БІБЛІОТЕКИ ЯК ДЖЕРЕЛО ІНФОРМАЦІЇ

Мета:
формування інформаційної культури, виховання культури роботи з книгою, закріплення набутих знань, залучення учнів до активного використання інформації.

Свято проводиться в читальному залі бібліотеки.

Обладнання:

1.
Виставка довідкової літератури.

2. Книжкова виставка «У книзі відкриваємо світ».

Перший читець.


О книго! Пресвята богине!

Народу й роду берегине!

Неопалима купино!

По всіх вертепах і яскинях,

Неначе зірка провідна,

Великомученице, Ти

Нас освіти і освяти!..

Ти, мов цілющою водою.

Нас причащаєш колядою

І вищим словом Кобзаря.

Хай воскреса народ з тобою

І правди божої зоря

Осяє Україну-Русь!

За це я, страднице, молюсь.

І світоч правди і науки

У кожнім серці запалав,

Щоб знали діти і онуки

Хто, де, коли, за що страждав.

Богине! Ти нас не покинь

І да святиться Твій огонь!

М. Старовойт

Бібліотекар.
Є багато чудес на Землі, створених природою і зроблених руками людини. І серед них найбільше диво з див — книга. У ній — весь неосяжний світ. Усе, що створено людським розумом, до чого прагне наша душа, знаходить відображення у книзі. Як незгасимий смолоскип. освітлює шлях людині книга. Адже хороша книга — ніби бесіда з розумною людиною. З неї можна почерпнути знання, знайти відповіді на всі запитання, відкрити для себе духовні надбання людства.

Другий читець. Бібліотека — море книг,

Бібліотека — храм науки…

Переступайте наш поріг,

Беріть скарби нетлінні в руки!

Вони — це згусток давнини,

Вони прийшли із далини,

Як наша виспівана мова.

У них — боління тих людей,

Кому за біль — добро народів.

У грізній сутичці ідей

Вони бажали добрих сходів.

Вони прорвались в наші дні

Крізь морок тьми і непогоди.

Немов душа — квилять одні,

А інші шлють — геройства оди…

Третій читець. Переступайте наш поріг,

Вам буде добре в цій оселі.

Гомер громовно гряне в ріг,

Заплаче мужньо Руставелі,

Тут Данте заведе вас в рай,

Шекспір відкриє високості.

Наш Гоголь обезсмертить край

І Пушкін вас запросить в гості.

Запалить душу вам Тарас

І заквилить чаїно Леся…

Тож не минайте наш поріг,

Беріть скарби нетлінні в руки:

Нема прекрасніших доріг,

Ніж в цей вселюдський храм науки.

Перший ведучий. Бібліотека… Древня і вічно юна оселя людського розуму. Ряди книжкових полиць містять у собі допитливий науковий пошук, насолоду прекрасним, здобуття знань, розвагу…

Другий ведучий. Давні бібліотеки світу донесли до сьогодні відблиск культури колишніх цивілізацій. Символічним є те, що Олександрійський маяк (одне з семи чудес світу) становив собою ніщо інше, як сховище рукописних сувоїв. Таким чином, він був двоєдиним джерелом світла — фізичного, що вказує шлях кораблям, та духовного, що торує людині шлях до усвідомленого існування, до опанування законів природи, суспільства та людського мислення.

Третій ведучий. «Бібліотека завжди була символом культури суспільства і кожного типу цивілізації, соціальним інститутом, що формував особистості та індивідуальності, показником, характеристикою, віддзеркаленням життя», — зазначав академік В.Немошкаленко.

Четвертий ведучий. З поширенням освіти і нагромадженням книг у давньоруській державі стали виникати бібліотеки. Найдревніша згадка про бібліотеки в Київській Русі належить до 1037 року. У літописах, у запису під цим роком, сказано, що князь Ярослав Мудрий любив і старанно читав книги. Він зібрав переписувачів і доручив їм зняти копії з багатьох книг, які до того часу були написані, потім наказав перекладати грецькі книги на старослов’янську мову. Книги збереглися в збудованому ним Софійському соборі в Києві. Там було засновано першу відому нам бібліотеку в Київській Русі.

Перший ведучий. Переписування — річ нелегка, тому й книга дуже цінувалася. Князь Володимир Васильковим за один молитовник заплатив 8 гривень, а ціле село купив за 50 гривень.

Коло читачів, які могли користуватися книгами з бібліотеки Софійського собору, було невеликим. І все ж вона сприяла збільшенню кількості в Київській Русі освічених і начитаних для свого часу людей.

Другий ведучий. Князь Ярослав усвідомлював, що могутність давніх, і сучасних йому держав трималася не лише на ралах та мечах, а насамперед на знаннях, високій культурі суспільства. А вона неможлива без книг, без сховища скарбів світової думки -бібліотеки.

Дослідників досі вражає висока Інтелектуальна енергетика Київської Русі, сила духовності наших пращурів. Заснована Ярославом бібліотека стала поштовхом до творчості у різних галузях культури і мистецтва. Могутність держави Ярослав убачав у інтелекті суспільства.

Третій ведучий. У кожному суспільстві бібліотеки функціонують не ізольовано, а підпорядковуючись єдиним закономірностям суспільного розвитку. Вони є невід’ємною частиною організму держави і, передусім, — найдавнішою культурно-просвітницькою інстанцією.

Четвертий ведучий. Костянтин Ушинський зазначав: «якщо ви вдало виберете працю і вкладете в неї всю душу, то щастя саме вас відшукає».

Перший читець. Для мене книга — світло дня.

Для мене книга — зорі ночі…

Моя сім’я, моя рідня,

Мій розум, серце моє, очі…

Без книги я не проживу

Вже, як без вирію лелека…

Я і крізь вічність оживу

В отім святім: бібліотека…

Для вас я книгою лишусь,

Словами, строфами, рядками

І в пам’ять віршами впишусь

І прози буйними рядками…

В енциклопедіях знайду

До вас усіх найкращі гасла

І з ними у серця прийду,

Щоб свічка помислу не згасла.

Бо книга — то і світло дня,

Бо книга — то і зорі ночі…

Моя сім’я, моя рідня,

Мій розум, серце моє, очі…

.

Бібліотекар. Далі наш урок буде проводитись у формі турніру, під час якого ви зможете виявити свою ерудицію, знання літератури, особливих термінів, пов’язаних із бібліотекою.

У турнірі беруть участь дві команди: «Кругозір» і «Книголюб».

Турнір проводиться в кілька турів. Після кожного з них журі підводитиме підсумки. Переможцям буде присвоєно почесне звання «Ерудит». Зараз я представлю журі, яке оцінюватиме ваші знання.

Сторінка: 1 2
завантаження...
WordPress: 22.97MB | MySQL:26 | 0,579sec