Бібліографія. Анотація

Тема: Бібліографія. Анотація.

Мета:ознайомити учнів з поняттями «бібліографія», «анотація»; вчити  складати бібліографію та анотацію; розвивати логічне мислення   мовлення учнів; формувати інтерес до бібліотечної справи; виховувати повагу та шану до роботи бібліотекаря.

Тип уроку: формування нових понять.

                                Хід уроку.

1.Мотивація навчальної діяльності учнів. Організаційний момент.

Слово вчителя.

Не шкодуйте цвіту й теплоти душі, даруйте красу іншим людям… Так витончено й красиво можна сказати, коли добре володієш скарбами мови рідної.

Слово чарівне!Яка в нього сила!

Скажеш з любов’ю – і радість росте!

Слово ласкаве народжує крила –

Ви не забудьте ніколи про те!

Тож наше завдання – навчитися користуватися в мовленні різноманітними граматичними засобами, щоб так само точно і вправно висловлювати свої думки.

2.Оголошення теми й мети уроку.

3.Опрацювання нового матеріалу.

1)Робота учнів з тлумачними словниками.

Знайти й виписати визначення анотації.

Анотація – стисла характеристика змісту книжки, статі, рукопису тощо.

Анотації на нові книжки подаються на звороті титульної сторінки книжки, в бібліографічних картках, у видавничих проспектах.

2) Ознайомлення з анотаціями книг.

Назвати основні ознаки анотації. (В анотації наводяться відомості про автора, про тему та ідею твору, іноді про його цікаві епізоди. Анотація складається з двох абзаців. У першому йдеться про саме видання та його автора, у другій – вказується, на кого розраховано видання.)

3) Робота з текстом.

Прочитайте текст. Напишіть на нього анотацію. Які образи постають у вашій уяві? Які думки?

Мамині руки

Ти стежив за матір’ю, як вона ступає по підлозі, як усміхається, як тримає вже посічену сивиною голову. Але найчастіше, мабуть, твій зір ловив її проворні руки.

Навіть тоді,коли не мали ніякого діла, материні руки не залишалися в абсолютному спокої, вони легенько ворушились, як ворушаться під водою стебла водяних лілій від ледь чутної течії.

І невсипно працювали. Жодної хвильки не віддаючи відпочинку, материні руки знаходили роботу. Вони владарювали на припічку, в печі, на комині, на миснику. Так багато в житті переробивши, вони не зупинялись, не могли зупинитись.

Не було, либонь, такого, чого б вони не вміли!

Начебто весь світ постійно потребував уваги й роботи материних рук. І, мабуть, уві сні руки теж не заспокоювались ні на мить, а мали й тоді щось – таки робити.

І завжди пахли чимось…Чи свіжовипраною й щойно випрасуваною білизною, або пшеничним борошном і гарячим хлібом, а то кропом, петрушкою, терпким гудинням огірків, або яблуками, грушами і медом у Спасівку, а то просто вітряним осіннім полем, або шпарким морозцем і снігом, або першими весняними бруньками.

Десь поїхавши, тримав у пам’яті образ матері.І образ її рук, яким судилась невсипуча робота. І згадувалися запахи, які вони збирали так, як бджілка збирає по квітах мед.

А ще її очі… Постійно освітлені зсередини м’яким живим сяйвом, вони були наче видимим, предметним виразом її душі.Це погляд самої щирості, самого добра.                               (За Є.Гуцалом)

4)Бесіда з учнями.

– Що таке біографія?

-Що таке бібліографія?

– Чи є щось спільне між словами «біографія» та «бібліографія»?

А перевірити свої міркування ви зможете, скориставшись тлумачними словниками ще раз.

5) Робота зі словниками.

Знайти і виписати визначення бібліографії.(Бібліографія – науковий, систематизований опис книг та інших видань із зазначенням вихідних даних (місце і рік виходу, видавництво тощо). Список літератури(книжок і статей) на певну тему або з певної галузі знань.Кожна назва книги у бібліографії має вигляд бібліографічного опису.)

6)Розповідь бібліотекаря школи з демонструванням зразків бібліографії.

4.Узагальнення, систематизація знань учнів.

Тест – контроль.

1.Список літератури на певну тему або з певної галузі знань – це:

А біографія;            Б анотація;       В бібліографія;    Г рекомендація.

2.Знайдіть зайве. До вихідних даних бібліографії належать:

А рік виходу книги;                        Б місце виходу книги;

В анотація;                                        Г видавництво.

3.Стисла характеристика змісту книжки, статті, рукопису – це:

А рецензія;         Б анотація;       В бібліографія;          Г біографія.

4. Знайдіть зайве. В анотації наводяться відомості:

А  про тему;        Б про ідею твору;   В про автора;      Г про героїв твору.

5. Не є приклладом бібліографії:

А Актуальні проблеми інформаційної безпеки України //Нац. Безпека і оборона. – 2001.- №1. –С.3 – 15.

Б Андрієвський В. З минулого(1917-й рік на Полтавщині):У ІІ ч. – Берлін, 1921. –Ч.І. – С.16.

В Олійник О. Українська мова. Підручник для 10 – 11 кл.- 4 –те вид. перероб. І допов. – К.:Вікторія, 2002. – 448с.

Г О.Довженко. Повість полум’яних літ. //Видавництво «Молодь». – Київ. -1984

6. Знайдіть і з’єднайте відповідні дані бібліографії

Велика гармонія.Життєвий і творчий шлях Б. – І. Антонича//Дивослово. – 2009. – №10. – С.10-14.

1 Дивослово                                                                А номер журналу;

2 2009                                                                            Б назва журналу;

3 №10                                                                             В рік видання;

4 Велика гармонія. Життєвий і …                            Г номер сторінки;

Д назва статті.

Ключ: 1Б, 2В, 3А, 4Д.

5. Домашнє завдання.

Звернуитсь до бібліотеки та скласти бібліографічний список книг і статей на одну із тем:

1.Князі Київської Русі;

2. Відомі фізики світу;

3. Національна символіка України;

4. Чудеса світу.

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Бібліографія Анотація (15.6 KiB, Завантажень: 2)

завантаження...
WordPress: 22.92MB | MySQL:26 | 0,428sec