Біологічні адаптивні ритми організмів

Тема. Біологічні адаптивні ритми організмів.

Мета: ознайомити учнів з  біологічними адаптивними ритмами організмів. Показати їх значення в організмі. Розвивати мислення, здібність аналізувати та робити висновки; виховувати відповідальне ставлення до навчання, інтерес до знань;

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Методи та форми роботи:

 1) інформаційно-рецептивний:

2) репродуктивний:

3)   проблемно – пошуковий:

Терміни та поняття: біологічні ритми: добові, сезонні, річні; біологічні години, фотоперіодизм, фітогормони, нейрогормоии, криптдбіоз, фенологічні спостереження.

 

Обладнання: таблиці « Біологічні ритми», папки « Вчись вчитись»

Девіз уроку.

«Для того щоб навчити іншого,

потрібно більше розуму, ніж для того,

щоб навчитися самому».

М.Монтель

 

Хід уроку.

І.       Організаційних момент.

Створення позитивної аури на уроці. Наприклад „ Які ви сьогодні красиві. Будете ще кращими коли всі разом посміхнетесь мені ”

ІІ.      Актуалізація опорних знань.

Бесіда
1. Що таке фотоперіодизм?

2.З чим пов’язані зміни сезонів року?

ІІІ.    Мотивація навчальної діяльності.

ІV.    Повідомлення теми і теми уроку.

(Монітор комп’ютера).

План уроку

  1. Біологічні адаптивні ритми організмів.
  2. Добові ритми.
  3. Сезонні ритми.
  4. Припливно – відпливні ритми
  5. Фотоперіодизм.

V.      Надання необхідної інформації.

Біологічні ритми (від грец. «rhythmos» – чергування яких-небудь елементів, яке відбувається з певною послідовністю, частотою) – чітке чергування яких-небудь біологічних процесів, або фізіологічних функцій у живих організмах. Ці біологічні ритми суворо відповідають сезонному ритму у неживій природі.

Фотоперіодизм (від грец. «photos» – світло) – відповідна реакція організмів на тривалість дня, пристосування, яке лежить в основі біологічних ритмів.

Реакція організмів на світло ґрунтується не на кількості світла, яке вони отримують, а на чергуванні протягом доби періодів світла і темноти певної тривалості (на співвід­ношенні періоду світла і темноти), тобто живі організми здатні вимірювати час, вести його облік. Цей біологічний феномен живих істот від найпростіших до людини отримав назву біологічного годинника – згідно з ним процеси в організмах відбуваються ритмічно. Тривалість ритмів різна.

 

 

 

 

 

VІ.    Інтерактивна вправа.

Вправа „ Парадоксальна розповідь ”

Учні поділяються на 5 – 6 груп .

Кожна з яких отримує конверт із текстом, де необхідно знайти свідомо допущені вчителем помилки і виправити їх.

VІІ.   Рефлексія.

Розв’яжіть проблемні ситуації.

  1. Тривалість дня суттєво відбивається на поведінці тварин.

Повернення птахів з теплих країн—————- гніздові інстинкти       несіння яєць———- насиджування———— вигодовування пташенят. Теплокровні звіри линяють тощо. Які явища відбуваються у природі, якщо прогресивно збільшується тривалість дня, які – при скороченні
дня?

2. Виберіть з перелічених добові (І), сезонні (II), річні (III) ритми:

а) рухова активність тарганів; б) закривання на ніч пелюстків квіток у шафрану, кульбаби; в) линяння в зайця; г) опадання листків; д) яйце личинка______________________________ лялечка____________ доросла комаха.

І-_______________    II-________________     III-

 

3.   Чому сезонні зміни інтенсивності процесів життєдіяльності у жителів тропіків виражені не так чітко, ніж у жителів помірних широт?

 

VІІІ. Підсумок уроку.

Оцінювання і мотивація.

ІХ.    Домашнє завдання.   Опрацювати матеріал в підручнику.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

33 Тема Біологічні адаптивні ритми організмів. (38.1 KiB, Завантажень: 19)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

33 урок адаптивні ритми (961.5 KiB, Завантажень: 20)

завантаження...
WordPress: 22.91MB | MySQL:26 | 0,440sec