«БУКВАР — ПРОВІДНИК У КРАЇНУ ЗНАНЬ» (бесіда бібліотекаря з учнями 1-х класів)

«Буквар — книга для початкового навчання грамоти».

М. Ожегов

Дорогі діти!

У нашій школі є велика світла кімната, в якій зібрані тисячі книг, підручників, газет, журналів. Ця чудова кімната називається — бібліотека.

А я — бібліотекар. Я піклуюся про ці книжки і видаю їх читачам.

Сьогодні, діти, я прийшла до вас, щоб привітати з чудовим святом і разом з вами сказати велике спасибі Букварю, котрий навчив вас читати і писати.

Першими книжками на нашій землі були глиняні таблички, а надряпані на них клиночки, смужки та крапки — першими уроком. Їм тепер майже 5 тисяч років.

Слово «Буквар» походить від букової гілки. З бука — дерева — вирізьблювали дощечки і наносили на ній писемні знаки. Якщо будете на Буковині, підіть у буковий гай і привітайте, подякуйте деревам, бо вони родичі буквам, букварям, абеткам, алфавітами.

Буква, слово, книжка — завжди разом.

П’ятсот років тому в місті Львів учений, педагог Іван Федоров надрукував першу Абетку і Буквар. Це була невелика книжка, всього сорок сторінок, але з великою любов’ю вона прикрашена орнаментом, дорогоцінним камінням. А букварі І.Федорова збереглися і до наших часів у музеях.

У давнину книгу прикрашали як наречену. Сторінки прикрашалися неймовірної краси малюнками. Палітурки робили із м’якої шкіри. На обгортках розміщали дорогоцінне каміння, золоті або срібні застібки.

«Книжне слово в перлинах ходе». Великих грошей коштувала книга. Мати бібліотеку із чотирьох — п’яти книг означало володіти великим майном, якому заздрили. Одну книгу можна було поміняти на цілий табун коней, стадо корів, на купу соболиних шуб.

Життя книги було сповнено небезпекою. Ці творіння гинули при пожежах, повенях, на війні. Коли наближалися вороги, люди забирали з собою не тільки хліб і воду, але й книги. Вони укріплювали дух, утішали, вселяли надію.

Перша книжка в житті кожної людини пам’ятна, як перша любов.

Частіше всього це — Буквар! А ось такі букварі і абетки є в нашій бібліотеці (дається перелік книг).

Ось таку абетку для дітей вигадав великий письменник Лев Толстой.

За цією абеткою (Горецький В.Г.) можна вивчити всі літери російської мови.

А ось красуня Українська абетка — це ціле зібрання абеток: сонячний букварик, загадкова абетка (тут на кожну літеру і загадки, і кросворди), пташина абетка, квіткова абетка, а також абетка з історії України.

І зараз, коли всі підручники служать багатьом поколінням учнів, буквар залишають першокласникам.

завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 0,510sec