Будова земної кори та її склад: мінерали та гірські породи. Типи земної кори

Тема. Будова земної кори та її склад: мінерали та гірські породи. Типи земної кори.

Мета: продовжити формування системи знань учнів про літосферу: її будову, склад гірських порід і різноманітність мінералів, типи земної кори; формувати вміння за зовнішніми ознаками розрізняти магматичні, осадові і метаморфічні гірські породи; вміння працювати з настінними картами, картами атласу; сформувати первинні вміння створювати короткотривалі проекти; сприяти формуванню пізнавального інтересу до теми, що вивчається.

Обладнання: атласи, підручники В. Бойко «Загальна географія», енциклопедії, довідники, колекції гірських порід і мінералів, слайдові презентації учнівських проектів.

Тип уроку: комбінований.

Структура уроку:

І. Організаційний момент————————————————————————————– 2 хв

ІІ. Актуалізація опорних знань——————————————————————————- 3 хв

ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів——————————————— 1 хв

ІV. Вивчення нового матеріалу —————————————————————————– 25 хв

V. Закріплення нових знань і умінь учнів—————————————————————– 10 хв

VІ. Підсумок уроку——————————————————————————————— 2 хв

VІІ. Домашнє завдання—————————————————————————————- 2 хв

Хід уроку

І. Організаційний момент

– Перевірка готовності учнів до уроку.

– Чи грали ви коли-небудь в мозаїку? Давайте складемо мозаїку настрою, з яким ви прийшли сьогодні на урок. (На самок лейках учні роблять записи і прикріплюють до дошки.)

Я пропоную вам подумки всі погані, другорядні проблеми відправити у космос. Увібрати тепло, енергію Сонця і Землі і водночас стати справжніми дослідниками.

Напевне, оцінку хоче отримати кожен. Запишіть на полях проти числа сьогоднішнього ту, яку, вважаєте, можете отримати. Отже, ми знаходимось у справжній лабораторії.

ІІ. Актуалізація опорних знань

У глибину віків заглядають історики, глибини космосу вивчають астронавти, морські глибини міряють гідрологи. Земля свої таємниці довіряє геологам. А ми всі знання і вміння ставимо на службу собі. Спробуйте свої сили під час географічного диктанту.

Географічний диктант.

  1. Тверду оболонку землі називають … (літосфера)
  2. Земна кора може мати найбільшу потужність … ( на материках)
  3. Склад, будову та історію розвитку Землі вивчає наука … (геологія)
  4. Земля складається з трьох основних частин: земна кора, мантія, і … (ядро )
  5. Температура ядра досягає … (5000 º С )
  6. Найглибшу свердловину пробурено в Росії на … (Кольському півострові )

Встановіть співвідношення:

1. Мінерали а) місця залягання великої кількості мінералів.

2. Поклади б) природні прості чи складні речовини, що перебувають здебільшого у

твердому агрегатному стані.

3. Корисні копалини в) великі ділянки залягання гірських порід , що містять поклади корисних

копалин.

4. Басейни г) мінерали та гірські породи, які люди видобувають у великих кількостях

для подальшого практичного застосування.

5. Руда д) корисні копалини, з яких одержують метали.

ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів

« Майбутнє каменів не в їх цінності,

не у вкладеному в них багатстві,

а в їхній красі, в гармонії фарб,

кольорів та форм, у їх вічності» (О. Є. Ферсман)

«Людину завжди притягує каміння.» (О. Є. Ферсман)

«Якось стали ділити давньогрецькі боги між собою скарби Всесвіту. Океан і весь підводний світ дістався богові Нептунові з тризубцем, а підземне царство хитрому буркотливому Плутонові. Заволодівши підземеллям, Плутон посадив біля його входу лютого трьохголового собаку Цербера. Пес вартував Плутонові володіння. Він мав наказ нікого не випускати на поверхню Землі. В підземелля міг увійти кожен, а вийти не вдавалось нікому»

Проте йшов час, бурхливими темпами розвивалась наука і техніка. Вчені – дослідники винайшли прилади, за допомогою яких можна шукати скарби Плутона, і ми з вами на уроці будемо намагатись теж трохи відкрити завісу Плутонових таємниць.

Нашим провідником і як завжди найнадійнішим товаришем буде підручник. А ще сьогодні кожен із вас приніс ту літературу із своєї домашньої бібліотеки, у якій розкриваються питання з теми , яку ми почали вивчати.

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Робота з підручником.

Знайдіть відповіді на запитання:

  • Чим різняться між собою мінерали і гірські породи?
  • Чим зумовлена різноманітність мінералів і гірських порід?
  • На які групи поділяються гірські породи?

2. Робота в групах

(умовні значки корисних копалин: граніт, графіт, торф)

  • Чому так називаються і як утворюються?
  • На які групи поділяються?
  • Наведіть приклади порід?
  • Знайдіть їх у колекції?

Відтворення матеріалу.

3. У світі цікавої інформації «Цікавий світ каменів»

Ви мали випереджаюче завдання: підготувати повідомлення про гірські породи, мінерали. Хто справився з пошуками?

Зразок відповіді : Ми відвідали царство Плутона і принесли вам…

4. Творча лабораторія

Уявіть собі, що ви проводите геофізичні дослідження. Один учень на суші , інший у батискафі на дні океану. Визначте крізь які шари будуть проходити сейсмічні хвилі, відправленні вашими приладами. (робота з підручником)

5. Робота в парах

Розкажіть своєму сусіду по парті про своє відкриття. Виділіть загальне і відмінне в будові материкової і океанічної земної кори. В якому співвідношенні вони перебувають? Замалюйте їх. (робота в зошитах)

  • А з яких порід складена земна кора в межах нашої області?

На південному заході нашої області простягнувся ланцюг невисоких гір, який майже на всій довжині покритий лісом. Це – гори Товтри, Товаровий кряж. Утворився він в давні часи, коли територію області покривало тепле море. В мілководній його частині було багато молюсків і вапнякових водоростей. Недалеко від берега ці організми утворювали великі скуплення, рифи. Коли море відступило, його прибережні рифи залишились у вигляді валу, або кряжу, який тягнеться в тому напрямі, в якому йшла берегова частина моря. Наше село знаходиться теж в межах цього Товарового пасма.

Презентація «Подільські комори».

V. Закріплення нових знань і умінь учнів

– Кімнати великі під землею стали, і стіни в них різні. То всі зелені, то жовті із золотими краплинами. А на них квіти мідні. І сині також є, небесної лазурі. Одним словом, святково так, що й сказати не можна. І вбрання на ній – на Господині – весь час перемінюється. То воно блистить, як скло, то зненацька полиняє, потім знову шовком зеленим переливається.»

– Який твір нагадують вам ці рядки?

  • Назвіть корисні копалини, які ми використовуємо тут у нашій класній кімнаті.

Вправа «Фантазії»

– В минулому році на уроках «Природознавства» ми з вами називали корисні копалини, які є в межах нашого села. Пропоную вам вибрати із колекцій ті, які є в нашій місцевості, про які ви сьогодні почули.

Самостійна творча робота учнів . Представлення колекцій.

– Презентація учнів 8 класу.

– Погляньте на мозаїку нашого настрою. З якою гірською породою чи мінералом асоціюється наше зображення?

VІ. Підсумок уроку

Природо, рідна,

ти найтонших струн

душі торкаєшся.

Мов по іскринці

тобі несу

жалі, тривоги, радість, сум.

З тобою раджусь наодинці.

Здавалось вже, як невгамовний біль

аж розриває мої груди

так просто й лагідно

підказуєш мені,

що завтра – кращим буде.

І я в очікуванні жду

той день негаданий, нетлінний.

Від тебе, люба, набираюсь сил.

Дай, Боже, розуму й терпіння!

Г. Прокопик-Антошин

  • Яке враження справляє на вас поезія? До чого спонукає?

Слово вчителя: Земля, як і людина, має красу зовнішню (ліси. поля, ріки, озера) і внутрішню (це її надра). Любіть Землю і вона віддячить вам своєю любов’ю.

Самооцінка.

Оцінювання роботи учнів на уроці.

VІІ. Домашнє завдання

Опрацювати § 18, скласти кросворд за темою уроку, підготувати відповідь на запитання: Чи ефективно ми використовуємо корисні копалини в нашій місцевості? Перечитапи «Малахітову скриньку « П. Бажова

Додаткова інформація

Пірит

Початківці-золотошукачі всього світу дуже часто приймають яскравий блиск піриту за золото. Одна з назв цього мінералу так і звучить – «котяче золото». Дуже часто цей мінерал називають «інським каменем». Ця назва пов’язана з історією. Під час полірування пірит набуває такого яскраво-дзеркального блиску, що інки доколумбової Америки використовували його як дзеркало. Також з історією пов’язана і назва цього мінералу: слово «пір» з грецької перекладається як «вогонь». Від удару сталевим кресалом цей камінь випромінює іскри. У деяких видах старовинної зброї кристалик піриту застосовували для загоряння пороху. Археологи знаходять пірит на стоянках первісних людей, очевидно в кам’яному віці вогонь діставали з його допомогою.

Яшма

«Я не знаю іншого мінералу, який був би більш різноманітним за своїм кольором, ніж яшма; усі відтінки, за винятком чисто-синього, нам відомі в яшмі, й іноді вони переплітаються в казкову картину», – писав відомий учений академік О. Є. Ферсман.

Величезне багатство кольорів, фантастичний малюнок каменя, його твердість, міцність, здатність шліфуватися в поєднанні з великими розмірами та багатими запасами зробили яшму неперевершеним оздобленням і декоративним каменем.

Агат

Назва походить від річки Ахатес у Сицилії, а з грецької «агатес» перекладається, як «щасливий». Найбільш дивовижні агати – пейзажні. Їх сюжети створюються від домішок халцедону, оксидів Марганцю, найдрібніших листочків хлориту та інших зелених мінералів. Здивування викликаютьв агаті образи казкових істот. Але ж зрозуміло, що дивним агат буде лише в поєднанні з фантазією.

Малахіт

Назва походить від давньогрецького слова «малахе» – «мальва», бо малахіт нагадує густо-зелене листя цієї рослини. Малахіт відомий із сивої давнини. Ще в середні віки вироби з малахіту слугували амулетами. На Уралі, в Росії було відкрито багаті родовища малахіту, його почали використовувати для внутрішнього оздоблення палаців.

Гірський кришталь

Спочатку цей мінерал було названо «кристалос» – «лід» Навіть Аристотель писав: «Кристалос народжується з води. Ось чому його знаходять на вершинах гір» І тільки у 18 ст. цю помилку було виправлено. Гірський кришталь – це найчистіший абсолютно прозорий кристалічний кварц. Його використовують у ювелірній справі.

Аметист

Легенда розповідає, що Богиня Діана перетворила свою німфу на аметист, щоб урятувати її від свавільного Бахура. Кольори аметисту змінюються від червоно-фіолетового до блакитно-бузкового. Використовують аметист у ювелірній справі. Зараз уже виготовляють і штучні аметисти.

Павло Петрович Бажов «Малахітова скринька» (уривок)

Кімнати великі під землею стали, і стіни в них різні. То всі зелені, то жовті із золотими краплинами. А на них квіти мідні. І сині також є, небесної лазурі. Одним словом, святково так, що й сказати не можна. І вбрання на ній – на Господині – весь час перемінюється. То воно блистить, як скло, то зненацька полиняє, потім знову шовком зеленим переливається»



 


 

 

 

 


ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

конспект уроку (58.0 KiB, Завантажень: 1)

завантаження...
WordPress: 22.95MB | MySQL:26 | 0,344sec