Доброта і Милосердя

Особистість: її духовний та культурний рівень

Тема: Доброта і Милосердя.

Мета. З’ясувати зміст понять добрий, милосердний, співчутливий; розвивати мовлення в учнів; виховувати чуйність, доброту, уважність, милосердя.

 

Хід заняття

І. Організація класу.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

–         Чи доводилося вам коли-небудь допомагати старенькій бабусі перейти вулицю, чи допомогти нести сумку з продуктами?

–         Як ви почувалися, коли бачили пташку з поламаним крильцем? Що ви зробили, щоб допомогти пташечці?

 

ІІІ. Повідомлення теми заняття.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Про доброту і милосердя.

Учитель заздалегідь записує на дошці слова добрий, милосердний, співчувати.

Учні читають слова, з’ясовують, що вони означають.

Добрий — який робить людям добро, прихильно, чуйно до них ставиться.

Милосердний — який готовий надати допомогу, поспівчувати.

Співчувати — ставитися з розумінням, з жалістю до горя, переважно кого-небудь.

Милосердя, доброта. Ще з давньоруських часів чесноти були традиційними нашого народу. Цілі природним і закономірним вважалося допомогтизнедоленому, нещасному, поділитися шматком хлі­ба, дати притулок бездомному, захистити старість, немічність, порятувати хворого чи каліку, захистити скривдженого.

Доброта, милосердя — багатоликі. Потреба в них повсякчасна. Навіть тоді, коли немає біди, навіть оді, коли гори спокійні і твердь земна не хитається під ногами. Милосердя, чемність, доброта — це крила, на яких тримається людство.

 

Послухайте розповідь. Доберіть до неї заголовок.

 

–         У нашому будинку живе самотня бабуся. Родичів у неї немає. Тому я завжди прибираю у кімнаті одинокої сусідки, ходжу у магазин за продуктами для неї, — роз­повідала Оленка своїм друзям.

–         А ви знаєте, хто цей дідусь? — запитав Ігор, показуючи друзям фото. — Він живе неподалік від мене. У роки війни дідусь боронив нашу землю від загарбників. Я теж допомагаю дідусеві: купую для нього продукти, ліки.

–         Який заголовок ви дібрали до розповіді? Поясніть, чому. Чи хтось із вас допомагає одиноким сусідам, знайомим, родичам? Як саме?

Робота над віршем.

 

БАБЦЯ СПИТЬ

Ходить тиша в теплих капцях,

Я навшпиньки вийду з хати,

Задрімала в кріслі бабця.

Щоби їй не заважати.

А годинник цокотить:

Не скачи, собачко, цить!

Бабця спить, бабця спить.

Бабця спить. Бабця спить.

 

–      Чи можна назвати дівчинку доброю, уважною? Якими словами вірша це можна підтвердити?

–        Послухайте ще один вірш.

 

ПЕРЕКИНУТА ШПАКІВНЯ

Плаче шпак уранці після зливи.

Де шумлять на греблі явори,

Що шпаківню вітер чорногривий

Перекинув денцем догори.

Борсаються бідні шпаченята,

Як його зарадити біді?

Кліпають із пітьми оченятами:

— Випадемо, татку, що тоді?

Ще якби їм день чи півторадні,

Ще якби їм днів хоча б із п’ять!

Бо вони ще зовсім безпорадні —

Падаючи, ще не полетять.

Як же, хлопці, хатку ви прибили,

Що її порушили вітри?

Плаче шпак уранці після зливи,

Де шумлять на греблі явори.

 

–      Яка біда трапилася зі шпаченятами? З яких слів зрозуміло, що поетеса співчуває птахам?

 

V. Фізкультхвилинка.

 

VІ. Закріплення знань.

Поясніть прислів’я:

Роби людям добро, і вони тобі віддячать добром.

Роби людям те, що хотів би, щоб люди зробили тобі.

Від теплого слова і лід розмерзає.

Слово – не горобець, вилетить – не піймаєш.

Гостре словечко коле сердечко.

VІІ. Гра «Якщо ти добра людина, то повинен…»

— Якщо людина повинна робити те, що я нази­ваю, плескайте в долоні, а якщо — ні, то нічого не робіть.

  • Допомагати мамі мити посуд.
  • Робити комусь зле, якщо цього ніхто не бачить.
  • Не вмиватися.
  • Берегти рідну природу.
  • Шанувати працю інших людей.
  • Галасувати, коли хтось відпочиває.
  • Бути вихованим, стриманим.
  • Обманювати, хвалитися.
  • Насміхатися з чужого горя.
  • Добре вчитися, багато читати.
  • Не слухати батьків.
  • Допомагати друзям у біді.
  • Ділитися тим, що у неї є.
  • Ображати інших.
  • Захищати слабкого.
  • Спати на уроках.
  • Красти.
  • Любити своїх батьків.

—  Бачу, ви знаєте добре, що має робити добра юдина. А тепер поміркуйте, чому потрібно робити

добро?

 

VІІІ. Робота в зошиті.

ІХ. Підсумок заняття.

–         Розкажіть, що доброго ви зробили для своїх рідних чи друзів.

 

Запам’ятай!

На добро люди відповідають добром. Той хто робить щось добре, не повинен чекати за це винагороди.

завантаження...
WordPress: 22.83MB | MySQL:26 | 0,311sec