БЛЕЗ ПАСКАЛЬ.ПАСКАЛИНА

Блез Паскаль – один з найзнаменитіших людей в історії людства. Паскаль увійшов до історії як видатний математик, фізик, філософ і письменник. Його ім’ям названо одиницю тиску (паскаль) і вельми мова програмування. Він є одним з творців математичного аналізу, проектної геометрії, теорії вірогідності, гідростатики, творцем механічного рахункового пристрою – “паскалевого колеса”, як говорили сучасники. Йому належить і ідея омнібусів – загальнодоступних карет з фіксованими маршрутами – першого виду регулярного міського транспорту.

Блез Паскаль народився в Клермон-Ферране 19 червня 1623 року. Батько заборонив йому вивчати точні науки до 15 років. Втім, незабаром заборона була знята: Паскаль уразив батька, повідомивши його про те, що сума кутів в будь-якому трикутнику рівна 180 градусам.

Пізніше, батька молодого Паскаля прийняли на посаду податкового інспектора і син вирішив спростити життя батька і зайнявся конструюванням рахункової машини – механічний калькулятор «Паскаліна», «навчений» додавати і віднімати

Блез Паскаль створив механічний обчислювальний пристрій – «суммирующую» машину, яка дозволяла додавати числа в десятковій системі числення. Принцип дії лічильників в машині Паскаля простий. В цій машині цифри шестизначного числа задавалися шляхом відповідних поворотів зубчатих коліс. Для кожного розряду є колесо (шестерінка) з десятьма зубцям. При цьому кожний з десяти зубців представляє одну з цифр від 0 до 9. Таке колесо одержало назву «десяткове рахункове колесо». Результат операції можна було прочитати в шести віконцях – поодинці на кожну цифру. Диски були механічно зв’язані.

Наприклад, три колеса показують число 285. Ми можемо додати до цього числа 111, повернувши кожне колесо управо на один зубець. Тоді проти віконець стануть відповідно цифри 3, 9, 6, утворюючи суму чисел 285 і 111, т е. 396.

Задача тепер в тому, як здійснити перенесення десятків. Це одна з основних проблем, яку довелося вирішувати Паскалю. В машині Паскаля її здійснює «подовжений зуб». Він зчіплюється з колесом десятків і повертає його на 1/10 обороту. У віконці лічильника десятків з’явиться одиниця – один десяток, а у віконці лічильника одиниць знову покажеться нуль.

Механізм перенесення діє тільки в одному напрямі обертання коліс і не допускає виконання операції віднімання обертанням коліс у зворотний бік. Тому Паскаль замінив операцію віднімання операцією додавання з десятковим доповненням. Хай, наприклад, необхідно з числа 285 відняти 11. Метод доповнення приводить до дій 285-11=285-(100-89)=285 +89-100= 274. Потрібно тільки не забувати відняти. От як виконуватиметься ця операція в шестирозрядній машині 000285+999989= 1000274, при цьому одиниця зліва випадає, оскільки перенесенню з шостого розряду нікуди подітися.

Винайдений Паскалем принцип зв’язаних коліс став основою, на якій будувалася більшість обчислювальних пристроїв протягом наступних трьох сторіч.


 

завантаження...
WordPress: 22.85MB | MySQL:26 | 1,285sec