ЧОМУ ПОСМІХАЄТЬСЯ ДЖОКОНДА? ЗНИЩЕННЯ ПРИРОДИ, ЦИВІЛІЗАЦІЇ І КУЛЬТУРИ ЯК НАСЛІДОК БЕЗДУХОВНОГО НАУКОВО-ТЕХНІЧНОГО ПРОГРЕСУ

Мета: навчити учнів осмислювати зміст новели «Усмішка», формувати уміння аналізу художнього тексту, виховувати етичні принципи поведінки.

Тип уроку: закріплення і систематизація вивченого матеріалу.

Обладнання: портрет Р. Бредбері, виставка його творів, репродукція картини «Мона Ліза», портрет Леонардо да Вінчі.

Епіграф:

«Майбутнє створюється нами тепер.

Кожної хвилини, яку ми проживаємо,

нам надається можливість творити його»


Р. Бредбері



Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності.

1. «Мікрофон».
Продовж речення «Новела Бредбері «Усмішка» мене вразило тим, що…

2. Опитування.

Що таке новела? – Чи можна «Усмішку» назвати новелою і чому?

Які твори називають фантастичними?

Які елементи фантастики використані у новелі «Усмішка»?

Доведіть, що новела Бредбері «Усмішка» написана в жанрі антиутопії.

ІІ. Повідомлення теми, мети уроку.

1.Слово вчителя.

ІІІ. Закріплення і систематизація вивченого матеріалу. (Робота над темою уроку).

1.Презентація портрета Леонардо да Вінчі і репродукції його картини «Мона Ліза».

2. Розповідь підготовленого учня .


Леонардо да Вінчі італійський живописець епохи Відродження. Його відома картина «Джоконда» – робота зрілого періоду творчості. Посмішка Мони Лізи хвилює серця людей протягом чотирьох століть: в образі цієї жінки дивовижно передані суперечності та складність людської натури.


Портрет Мони Лізи вражає:високе відкрите чоло, трохи насмішкуваті карі очі, прямий ніс, маленький рот, легкий рум’янець на щоках, чиста тонка шкіра та ніжний овал обличчя, яке обрамлене розчесаним на прямий поділ темним волоссям ,що вільно спадає на плечі. Дуже красиві руки з тонкими довгими пальцями спокійно лежать на поруччі крісла. Жінка вбрана в просту, без особливих прикрас, темну сукню, яку доповнює легкий шарф. Мона Ліза зображена в кріслі на веранді, її статура гордовито пряма.


Уся гама образотворчих засобів картини підпорядкована єдиному завданню – подати образ людини нев’янучої чарівності, яка втілює красу світу.

3.Аналіз твору.


Проблемне запитання.

Яку роль в ідейній системі твору відіграє картина італійського художника?

Що втілює цей образ, яку думку автора передає?( Відповідь на запитання дається в ході аналізу твору).

4.Словникова робота.


Картина – це образ-символ. Із ним пов’язана думка письменника про майбутнє людства.


Символ – один з поетичних тропів: умовне означення якогось явища. Символ стисло і яскраво передає певну ідею.

5.Бесіда-характеристика головного героя новели Бредбері «Усмішка».

Коли і за яких умов відбувається перше знайомство з Томом?

Чому він з’являється на майдані?

Чи поділяє Том думки мешканців міста щодо акту вандалізму?

Як письменник передає хвилювання героя в момент зустрічі з «Джокондою»?

Що відчуває хлопчик під час прояву безумства дорослих?

Чому він також ухопив клаптик картини?

Що вразило його на картині?

Яку фразу повторював Том, лежачи в ліжку?

Крізь які фази душевного стану проходить головний герой?

6. Робота з текстом. – Прочитайте за особами уривок від слів «Врешті-решт і вони ступили на головний майдан» до «Точно, Мона Ліза. (Автор, Грігсбі, Том).

Чому Том не міг плюнути?

Прочитайте уривок від слів «Слухайте оголошення…» до слів «…рука була захована під куртку».

Чим можна пояснити вчинок Тома? Чи доречні тут слова «сила мистецтва»?

Останню частину оповідання – від слів «Том дихав рівніше» до кінця учні читають мовчки.

Від чого застерігає Рей Бредбері?

Від картини Том врятував тільки одну деталь – «усмішку». Який ідейний зміст цієї художньої деталі?

(Посмішка – це не тільки елемент зовнішньої краси, це свідчення певного душевного стану людини. Том у посмішці побачив добро та ласку).

Відповідь на проблемне запитання. Внутрішня, душевна краса, найвищий ступінь моральності, шляхетності – ось що здатне творити справжню духовну людину.

7. Словникова робота.

Трагічне – естетична категорія, що відтворює поразку або загибель прекрасного в боротьбі із силами зла.

Оптимізм – життєрадісне світовідчуття, при якому людина вірить у майбутнє.

8. Аналіз фіналу твору.

Прочитайте епізод від «Світ спав…»;

Знайдіть ключові фрази;

Визначте кольорову гаму, яку використовує автор для змалювання світу героїв твору.

У чому полягає трагічний оптимізм Р. Бредбері?

Висновок. Люди живуть у спотвореному, «холодному» світі. У результаті їхніх помислів і дій трагічно гине великий твір мистецтва, але залишається «усмішка» і людина, яка її сховала. Письменник висловлює надію на те, що «з’явиться тямуща людина, яка підлатає цивілізацію. Людина з душею… Людина, у якої душа лежить до прекрасного, і вона поверне людству цивілізацію, при якій можна жити мирно».

Завдання. Сформулюйте ідею цього твору. (Кращий вираз записується в зошит).

( Бездуховна людина нічого не може створити. Вона може тільки руйнувати. Отже, якщо людство втратить свої моральні риси: любов, доброту, ласку, воно втратить культуру і цивілізацію. «Усе починається з любові» (Р. Бредбері))

9. Звернення до епіграфа уроку.

Як ви розумієте зміст епіграфа «Майбутнє створюється нами тепер. Кожної хвилини, яку ми проживаємо, нам надається можливість творити його» ?

А як ми самі творимо майбутнє?

ІV. Підведення підсумків.

1. Дайте відповідь на запитання. – Від чого застерігає людей Рей Бредбері?

( Люди не почули заклику фантаста про дбайливе ставлення до цивілізації – і прийшли до трагедії Чорнобиля в 1986 році. А скільки Чорнобилів духовних! Але ми разом з письменником сподіваємось, що «з’явиться людина, у якої душа лежить до прекрасного, і вона поверне людству цивілізацію, при якій можна жити мирно».)

2. «Продовж речення».


Сьогодні на уроці я:

звернув увагу на…;

замислився над…;

здригнувся від…;

вирішив…

V. Оцінювання.

Очікуванні результати.

Учні:

осмислюють зміст новели Бредбері «Усмішка»;

визначають ідею твору;

аналізують художній текст;

характеризують Тома й розмірковують ,чому той, на відміну від натовпу, не хоче нищити твір мистецтва.

V. Домашнє завдання.

1. Розкрити зміст фрази: «Який зараз рік? Хіба ми можемо знати?»

2. Письмово відповісти на запитання: «Чи краса врятує світ?»

завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 0,399sec