Чеська народна казка «Собака, коти та миші»

Урок 5

Тема. Чеська народна казка «Собака, коти та миші»

 

Мета: ознайомити з чеською казкою, вчити стисло переказувати зміст прочитаного з творчим доповненням, визначити тему, виділяти головну думку; розвивати вміння зіставляти зміст прочитаного з малюнками до твору, диференціювати ознаки доброго і лихого, удосконалювати навички виразного читання; виховувати інтерес та повагу до культурної спадщини народів Європи, усвідомлення неминучої кари за вчинене зло.

Обладнання: політична карта світу, краєвиди Чехії та Праги, малюнки кота, собаки та миші, костюм або маска кішки.

 

Хід уроку

I.    Актуалізація опорних знань

Розповідь вчителя з елементами бесіди.

  • З якими казками ви ознайомилися упродовж декількох уроків?
  • Пригадайте, в яких країнах Європи ми з вами побували і казки яких народів уже прочитали.

    У цьому вам допоможе завдання: з’єднайте назву казки і країни.

    «Лисичка» Білорусь

    «Виноград і змія» Росія

    «Легкий хліб» Болгарія

    Чехія

  • Яка країна залишилися без казки? Здогадайтеся, до якої країни ми помандруємо сьогодні.

    II.Мотивація навчальної діяльності
    Розповідь вчителя.

    Так, ми помандруємо до Чехії і будемо вивчати чеську народну казку.

    Чехія — це країна, яка знаходиться в центральній Європі, але вона не є сусідкою України. За територією та населенням вона набагато менша від України. її площа — 78 664 км2, населення — 10 400 000людей. Столиця Чехії — місто Прага. (Показ країни на карті, краєвидів Чехії та Праги).

  • Якщо ви відгадаєте загадку, то дізнаєтесь, хто головні персонажі цієї казки:

    У нашої бабусі

    Сидить дід у кожусі,

    Проти печі гріється

    Без води умивається.

    (Кіт).

    Хвостик — як ниточка,

    Сама — як калиточка

    А очі — як намистечка.

    (Миша).

    Не говорить, не співає,

    А коли хто йде —

    То господареві розповідає.

    (Собака).

    Учитель. На уроці ознайомимося з чеською народною казкою, будемо вчитися стисло її переказувати, визначати тему, виділяти головну думку казки, висловлювати своє ставлення до її героїв.

     

    III. Опрацювання нового матеріалу

  1. Вступна бесіда.
  • Прочитайте назву казки. Хто її дійові особи?
  • Які з цих звірів є свійськими тваринами, а які — дикими?
  • Чому людина піклується про собак та котів, а мишей знищує?
  • Собаки та коти живуть поряд із людиною. Чи дружать вони?
  1. Робота з текстом.

 

  1. Читання казки вчителем. Перевірка сприйняття.
    1. Словникова робота.

    а)    Пояснення значення виразів:
    зроду-віку — дуже давно, завжди;не могли дійти згоди — не мали спільної думки; сном-духом не знаємо — нічого не знаємо.

    б)    Добирання синонімів до слів:
    мотлох — старі, вже непотрібні речі;комора — велике приміщення без вікон, де зберігали продукти, хатні речі тощо;миттю — швидко; грамота — документ.

    в)    Дібрати антоніми до слів:
    вірний — зрадливий;
    чесний — брехливий;
    ненавидіти — любити.

    г)    Прочитати правильно слова за 30 секунд: собака, людина, грамота, хвилина, порода, вірний,старий, чудесна, найстарша, найменший, служив,стерегли, пишались, заздрили, зробили.

    1. Читання казки учнями вголос.
    2. Бесіда за змістом.
  • За що дістали собаки від людини грамоту?
  • Що зробили коти?
  • Яку пораду дала найстарша миша?
  • Як поставились до її поради миші? Зачитайте.
  • Що ж трапилось між собаками, котами та мишами?
    • Кого вам понад усе шкода у цій казці?
    • Що ви відчували, слухаючи казку?
  • Якби у вас з’явилася чарівна паличка, кому б вона допомогла і що вона змінила б?
  • Що запропонували б ви собакам, щоб ніхто не зміг вкрасти у них грамоту?

     

  1. Робота над композицією казки.

Бесіда.

  • Визначте зачин, основну частину і кінцівку казки.
    • Яку назву до цієї казки запропонували б ви?
  • Про що йдеться у казці? (Про те, чому виникла війна між собаками, котами та мишами).
  • Про що основне хотів сказати народ у цьому творі? (Не бери чужого, не буде й клопоту).

    —    Прочитайте прислів’я: Начужийкоровайочейнепоривай, асвійдбай.

  • Яких тварин стосується перша частина прислів’я? (Котів та мишей). А друга? (Собак).

     

    6).Робота в парах

    Знайти за поданим початком або кінцем усе речення.

    «Зроду-віку собака був», «Собаки тією грамотою», «Вибрали хвилину»,

    «Сестри, мені здається»

     

    7). Вправи з читання.

  1. Дібрати звукове оформлення до малюнка (зображені дійові особи).

    Кіт — (няв-няв), собака — (гав-гав), миша — (пі-пі-пі).

    1. Прочитайте виразно уривок (на вибір учителя).
  2. Читання зі скороченням (опускати речення або слова, які не впливають на розуміння тексту).

     

    IV. Узагальнення і систематизація знань

    1. Бесіда.
  • Як ви вважаєте, тільки чеський народ складав казки про котів, собак та мишей?
  • А чи можете ви пригадати українські казки з такими дійовими особами? Назвіть їх.
  1. Тестування.

У ч и т е л ь. А тепер перевіримо, як ви засвоїли новий матеріал:

  1. «Собаки, коти та миші» — це казка: а) народна; б) літературна.
  2. Який народ склав цю казку?

а) російський; б) український; в) болгарський; г) чеський; д) англійський; е) білоруський.

  1. Грамоту від людини за право служити їй тримали:

    а) собака; б) коти; в) миші.

    1. Як грамота потрапила до котів?

    а) одержали від людини; б) подарували собаки; в) вкрали.

  2. Як вчинили миші, коли грамота потрапила до них?

    а) заховали; б) з’їли; в) віддали собакам.

    1. Хто з ким посварився?

    а) коти з людиною; б) собаки з котами; в) миші з курми; г) коти з мишами.

  3. Яке прислів’я найкраще передає головну думку казки?

    а) Робиш добро — не кайся, вдієш лихо — начувайся; б) Не побігаєш — не пообідаєш; в) Маленька праця краща, ніж велике безділля.

    8. Чи може зараз людина припинити цю війну тварин?

    а) так; б) ні.

     

     

    V.    Підбиття підсумків уроку
    Бесіда.

  • Яку казку ми прочитали?
  • У якій країні побували?
  • Що нового відкрили для себе?
  • З ким із своїх друзів хотіли б помиритися після читання цієї казки?

     

    VI.    Домашнє завдання
    Переказувати казку.

завантаження...
WordPress: 22.79MB | MySQL:26 | 0,372sec