ДЕРЖАВНА СИМВОЛІКА

МЕТА. Усвідомлення єдності власної долі з долею Батьківщини; виховання почуття патріотизму; почуття любові до свого рідного краю, Батьківщини, народо традицій та звичаїв.

ОБЛАДНАННЯ. Гімн, герб та прапор.

Хід заняття

Розповідь вчителя.

Важким і довгим був шлях нашої держави до справжньої незалежності. Скільки крові і сліз було пролито нашими земляками, щоб сьогодні око милував жовто-блакитний прапор і Володимирський тризуб, щоб могли ми вільно у весь голос заспівати «Ще не вмерла Україна»! Останнім часом погляди мільйонів людей звернені до своєї історії, словесності, культури. Ми звертаємося до замулених криниць своєї духовності. Такою невивчеиою цариною нашої історії є національна державна символіка.

Національним гербом України є Золотий тризуб на блакитному фоні. Тризуб є одним із найдавніших знаків на території України, його зображення дійшло до нас із часів трипільської культури (4-3 тис. до н.е.). Він був родовим знаком Рюриковичів – князів Русі. У Х-ХІ ст. такі знаки знаходимо у документах; вони зображені на грошових знаках Володимира Великого у Києві. Цей знак був на срібних монетах князів Святослава та Ярослава Мудрого. Був тризуб і у гербі Анни Ярославни, королеви Франції, эбраження герба-тризуба і на клеймі стародавньої цегли, яку було знайдено при розкопках Десятинної церкви у Києві.

Вчені по-різному пояснюють значення суті цього знака: зображення птаха, лука, якоря, зашифроване написання слів «Володимир», «Воля», уособлення трьох природних стихій – повітря, води і землі. Пізніше стали яснювати його як єдність Бога-Отця, Бога-Сина, Бога-Духа Святого.

У період феодальної роздробленості Русі тризуб витіснився з ужитку. На
зміну приходять: на Київській землі – зображення св. архистратига Михаїла, а на західноукраїнських землях – лев, що лізе на скелю.

Із запровадженням козацького реєстрового війська на Україні зявляється нова гербова символіка – лицар-козак із самопалом.

На початку XX ст. відбувається процес відродження старого князівсьвського знака. У лютому 1918 року у Коростені Мала Рада схвалила використання Золотого тризуба на синьому тлі як Державного герба України. Як герб тризуб залишився і в часи Гетьманату (1918), і за Директорії (1918-1920), і в часи об’єднання УНР та ЗУНР (акт Соборності України, проголошений 22 січня 1919 р.)

І ось, виборовши незалежність України, тризуб знову повертається до нас і стає офіційною емблемою нашої держави. 19 лютого 1992 року Верховна Рада як найвищий законодавчий орган держави своєю постановою «Про Державний герб України» затвердила тризуб як малий герб України, вважаючи його головним елементом великого герба України.

Як птах золотий, в переливах.

На прапорі має, горить.

Це знак наш, це фабрики й ниви,

Це символ, що будем ми жить.

Це юність, це клич поколінням,

Що йдуть крізь життєву грозу,

Це слава твоя, Україно,

Золотий непокірний тризуб.

Іншим атрибутом державності, яка символізує її суверенітет, є прапор. На Україні прапор ще називають хоругвою або знаменом. Прапор відомий зі античних часів. Древні стяги були у великій шані на Русі ще за часів язичництва, а після впровадження християнства вони освячувалися образом животворного Христа. Значення стягів як святині з часом все більше зростає – жодне військо без прапора не вирушало в похід і не вступало в бій. Відомо, що князь Олег після перемоги над Візантією велів вивісити знамена і прикріпити свій щит на воротах Цареграда. А князь Володимир уже водив свою бойову дружину на ворогів під хоругвами, в т.ч. синьо-жовтими. Історики свідчать, що 1410 р. у Грюнвальдській битві полки Галицько-Волинського князівства йшли під хоругвами, на синьому полі яких було зображено золотого лева. Синю та жовту фарбу бачимо також на знаменах українських козаків, у козацькому та гайдамацькому одязі.

Сторінка: 1 2
завантаження...
WordPress: 22.91MB | MySQL:26 | 0,540sec