Будова клітини за даними електронного мікроскопа. Будова клітин прокаріотів та еукаріотів

Тема Будова клітини за даними електронного мікроскопа. Будова клітин прокаріотів та еукаріотів

Мета : розширити знання учнів про особливості організації живих систем на основі клітинної будови прокаріотів та еукаріотів; ознайомити із основними типами організації клітин; розвивати творчу активність та пізнавальний інтерес; уміння порівнювати та розпізнавати клітини одноклітинних та багатоклітинних організмів на малюнках, таблицях та муляжах; виховувати працелюбність, старанність, спостережливість та бережливе ставлення до природи.
Обладнання: схеми, малюнки, підручник

Хід заняття

І.Організаційний момент .

Вправа « Комплімент»

( Учні роблять по черзі один одному компліменти , зичать гарного настрою та плідної роботи на уроці .)

ІІ. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.

ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Ми знаємо, що всі живі організми складаються із клітин. Рослини, тварини, людина, бактерії мають різноманітні типи клітин. Наприклад, у невеликій калюжі є значна кількість клітинних організмів (одноклітинних і багатоклітинних), тіло тварин має клітини, які відрізняються від клітин рослин, а клітини ссавців відрізняються від клітин комах. Тому метою нашого уроку є виявити риси подібності та відмінності клітин між собою.
Проблемні запитання:
– Причини відмінності між прокаріотами та еукаріотами.
– Чому не існує одноклітинних організмів великих розмірів?
– Чому форми еукаріотичних організмів різноманітніші, ніж прокаріотичних?
ІV. Вивчення нового матеріалу :
1. Особливості будови клітин . ( Колективне обговорення з класом . Вчитель опирається на знання учнів , і тільки робить корекцію відповідей )
Розповідь про особливості будови прокаріотичної та еукаріотичної клітин, використовуючи таблиці, малюнки, мікропрепарати .

Результатом роботи є заповнення таблиці

Ознаки для порівняння Прокаріотична клітина Еукаріотична клітина
1. Будова оболонки    
2. Наявність ядра    
3. Особливості будови органел:    
А)    
Б)    
В)    
Г)    
Ґ)    
Д)    

Вчитель після заповнення таблиці узагальнює отримані знання і Учні дають відповіді на поставлені під час мотивації навчальної діяльності проблемні запитання .
Відповіді на проблемні запитання:
– Клітини прокаріотів на відміну від еукаріотів не мають ядра і багатьох органоїдів, тому в них по-різному організовано генетичний матеріал і структуру клітини.
– У клітин еукаріотів, на відміну від прокаріотів, цитоплазму поділено на відділи системою мембран.
– Більшість еукаріотів є багатоклітинними організмами з диференційованими клітинами, а прокаріоти – одноклітинні з недиференційованими клітинами. Диференціація клітин забезпечує більшу різноманітність їх форм, а за наявності у прокаріотів лише однієї клітини, диференціація неможлива.
V. Рефлексія :

  1. Самостійна робота :

На основі матеріалу уроку скласти запитання:
а) прості, відповіді на які потребують знань фактичного матеріалу;
б) уточнюючі, які передбачають представлення інформації у новому вигляді;
в) творчі, які сприяють прийняттю творчого рішення та які дають змогу використовувати досвід на створення нової форми уявлень.
VІ. Підсумок заняття . Домашнє завдання .

  1. Вправа « На уроці я дізнався про…»
  2. Д.з. : Опрацювати відповідний матеріал міні-посібника .

Підготуватися до конкурсу «Шпаргалка» з вивченої теми .

завантаження...
WordPress: 22.88MB | MySQL:26 | 0,318sec