Безпека вдома. Правила користування джерелами водопостачання

Урок  19. Безпека вдома. Правила користування джерелами водопостачання.

Мета.  Ознайомити  учнів  з джерелами  водопостачання;  навчити  учнів  користуватися засобами  водопостачання;виховувати  свідоме  роозуміння  того,  які негативні  наслідки   може  спричинити  недотримання  правил  користування  цими  приладами.

Хід  уроку

І. Організаційний  момент

Всі  за  парти  ми  сідаємо,

До   роботи  приступаємо.

Щоб  помилок  уникати,

Треба  пильність  розвивати.

ІІ. Повторення   вивченого  матеріалу

1.Фронтальне   опитування.

1. Для  чого  людство  придумало  комп’юютер?

2. Як  правильно  користуватися  комп’ютером?

3.  Чого  слід  уникати ?

4.  Де  краще  відпочивати?

  ІІІ. Повідомлення  теми  й  мети  уроку

Ви,  вже   майже  дорослі,  буває   таке,  що  ви  залишаєтеся  вдома  самі.

Залишившись   вдома  на  одинці,  ви  можете   займатися  різними  справами: малювати,  читати,  гратися   любимими  іграшками  та   інше.  Коли  ви  залишаєтеся  самі  в  своїй  квартирі,   ви  стаєте  повними  господарями  свого  помешкання.

Відгадайте   загадку.

Відома  звіку  рідина,

Усяк  її вживає,

Буває  хмаркою  вона,

Сніжинкою  буває,

Бува,  як  скло,

Крихка,  тверда

Звичайна  (підкажіть) …(вода.)

На  сьогоднішньому  уроці  ми  з   вами   будемо  говорити  про  воду,

і  з ясуємо, що  це  за  явище,  як  потрібно  ставитися  до  води  і   чому.

ІV. Вивчення  нової   теми

1.        Розповідь  вчителя.

—        Для чого потрібна вода?

Вода дає життя рослинам, тваринам, людям. Без води не існувало б  життя на нашій планеті. Тіло людини на дві третини складається з води. Тому щодня слід поповнювати свій організм водою. Близько   двох   літрів  води  потрібно  вживати  щодня.

Вода  міститься  і   в  рослинах  ,  нею  «напиваються»  ліси,  луки,  ниви,  сади.  Тваринам  також  потрібна  вода.  Багато   тварин   вважають  домівкою   океан,  море,  річку, озеро,  ставок.

З давніх часів люди використовують річкові та морські шляхи для плавання і перевезення вантажів. Силу води люди вже давно змусили служити собі. Спочатку це були водяні млини і машини. Тепер побудовані потужні гідроелектростанції.

Потрібна вода в промисловості (наприклад, в паперовій). На виробництво одного підручника витрачають 16 л (півтора відра) води. А скільки цих підручників у нашому класі, школі?

Людина повинна поливати поля, інакше загинуть овочі та злаки.  Вчені придумали, як зменшити кількість шкідливих газових  викидів, що утворюються у двигуні автомобіля. Це можна зробити, якщо використовувати  водневий  двигун.

Кількість чистої Води на Землі зменшується. Люди все більше використовують воду для потреб промисловості, сільського господарства і забруднюють  її  відходами  виробництва.

Вода  дуже  потрібна  і  людині,  і  рослинам,  і  тваринам. Отже, потрібно охороняти,  берегти  її,  не  забруднювати,  використовувати  дбайливо.

Вода помічник  людини. Воду  не  тільки  вживають    її  використовують  і  технічних цілях. Водою   перуть  речі,  миються,  миють  посуд,  різні  речі.

У  сільській  місцевості  здебільшого  воду  люди  береть  з  криниці.  Поводитися  біля  криниці  треба   бути  дуже  і  дуже  обережно.  Адже   вони  бувають  різної  глибини  та  ширини.  Не  можна  зглядати туди,  аби  не  впасти.

Не  слід  стояти  біля  корби,  бо  при  опусканні  або  підніманні   відра   вона  може  вдарити.  Тому  люди  біля  криниців  роблять  огорожі,  а  саму  криницю  закривають.

 

 

У  містах  вода  поступає  з  водопроводу.  В  кожній  квартирі  є  окремо  відведенні крани.  Ці  крани  слід  завжди  добре  закривати,  зливні  отвори  мають  бути  відкритими.

 

 

 

 

 

Водопровід — це система труб і кранів, по яким вода надходить в будинок із магістрального водопроводу, прокладеного під землею. Каналізація — теж система труб, але по ним стічні забруднені води покидають будинок і виводяться в каналізаційні колодязі на вулицях. Перші такі системи виникли приблизно 4 тисячі років назад. Археологи знайшли їх на острові Кріт, що знаходиться в Середземному морі. Труби цього водопроводу були зроблені із обпаленої глини. В Стародавній Греції водопровід був збудований так. що вода в ньому протікала, як звичайно в природі, під невеликим нахилом. Один з таких водопроводів був прокладений на острові Самос в VI столітті до нашої єри. Побудував його Євполін Мегарський.

Римські водопроводи були міцніші, псувались дуже рідко, не потребували постійного догляду. В цих водопроводах-акведуках вперше були використані металеві труби. Їх виготовляли із свинцю. 300 років до нашої ери римляни, використовуючи такі водопроводи, підводили воду до своїх бань та палаців. Деякі з них збереглися і до наших днів.

В наш час труби виготовляють зі сталі, міді, заліза, бетону та пластмас. А водопровід та каналізація стали невід’ємною частиною міського помешкання.

Як працює водопровідний кран?

Коли ти відкриваєш та закриваєш водопровідний кран, ти крутиш голівку прогонича (болта), який встановлений в корпус крана.

Під ним знаходиться прокладка зі шкіри чи гуми, яка тисне на водяний струмінь і не допускає відтоку води. Якщо ти відкриваєш кран, тиск прогонича, який піднімається і пропускає воду, слабне. Вода вибігає по трубі і витікає. Коли кран закривається, прокладка опускається в водопровідну трубу і струмінь води перекривається.

Водопровідний кран — не іграшка. Відкриваючи і закриваючи його заради пустощів, можна зірвати прогонич і сильний струмінь води ввірветься до твого помешкання, заливаючи все навкруги. Будь обережним!

 

 

 

 

Фізкультхвилинка

Раз-два – всі  пірнають,

Три, чотири – виринають,

П ять,  шість – воді

Кріпнуть  крильця  молоді.

Сім,  вісім – що  є  сили

Всі  до  берега  поплили.

Дев’ ять,  десять – обтрусились

І  за  парти  опустились.

ІV. Узагальнення  та  систематизація  знань

1. Читання  та  обговорення оповідання «Бережіть  воду».

БЕРЕЖІТЬ ВОДУ

Вода лилася з крана невпинною цівкою.

—        Хто це тут порядкував? — суворо запитала Ніна.

—        То я руки мив, — почервонів Микола.

—        А  кран чого не закрутив?

—        А хіба що? Вода ж ледь-ледь цідиться.

—Ледь-ледь, — а кухлик за хвилину повний. До вечора ціле озеро натекло б.

Де не взявся Гаврик. Він облизнувся, бо дуже хотілося пити. Микола вилив воду з кухлика в мисочку. І  Гаврик,  помахуючи  хвостом,  заходився пити.

Тим часом кухлик наповнився знову. Микола полив на підвіконні квіти. Листочки примулки   розправились й посвіжішали.

—        Усім, усім  потрібна вода, — сказала повчально Ніна. — І людям, і птахам, і тваринам. І рослинам. А візьмемо машини. Автомобіль без неї не обійдеться.  Трактор також.  І  заводи  й  фабрики  без  води  не працюватимуть.

Я все зрозумів, — сказав Микола й міцно закрутив кран, щоб води даремно не витекло ні краплини.

 

 

Б. Вовк

Чому  Ніна   насварилася  на  Миколку?

Кому  потрібна  вода?

Чи  зрозумів  свої  помилки  хлопчик?

Чому   треба  берегти  воду?

Яка  вода  найдорожча?

2.Вивчення  правил економії  води

–  Під час полоскання рота — закривати кран, поки чистиш зуби,

і користуватися склянкою.

–  Замінити прийом ванни душем.

–  Приймаючи душ,  намагатися,  щоб вона не витрачалася марно.

–   Мити посуд не під поточним струменем, а в раковині, закривши

зливний отвір пробкою.

–   Прати білизну при повному завантаженні машини.

–   За допомогою батьків полагодити всі крани, що підтікають.

–   На дачі поставити бочку для водостічної води.

3.Робота  над  прислів’ ями.

ВОДА  ДОРОРЖЧА  ЗА  ЗОЛОТО.  БЕРЕЖИ  ВОДУ!

БЕЗ  ВОДИ  НЕМАЄ  ЖИТТЯ.

4.  Робота  в  зошитах.

 V. Підсумок  уроку

Як приходить  вода  до  людей?

Для  чого  потрібна  вода?

Яку  користь  дає  вода?

Пам’ятайте: воду потрібно берегти! На земній кулі вже є території, де воду продають, оскільки її бракує.

завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 0,749sec