали його «аква віта», що в перекладі означає «вода життя», адже коли людина випивала алкоголь, то ставала веселою, жвавою, у неї поліпшувався настрій, з’являлося відчуття повноти сил та здоров’я, приплив енергії. Та невдовзі алкоголь розчарував людей. Так звана «вода життя» зіграла з людиною злий жарт: блаженство виявилося несправжнім. Тоді алхіміки дали йому нову назву «аква-моріс» — «вода смерті». А через кілька століть хімічна наука відкрила багато інших спиртів.

Повідомлення учнів

(див. домашнє завдання попереднього уроку)

1)Дійсно, етиловий спирт може одурманити, це «вода смерті». Але разом з тим етиловий спирт має широке застосування. Він відіграє величезну роль у медицині. Етиловий спирт одночасно є і розчинником, і консервантом. Як консервант і розчинник він використовується у настоянках, наприклад, півонії, водяного перцю, грициків, валеріани. І саме завдяки етиловому спирту ці компоненти можна зберігати тривалий час. Безперечно, як розчинник можна використати й воду, але, наскільки нам відомо, вода не є консервантом, тому такі компоненти не можна зберігати тривалий час.

У хірургії етиловий спирт має незамінне значення як дезінфікуючий засіб. Його використовують у двох концентраціях: 70%-й і 90%-й розчини. 70% -й етиловий спирт використовується як дезінфікуючий засіб під час проведення хірургічних операцій, а 96% -й — для дезінфекції хірургічних інструментів, шовного матеріалу та ін. Як розчинник етиловий спирт використовується для приготування 5%-го розчину іоду, 1%-го розчину діамантового зеленого.

2) Як відомо, другою за величиною екологічною проблемою людства є проблема автомобільних викидів. А от у Бразилії це питання розв’язано шляхом додавання до автомобільного пального етанолу. Там майже половина всіх автомобілів працює на чистому етанолі, який одержують з допомогою мікроорганізмів із цукрової тростини.

Технічний спирт — це етиловий спирт, який використовують для технічних цілей. Його денатурують, тобто роблять не придатним для пиття, додають до нього метиловий спирт, формалін, піридин. Спочатку можна домішувати це пальне до традиційного в межах 5%. Переваги нового продукту в тому, що він має біологічне походження, не шкодить екології та не псує двигун, адже таке пальне добре згоряє. Основний продукт для виготовлення палива з технічного спирту — картопля або меляса (кормова патока). Підраховано, що виробництво готового для використання такого пального обійдеться набагато дешевше, ніж виробництво бензину чи солярки.

3) Метанол — це ще один представник групи спиртів. Він має різноманітне застосування. Метанол слугує розчинником і проміжним продуктом у виробництві фармацевтичних препаратів, барвників, фотореактивів, ароматичних та інших речовин. Хочу звернути увагу на те, що значну його кількість використовують у виробництві пластмас, зокрема феноло-формальдегідних смол, до складу яких входить формальдегід, що одержують шляхом окиснення метанолу киснем повітря. Оскільки метанол — гарний розчинник, його широко застосовують у лакофарбовій та парфумерній промисловостях, зокрема, як розчинник лугів для очищення бензину. До того ж метиловий спирт, а також двохатомний спирт етиленгліколь входять до складу антифризів.

4) Ще один представник спиртів — багатоатомний спирт гліцерол. Його застосовують для виробництва вибухівки, синтетичних смол у лакофарбовій промисловості. Такі лаки й фарби використовують для фарбування вагонів, верстатів сільськогосподарської техніки. Алкідні смоли також використовують для виготовлення друкарських фарб, лінолеуму, клеїв. Оскільки гліцерол має високу гігроскопічність, його використовують як зволожуючий засіб у виготовленні фармацевтичних препаратів і косметичних засобів, а також у шкіряній та текстильній промисловостях. А от у харчовій промисловості гліцерол використовують для підсолоджування лікерів.

V. Самостійна робота

(за методичною системою «Допомога»)

Опрацюйте текст, використовуючи позначки:

«v» — знав раніше;

«+» — отримав нову інформацію;

«-» — прочитане суперечить моїм уявленням;

«?» — це цікаво, хочеться дізнатися більше.

 

Текст

Широке використання мають і полімери спиртів, зокрема, полівініл. З нього виготовляють бензо- і маслостійкі шланги, стрічки, еластичні труби, а також лікарський препарат «йодинол». Полімер використовують у вигляді клеїв, емульгаторів і стабілізаторів емульсійної полімеризації. Він є замінником плазми під час переливання крові. Полівініловий спирт є сировиною для виготовлення волокон. Вони стійкі до дії кислот, лугів, органічних розчинників, нафтопродуктів, мікроорганізмів та мають цінні механічні властивості. Волокна, виготовлені з полівінілового спирту, використовують у медицині, зокрема в хірургії під час внутрішньо-порожнинних операцій. Шви, накладені з таких ниток, не потрібно знімати, оскільки вони поступово самі розсмоктуються в організмі.

VІ. Колективна робота.

Складання схеми «Схема — це просто і зрозуміло»

 

VI. Рефлексія

♦  Що ми вивчили на уроці?

♦  Чи сподобався вам урок? Чим саме?

♦  Чи досягли мети уроку?

♦  Ваші побажання щодо подальшого проведення уроків хімії.

VII. Узагальнення і систематизація знань учнів

Учитель. Отже, ми довели, що спирти корисні для людини, і це дійсно так, але, з біологічної точки зору, спирти — це зло для людини. Але про це ми поговоримо на наступному уроці.

VIII. Підсумок уроку

Учитель. Щиро дякую всім за урок. Ви добре працювали. За сьогоднішній урок оцінки отримали… (оцінювання учнів).

 

IX. Домашнє завдання

1.Вивчити параграф підручника.

2.Скласти сенкани на тему «Спирти».

3.Підготувати повідомлення про шкідливий вплив спиртів на організм людини.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Конспект Him 11 (30) (60.1 KiB, Завантажень: 29)

завантаження...
WordPress: 22.92MB | MySQL:26 | 0,510sec