Число іменників (повторення). Іменники, що мають форми тільки однини або тільки множини. Збірні іменники

Тема. Число іменників (повторення). Іменники, що мають форми тільки однини або тільки множини. Збірні іменники

Мета: узагальнити та поглибити знання учнів про число іменників; дати відомості про іменники,що мають лише форму однини або множини;

ознайомити із збірними іменниками; вчити доцільно вживати такі іменники у власному мовленні; виховувати любов до  природи, вміння помічати світ навколо себе.

 Тип уроку: комбінований. 

Хід уроку

Неба вяне просінь, і мете, мете

Жовтокоса осінь листя золоте.

                                                                                                                В.Сосюра

Актуалізація мотиваційних резервів учнів з теми.

  1. Робота на дошці за картками.

Розподілити слова за родами:

Картка №1

Чоловічий  рід           Жіночий рід          Середній рід           Спільний рід

Інженер ,майстерність,волосся, нахаба,батько, радість, ягня, сирота,  холод, піч, сонце, веселка, шуліка.

Картка №2

Чоловічий  рід           Жіночий рід          Середній рід           Спільний рід

Осика,малювання,тихоня,сніг,корова,кіно,плакса,човен,Капрі,Говерла,журі,каліка, син, вовченя,поле.

  1. Бліц-опитування

1.Іменники, що називають професії, посади, які можуть означати осіб чоловічої та жіночої статі належать до ( чоловічого роду).

2.Іменники на –а, -я, -о, що служать для характеристики осіб чоловічої та жіночої статі належать до ( спільного роду).

3.Не мають роду іменники, які вживаються лише в ( множині).

4.Якою граматичною ознакою є рід іменників (постійно).

5.Назвіть непостійні граматичні ознаки іменників (число, відмінок).

 

Повідомлення теми, мети, завдань уроку; мотивація навчальної діяльності учнів.

Засвоєння нового матеріалу.Виконання системи завдань..

  1. Лінгвістичний експеримент.

   І-група                                                        ІІ-група

Люди, діти, гуси.                                Людство, молодість, дітвора.

Ножиці, штани,сани.                          Залізо, олово, віск, мед.

Карпати, Суми, Прилуки.                  Хода, читання, хоробрість.

ІІІ-група

Робота за підручником. Прочитайте теоретичний матеріал про число іменників.

Завдання.Визначити, що означає кожна група іменників і спробуйте поставити їх в однині чи множині, зробіть зі своїх спостережень висновки.

Коментар  учителя

В українській мові іменники змінюються за числами. Множина іменників утворюється від однини зміною закінчення або наголосу. Іменники, які означають сукупність істот або неістот, що сприймаються, як єдине ціле, називаються збірними і такі іменники вживаються тільки в однині. Назви речовин і матеріалів, почуттів і станів, дій і ознак, більшість власних географічних назв уживаються тільки в однині. Деякі іменники мають лише форму множини. До них належать географічні назви, назви парних предметів, речовин, матеріалів, процесів, станів.

Іменники, які позначають сукупність однакових або подібних предметів, що сприймаються як єдине ціле, називаються збірними. Наприклад: коріння, листя, молодь, дітвора, жіноцтво, гарбузиння.

Збірні іменники не мають форми множини, тому що виражають об’єднання багатьох предметів, які не підлягають лічбі. Проте в них є рід і словозміна.

 Робота з текстом.

Сьогодні у лісі справжній жовтневий листопад. Клени обсипаються від найменшого подиху вітерця. Гаснуть осінні вогневі барви. Деякі листки, засихаючи, скручуються у дудочку, і коли обережно розгорнути такий листок, всередині в ньому тремтить кришталева росинка. Повітря насичене різноманітними пахощами. Невпевнено із-за хмар виглядає сонечко.

     Як же поріділи дерева! Наче довго хтось брів по коліна в опалому листі,  прийшов і навстіж розчинив у лісі тисячу синіх віконець.  Зменшення світла і зміна кольорів у природі навіяли сум.

 

Завдання.

Прочитайте текст, дайте йому назву, визначте тему та головну думку висловлювання. Знайдіть іменники та запишіть їх в таблицю.

 

Іменники, що мають дві форми Іменники, що мають лише одну форму
однини множини або однини або множини
у лісі клени повітря пахощами
листопад барви листі  
подиху листки зменшення  
вітерця хмар сум  
дудочку дерева    
листок коліна    
росинка віконець    
сонечко кольорів    
у лісі      
       
світла      
зміна      
у природі      

 Ігрове дослідження-моделювання.

У жовтні кожен знає                        та виганяє птахів з гаю

Жовтень ходить по краю                 а осіннього дня  не встиг посміхнутися,

а вже й вечір

Весняної ночі не встиг                    з великої хмари малий дощ буває

лягти, а вже й ранок

Поясніть значення прислів’їв і приказок. Схарактеризуйте речення за будовою: назвіть прості і складні речення.

Підкресліть іменники, визначіть число.

Гра “Погрупуйте слова”.

Групи отримують конверти з словами: їх потрібно погрупувати на дві частини:

– ті, що вживаються тільки у формі однини;

– ті, що вживаються тільки у формі множини.

Радощі                                         врода

Пестощі                                       Київ

Пахощі                                        Дніпро

Карпати                                      ворота

Ножиці                                        сміливість

Граблі                                          чорнило

Окуляри                                      білило

Коноплі                                       гіпс

Сходи                                          мед

Сани                                           малювання

Сіни

Ясла

Вибірковий диктант.

Випишіть збірні іменники (ставлячи їх у початковій формі). Визначте рід кожного. Поясніть, чому збірні іменники не мають форми множини.

Знову осінь, знов у дальній вирій птаство з України відліта… (Є.Гуцало.) Буйнотрав’я доли заквітчало, перелітним птахом прокричало. (Л.Тендюк.) Ворони у гіллі – як чорне шмаття ночі… (Б.Чіп.) Зжовкне листя вліті, відчахнеться віття. (М.Стельмах.)  Латаття ніжилось в озерах, хитали ряску карасі. (Л.Костенко.)

Підсумок уроку. Рефлексія.

Як утворюються іменники у формі множини?

Які іменники мають тільки форму однини?

Назвіть іменники, які мають тільки форму множини.

Які іменники називаються збірними?

Домашнє завдання.

Уявіть собі, що ви художники і потрапили:

І група – у парк відпочинку восени;

І група –  в осінній ліс;

ІІІ група – під осінній дощ.

Передайте ваші враження від побаченого, використовуючи іменники, які вживаються тільки у формі множини або тільки у формі однини.

завантаження...
WordPress: 22.85MB | MySQL:26 | 0,333sec