Будь мудрим

Тема: Будь мудрим.

 Мета: вчити дітей знаходити порозуміння з ін­шими людьми, вирішувати конфліктні ситуації та намагатися уникати їх, поважати особисте «Я» кожної людини; виховувати чуйне, гуманне ставлення до інших; викликати прагнення бути співчутливим, турботливим, ніжним.

Обладнання: пам’ятка «Правила товаришу­вання».

 

Хід заняття

 

І. Організаційна частина.

Діти промовляють одне одному побажання.

— Як ви вважаєте, чи хочеться після такого привітання комусь із вас образити інших?

 

ІІ. Основна частина.

1. Слухання вірша М. Людкевич «Чим кінчається сварка»

Хлопчик цей — великий злюка.

Шарпнув він мене за руку,

обізвав: «Всезнайка, соня

і бабусина тихоня,

мямля, чапля із поліна

і зануда, як Мальвіна».

Я сказала: «Ти на вроду,

Мовопудало з городу».

Він сказав і я сказала.

Він замовк і я змовчала.

Ми мовчали і сопіли…

Яблука уже доспіли.

Хлопчик яблуко зірвав

І мені подарував.

— Яким був хлопчик?

— Яку відповідь отримав від дівчинки?

— Що між ними відбулося? (Суперечка )

— А чим закінчилася суперечка? (Миром )

  1. 2.     Як уникнути суперечки?

—   Сьогодні ми будемо вчитися жити за законами дружби, товариськості, виходячи зі свого досвіду, виробимо правила товаришування.

«У суперечці не можна перемогти. Якщо ви програли — значить програли, якщо перемогли — теж програли» (Д.Карнегі).

Адже, одержавши перемогу, ви почуваєтесь чудово. А ваш співрозмовник?

Ви змусили його відчути вашу перевагу. Ви зачепили його самолюбство. Він гнівається. Чи приємно вам про це згадувати?

Якщо ти прагнеш чогось досягти в житті, ніколи не витрачай часу на сварки, які псують настрій. Єдиний спосіб виграти у суперечці — це уникнути її.

Давайте визначимо можливі способи розв’язання суперечки. Запишемо їх на пелюстки.

Чарівні слова.

Поступливість.

Прояв турботи, ніжності.

Визнання власної провини.

Визнання добрих рис суперника.

Жарт, гумор.

Уміння поставити себе на місце суперника.

  1. 3.     Наслідки конфліктів.

Слухання вірша М. Пригари «Тихенька дівчинка».

Чого це на мене так сердяться в школі?

Та ж я не чіпаю нікого ніколи.

Ні з ким не сварюся, сиджу собі тихо,

А з цього виходить одне тільки лихо.

Оце я сказала — така в мене звичка, —

Що в Галі, як мишачий хвостик, косичка.

Що в Каті спідничка — неначе з рогожі,

Та ще й черевички на човники схожі.

Що в Тані волосся не чесане досі,

Що очі в Мар’янки маленькі та косі,

Що в зошиті Лесі самі тільки плями:

Напевне, бруднющими пише руками.

Я ж правду кажу їм… І що тут такого?

Та ж я не чіпаю ніколи нікого.

Сиджу собі тихо і в школі, і вдома,

І чом вони сердяться всі — невідомо.

 

—  Чому діти сердились на дівчинку? Перебуваючи в конфліктній ситуації, люди діютьпо-різному. Вони перебувають у стані емоційного на­пруження. Конфлікт супроводжують гнів, злість, роз­дратування, розчарування. Будь-який конфлікт може призвести до стресу, викликає негативні емоції.

Стрес — це стан організму, що викликає «напруження» функцій органів. Стреси можуть бути шкідливими й корисними. Шкідливий стрес, коли пригнічується імунна система організму й людина піддається різним захворюванням. Стрес може бути й корисним, і певною мірою він нам потрібен. Напри­клад: ви переходите вулицю і раптом бачите, що на вас їде машина. Саме стрес допоможе вам уникнути небезпеки. Стрес потрібен для виконання повсякден­них справ. І щоб стрес приносив користь людям, необ­хідно у своїй поведінці знайти «золоту середину».

Запам’ятайте таку пораду.

Якщо у вас поганий настрій:

■   прочитайте вірш улюбленого поета;

■   послухайте улюблену музику,

■   будь-яким шляхом увійдіть у світ мистецтва.

 

4. Щоб бути справжнім товаришем, прислухайся до порад, створених твоїм народом.

1)Від суперечки легше утриматися, аніж потім завершити її.

2) Під час суперечки заслуговує похвали той, хто перший замовкає.

3)Чесний обмін думками не приведе до суперечки.

4) Тримайся подалі від тих, хто не погоджується з тобою.

5)Уникайте сварливих людей — вони зроблять ваше життя нещасним.

6) Відкрито говори про свої конфлікти і йди опонентам назустріч — тільки це приведе до найкращо­го вирішення конфліктів.

7)Вони на тебе з каменем, а ти до них з прихильністю.

8)Добре слово мало коштує та дорого цінується.

9)   Убий ворога своєю надмірною добротою.

10)          Я хочу лише того, чого хочеш ти.

 

III. Робота в зошитах.

III.Підсумок заняття

— Конфлікт є обов’язковою частиною нашого життя. Ми можемо конфліктувати без переможців і не провокувати агресивної поведінки оточуючих. Не ображайтесь на критику, висловлену на вашу адресу, шукайте в ній шлях до самовдосконалення. Свої пропозиції ми укладемо в пам’ятку.

Пам’ятка «Правила товаришування»

1)   Вміти аналізувати проблему.

2)   Приймати правильні рішення.

3)   Відмовлятися від визнання своєї позиції, як єди­но можливої.

4)   Вміти слухати і чути.

5)   Вміти розуміти співрозмовника.

6)   Вміти доводити, аргументувати свою позицію.

7)   Не принижувати гідність іншої людини.

завантаження...
WordPress: 22.77MB | MySQL:26 | 0,313sec