Діапазон голосу актора

Тема. Діапазон голосу актора.

Мета: ознайомити учнів із вмінням визначати діапазон свого голосу, вивчити вправи для тренування діапазону свого голосу;

    розвивати артикуляційний апарат учнів;

виховувати в учнів бажання володіти красивим діапазоном свого голосу.

 

Хід заняття.

Теоретичний матеріал.

Висота голосу – це його тональні можливості. Межа людського голосу від найнижчих до найвищих тонів звучання. Голос кожної людини має три частини звукоряду, що різняться за висотою звучання: низький, середній і високий.

Середній – той, що властивий мовцеві: індивідуальний. Від цієї нейтральної помітки голос може підвищуватися або понижуватися.

Існують голоси, що багаті від природи. Але потрібно ними вміло користуватися і берегти їх. Іноді трапляється, що в усному мовленні голос приємно слухати, а під час читання він звучить не гнучко, на одному рівні, не виражає ані думок, ані емоцій. Такий голос потрібно тренувати.

Для цього існує ряд вправ.

 

Вправи для тренування діапазону голосу.

 

Вправа 1.

Перший рядок вірша читати на нижній ноті вашого натурального тону. Другий трохи вище, третій – ще вище., усього 8 -10 рядків. Після чого в аналогічному порядку знижувати голос. Темп і сила голосу звичайні. Вдихати повітря після кожного рядка. Після певної кількості пророблених вправ розширювати діапазон голосу.

Хто здоровий, той сміється.

Все йому в житті вдається.

Не марнує ні хвилини –

Це ж чудово для людини!

Хто здоровий, той не плаче.

Жде його в житті удача.

Він уміє працювати,

Вчитись і відпочивати.

Хто здоровий – не сумує,

Над загадками мудрує.

 

Вправа 2.

Слово за словом підвищувати тон, поки голос досягне найвищого легкого звучання. Після цього в аналогічному порядку поступово знижувати голос. З таким переходом від підвищення до пониження читають весь вірш. Дихання в кінці кожного рядка, вдих швидкий і непомітний. Темп і сила звичайні.

Прокидаємось ми зранку на зорі,

Заглядаєм, чи погода на дворі,

Небо нам всміхається, сонечко вітається.

Добрий день вам, українські школярі.

Зранку робимо зарядку раз у раз,

Бо здоровим хоче бути кожен з нас.

Небо нам всміхається, сонечко вітається.

Добрий день вам, українські школярі.

 

Вправа 3.

Найвідчутніше різні тони розпізнаються, якщо читаються діалоги. Простежити за зміною тональності під час читання вірша.

  • Куди тобі, сонечко?
  • До зими.
  • Ось моє віконечко!
  • Підвези!
  • Де ж ті везли – везлики, як нема!
  • Везлики – замерзлики край вікна!
  • Що ж мені робитоньки?
  • Я пішло. На затоки й витоки,

Де було.

Там я і сидітиму на горі,

На морозі грітиму снігурів!

 

Вправа 4.

Використати текст для розширення діапазону. Визначити найзручнішу для голосу висоту. Від цього рівня висоти рухатися вгору і вниз, стежачи за плавним переходом від однієї висоти до іншої.

Текст можна читати кілька разів, змінюючи темп на різних висотах.

Ми обсадимо школу бузками

Та обсіємо площу квітками.

Хай ростуть і дерева і квіти.

Ми щасливі, радісні діти.

Дерева зростатимуть з нами

Захитають над нами гілками,

Хай шумить при долині калина,

Розквітає з піснями Вкраїна.

 

Вправа 5.

Використати прозовий текст. Набрати повітря і, починаючи з низької ноти, підвищувати звучання кожного слова (ніби йдучи по сходинках).

Повітря добирати лише перед початком нового речення. Голос не напружувати за силою звучання.

« Із давніх-давен український народ найголовнішою цінністю в житті вважав здоров’я. вітаючись і прощаючись, люди казали один одному «Здоровенькі були», «Дай, Боже, здоров’я » «Бувайте здорові».

Ще за часів Київської Русі наші пращури цінували здоров’я, загартованість, спритність. Свою силу, винахідливість, кмітливість вони виявляли в іграх, забавах, які часто проводили в традиційні свята українців. »

 

Підсумок заняття.

Ці вправи вам необхідно проводити, щоб голос був гарним і приємним для сприйняття співрозмовникам.

Дотримуючись цих порад, ви зможете гарно декламувати вірші, читати прозові твори.

завантаження...
WordPress: 22.88MB | MySQL:26 | 0,923sec