Біоелементи Натрій і Калій

Тема: Біоелементи Натрій і Калій.

Мета: розглянути сполуки Натрію і Калію, основні їх руди і родовища; вміст Натрію і калію в живих організмах; джерела надходження елементів в організм людини, їх добові норми; пояснити роль йонів Nа  в підтриманні осмотичного тиску в плазмі крові, вплив їх на нервову діяльність, функціонування м’язів, нирок, серцево-судинну систему; розвивати навики логічного мислення учнів, формувати вміння порівнювати, спостерігати, робити висновки; виховувати інтелектуальну культуру праці, бережливе ставлення до власного організму.

Обладнання: таблиця «Елементи першої групи головної підгрупи», природні мінерали, продукти харчування, медичні препарати, що містять Nа і К.

Хід заняття

І. Організаційний етап.

Одного разу англійський письменник Джонатан Свіфт спитав свого слугу:

–         Томе, що це означає? Чому мої чоботи не вичищені?

–         Так ви ж збираєтесь гуляти, сер, от я  і подумав, що вони знову забрудняться.

–         Добре,- сказав Свіфт,- збирайся, підеш зі мною.

–         Але я ще не снідав.

Як ви думаєте, що відповів йому Свіфт?

Отже, розпочинати кожний наступний урок для вас повинно бути таким же звичним, як сніданок – це повинно стати потребою.

ІІ. Актуалізація опорних знань.  (Метод «Прес»)

Положення в періодичній системі Nа і К.

–         Будова атома.

–         Порівняти будову, властивості Nа і К.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. (Інтерактивна вправа «Інтерв’ю»)

У відомого лікаря-дієтолога запитали:

– Як ви думаєте, чи корисно споживати кухонну сіль?

– Що буде, якщо виключити її з добового раціону?

Лікар відповів: …

–         Які у вас є варіанти відповіді?

ІV. Оголошення теми і мети заняття.

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Сполуки Nа і К (Інформаційне повідомлення вчителя з елементами бесіди)

KCl, солі калію

NaCl,  NaHCO3

2.                                                        медичні препарати К

органічні               неорганічні

                                               калій ацетат                   калій    хлорид

калій аспаролінат

медичні препарати Na

 органічні               неорганічні

                                                                                  натрій    хлорид

натрій  гідрогенкарбонат

3. Вміст Калію і Натрію в живих організмах.

Вміст Na у клітині ,02-0,03%;

Вміст К у клітині 0,15-0,4%.

4. Роль Калію та Натрію у людському організмі. (Інтерактивна вправа «Займи позицію»)

Калій – життєвонеобхідний мінеральний елемент харчування з числа мікроелементів. Він відіграє важливу роль в функціонуванні клітин всіх тканин організму, є обов’язковим компонентом систем забезпечення кислотно-лужної рівноваги в тканинних і міжтканинних рідинах(останнє є необхідним для нормального перебігу обміну речовин, що в свою чергу зумовлює добре самопочуття і високу дієздатність людини). Особливість обмінних зв’язків Калію – його спроможність викликати посилене виведення води з організму. Внаслідок цього харчові раціони з підвищеним вмістом елементу полегшують функціонування серцево-судинної системи при її недостатності, обумовлюють зникнення або істотне зменшення набряків. При звичайному харчуванні основним джерелом Калію є картопля, в якій його вміст становить в середньому 570 мг на 100г продукту. З врахуванням фактичного споживання картоплі (в місті до 400г у дорослої людини на день, у сільській місцевості – ще більше), це є переконливою цифрою. Ще більше його в квасолі (1100 мг%) і горосі (870%). У найбільшій кількості містять Калій сухофрукти. В персиковій куразі є 2г Калію на 100г продукту, в абрикосовій – 1,7г, в сушеній вишні – 1,3г, чорносливі, ізюмі та сушених грушах – близько 0,9г, в сушених яблуках – 0,6г. Добова потреба людини в Калії становить 3-5г. Звичайне (збалансоване) харчування забезпечує її повністю.

Натрій – один з найбільш важливих мінеральних елементів харчування. Його біологічна активність та роль в процесах життєдіяльності організму людини надзвичайно велика. Найбільше натрію є в позаклітинних рідинах (лімфі та сироватці крові)

  1. VI.     Узагальнення та систематизація знань. (Вправа «Слабка ланка»)

Перший учень називає термін вивчений на занятті. Другий – називає слово першого та своє. Третій – перших два та своє і т.д. Якщо хтось з учнів помилився, наступний учень не виправляє його, а говорить: «слабка ланка». Той учень, який став «слабкою ланкою» вибуває з гри.

VІІ. Домашнє завдання.

Підготувати матеріал про шляхи надходження Магнію та Кальцію в організм людини.

VІІІ. Підсумок заняття.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Konspekt HEVOL (12) (17.1 KiB, Завантажень: 4)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Презентація ХЕВОЛ (12) (363.5 KiB, Завантажень: 3)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Для учнів (12) (52.8 KiB, Завантажень: 3)

завантаження...
WordPress: 22.95MB | MySQL:26 | 0,324sec