ЧИ ЛЕГКО БУТИ УЧНЕМ?

Мета:

 • допомогти дітям усвідомити, які якості необхідні хорошому учню;
 • сприяти розвитку уяви і
  навиків спільної діяльності.

   

  Матеріали:

  папір, пензлики і фарби (гуаш або акварель) для кожної дитини (для вправи “Плями”).

   

  Вітання

  Обговорення домашнього завдання

Попросіть дітей розповісти про основні правила роботи на уроках.

У ході обговорення часто з’ясовується, що різні вчителі вимагають дотримання різних правил. Наприклад, на уроці математики на усному рахунку треба обов’язково включатися в роботу одночасно, а для уроку російської мови потрібно наперед, ще удома, записати в зошиті дату наступного дня. Постарайтеся, щоб діти зрозуміли значення дотримання тих або інших правил.

Про те, як важливо уміти раціонально планувати час, готуватися до роботи наперед, мовиться в притчі про черевичника.

Притча про черевичника

Одного разу старий черевичник знайшов, що якщо увечері перед сном він виріже з шкіри заготівки для взуття і розкладе їх на столі, то вранці на столі стоятимуть черевики. Поки він спав, хтось виконував за нього частину роботи. І це траплялося тільки тоді, коли майстер увечері готував викрійки з шкіри для завтрашнього дня. Йому стало дуже цікаво, як же відбувається, що до ранку у нього вже є декілька пар готового взуття. І одного разу вночі він, як звичайно, розклав заготівки на столі і сховався. Коли годинник пробив північ, звідки ні візьмися на столі з’явилися маленькі чоловічки — гноми, які швидко зшили з підготовлених шматочків нові черевики. На наступний ранок прийшов підмайстер і здивувався, що майстер встиг вже зробити стільки відмінних черевиків. І тоді майстер сказав йому: “Вся справа в заготівках. Зроби їх сьогодні, і завтра справи твої підуть успішніше”. Говорять, що багато творчих людей користуються рецептом старого черевичника.

Робота по темі заняття

Гра “Ідеальний учень”

Кожний учень сідає на спеціальний “стілець ідеального учня” і говорить про те, яким в його уявленні повинен бути ідеальний учень. Наприклад, він ніколи не робить помилок, виконує всі завдання на “відмінно” і т.д.

Випишіть всі пропоновані дітьми якості на дошку.

Дискусія на тему заняття

 1. Як я відношуся до ролі ідеального учня?
 1. Які є переваги у позиції ідеального учня?

  3.Можно чи відповідати всім перерахованим вимогам
  до учня?

  4. Що може трапитися, якщо людина вимоглива до себе?

 1. Який результат, якщо учень, навпаки, несерйозно відноситься до вимог школи і вчителів?
  1. Для чого вчуся я?

  Важливо, щоб до кінця дискусії діти зрозуміли: ідеальних учнів не існує. Помиляються всі, і кожна людина має право на помилку. Але можна прагнути стати справжнім
  учнем, покращувати свої якості, залишаючись при цьому самим собою.

  Прочитайте дітям уривок з повісті М. Вильяме “Вельветовий кролик”.

 • Що значить бути справжнім? — запитав одного разу Кролик. — Це коли усередині тебе дзвенять всякі штуки, а збоку стирчить ручка?
 • Те, з чого ти зроблений, не має значення, — відповів Шкіряний Кінь. — З тобою щось відбувається… Дитина любить тебе довго-довго, не просто грає з тобою, а по справжньому любить тебе, ось тоді-то ти і стаєш справжнім. Але пам’ятай, це не відбувається відразу. На те, щоб стати справжнім, йде деколи дуже багато часу… Нокогда ти теперішній час, ти не зможеш бути неприємним або нецікавим, хіба тільки для людей, які взагалі нічого не розуміють.

   

  Вправа “Незнайко”

  Скажіть наступне: “В житті у всіх нас бувають вдалі дні і днинки “так собі”. В деяких ситуаціях ми відчуваємо себе упевнено, “на висоті”, а в інших втрачаємося. Я пропоную вам гру, в якій ви вільно зможете відчути себе людиною, яка може чогось не знати. Хто хоче побути ним”? “Незнайко” на всі питання інших дітей повинен відповідати: Не “знаю”, підтверджуючи свою відповідь інтонацією, голосом, мімікою, жестом”.

  Це одна з найулюбленіших вправ дітей. В деяких групах бажання грати в “Незнайка” виникає і на наступних заняттях. В цьому випадку, особливо якщо в групі є гіпервідповідальні діти, гру можна кілька разів повторити.

   

  Вправа “Плями”

  Вправа виконується в парах. Один з дітей бере небагато фарби того кольору, який йому хочеться, і капає на лист паперу. Його партнер домальовує “пляму” до якого-небудь образу. Потім учасники міняються ролями.

  Ця вправа сприяє налагодженню взаємодії між дітьми, крім того, воно володіє деякою діагностичною цінністю. Агресивні і пригнічені діти часто вибирають фарби темних кольорів. Вони “бачать” в “плямах” агресивні сюжети (бійку, страшне чудовисько і ін.). До агресивної дитини корисно посадити спокійного. Останній братиме для малюнків світлі фарби і бачитиме приємні, спокійні сюжети.

  Діти, схильні до гніву, вибирають переважно чорну або червону фарбу. Діти із зниженим настроєм віддають перевагу ліловим і бузковим тонам. Сірі і коричневі тони вибираються дітьми напруженими, конфліктними. Проте нерідко неможливо прослідкувати чіткий зв’язок між вибраним кольором і психічним станом дитини, тому на основі малюнків не можна робити серйозних діагностичних висновків, можна говорити лише про загальні тенденції, які допоможуть вибрати вірний напрям роботи при глибшій діагностиці.

  Обговорення підсумків заняття

  Всі учасники говорять про те, що сподобалося, здивувало, обрадувало на занятті, що вийшло, чим задоволені, які почуття переживали, які питання залишилися недозволеними.

   

  Домашнє завдання

  Подумайте про те, які якості допомагають вам вчитися і які якості ви хотіли б в собі розвинути.

  Прощання

завантаження...
WordPress: 22.91MB | MySQL:26 | 0,319sec