Декор інтер’єрів зорельота

Тема: Декор інтер’єрів зорельота

Мета: продовжувати ознайомлювати учнів із декоративно-ужитковим мистецтвом; закріплювати знання про декоративну композицію, декор, декорування; розглядати засоби виразності декоративної композиції; навчати спрощувати та декорувати природну форму; закріплювати розуміння понять «стилізація», «візерунок», «орнамент»; формувати в дітей уміння сприймати, розрізняти й аналізувати, спрощувати та узагальнювати природну форму; розвивати дрібну моторику руки; виховувати в учнів естетичне сприйняття навколишнього світу, інтерес до прекрасного; стимулювати розвиток допитливості.

Обладнання: матеріали для демонстрації послідовності й техніки виконання роботи. І. Колтун Декоративна тарілка. Інтер’єр громадської споруди в Детройті (США). В. Панко. Розпис печі в українській хаті. Витинанки В. Корчинського, Т. Крамаренко.

Матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий олівець; гумка; гуаш; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра.

Тип уроку:     комбінований.

Скарбничка мистецької мудрості

Візерунок — малюнок, що є сполученням ліній, кольорів, тіней тощо.

Декор— поєднання елементів, призначених для прикрашання.

Орнамент — візерунок або група візерунків, створений повторенням і чергуванням елементів. Орнамент може складатися з одного або кількох декоративних елементів.

Ритмічна сітка (допоміжні лінії, за якими виконується ритмічний візерунок) може бути квадратною, прямокутною, ромбовидною. Найчастіше ритмічні візерунки використовують під час створення малюнків для тканин і шпалер. Використовують ритмічні сітки також в архітектурі.

Рапорт- частина орнаменту, що повторюється.

Хід уроку

  1. Організаційний момент
  2. Актуалізація опорних знань і вмінь

Запитання

  • Які види декоративно-ужиткового мистецтва ви знаєте?
  • Чим твори різних видів декоративно-ужиткового мистецтва відрізняються один від одного?
  • Які види декоративно-ужиткового мистецтва вам найбільше подобаються і чому?
  1. Вивчення нового матеріалу

Організація сприйняття творів мистецтва

Пояснення вчителя

Декоративне мистецтво було започатковане на початку світової історії.

Прикрашаючи вази, розмальовуючи стіни будинків, людина передавала своє ставлення до світу, відчуття прекрасного — щоб глечик, в який наливають воду або молоко, був не тільки зручним і міцним, але й красивим.

Назву це мистецтво отримало від французького слова йесог, що означає — прикрашати.

Звісно, розпис на стінах не тільки прикрашає інтер’єр, але й розповідає про добро та зло, радість та горе.

Декоративне мистецтво називають ще ужитковим, тому що його твори є невід’ємними від предметів, на які їх нанесено.

Для декорування різних предметів використовують сюжетні зображення, малюнки-символи та орнаменти.

Сюжетні зображення — це малюнок на поверхні предмета, що зображує певне явище, подію, певну людину або річ.

Символічні зображення — це узагальнений образ, що відображає будь-яке поняття, ідею, явище.

Використовуючи малюнки-символи, слід пам’ятати, що у різних народів одні й ті самі зображення можуть набувати протилежного змісту. Так, наприклад, у культурі Сходу дракон — символ мужності, а в європейській культурі — руйнівна непоборна сила.

Орнамент — візерунок, побудований на ритмічному чергуванні різних елементів (від лат. оrпатепіит — прикраса). Орнаменти бувають стрічковими, центральними і безперервними.

В основі орнаменту два композиційні начала — ритм і симетрія. Ритм означає особливу структурну побудову, для якої характерним є повторюваність тих самих елементів, чергування декількох.

Симетрія (спокійна рівновага елементів) — така композиційна побудова, за якої права й ліва сторони малюнка врівноважені. У візерунку це часто дзеркальне відображення сторін. Різновиди ритму й симетрії створюють багатство стилів. Виразність орнаменту залежить також від того, які форми в ньому переважають — округлі чи загострені прямолінійні, який вигин ліній — плавний або округлий. Орнамент може складатися з геометричних, рослинних або тваринних форм.

Колір — один із важливих засобів в орнаменті. Він тісно пов’язаний із композицією. Поєднання кольорів можуть ритмічно повторюватися й чергуватися, як і елементи форми.

Роздивись інтер’єри, прикрашені орнаментальними композиціями. Знайди серед них розписи, мозаїки, вітражі.

 

4.Закріплення вивченого матеріалу.

Слово вчителя

Декоративне мистецтво за своїм походженням — мистецтво народне. Наші давні пращури створювали речі, знаходячи для них найдоцільнішу форму, а покоління в покоління зберігали й донесли до нас винайдену красу. Кожен витвір народного мистецтва відображає мудрість народу, його характер, уклад життя.

В єгипетському орнаменті основним декоративним елементом є лотос; в ассирійсько-вавилонському — плід священної рослини ананаса; у грецькому — листи аканта; у римському — дуб і виноград.    

Визнач стрічкові та сітчасті орнаменти. Поглянь, як колір підкреслює ритм в орнаменті.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

В орнаментах зазвичай використовуються стилізовані (спрощені, декоративні), а не реальні форми. Для створення декоративного образу художник виділяє найсуттєвіші особливості природної форми та узагальнює її. Роздивися витинанки і вишивки, зверни увагу, як у них спрощено форми звірів і птахів.


 

 

 

 

 

Практичне завдання.

Створи ескіз стрічкового зооморфного орнаменту для оформлення інтер’єру зорельота. Застосуй витинанку та аплікацію.

Поради

Спочатку виконай стилізацію однієї або двох тварин та сформуй рапорт. Добери кольори елементів орнаменту (теплі, холодні чи контрастні) та порядок чергування. Перенеси малюнок на складений кольоровий папір (учетверо або «гармошкою») та виріж зображення тварини. Наклей смугу орнаменту на аркуш, попередньо намітивши олівцем її верхню і нижню межу.

Індивідуальна робота за творчим завданням

Учні виконують роботу під керівництвом учителя. Під час виконання малюнків учитель стежить за роботою учнів та за потреби допомагає.

5. Підсумок уроку

Обговорення учнівських робіт

Учитель пропонує учням розглянути малюнки одне одного визначити їх переваги і недоліки. Виявляючи помилку, учень, має запропонувати свій варіант її виправлення. Решта учнів може погодитися з ним
або запропонувати інше рішення, обґрунтовуючи свою думку.

Із малюнків створюють виставку «Декор інтер’єрів зорельота».

які вони використовують; орієнтуватися в засобах виразності вже знайомих їм видів декоративно-ужиткового мистецтва; вміти створювати орнаменти у запропонованому стилі.

6. Домашнє завдання

Якщо запропоновану роботу не було завершено впродовж одного уроку, учні продовжують роботу вдома з урахуванням зауважень учителя та решти учнів.

Знайти інформацію про поширення зооморфних орнаментів у декоративному мистецтві.

завантаження...
WordPress: 22.91MB | MySQL:26 | 0,298sec