Бесіда: ДІВОЧА РОЗМОВА

(7-8 класи)

Мета. Формувати у свідомості дівчаток ідеал дівчини в дусі української етно-педагогіки, пропагувати здоровий спосіб життя, зміцнювати прагнення жити за законами високої моралі.

Попередня підготовка. За кілька днів до цієї зустрічі психолог пропонує дівчаткам подати у письмовій формі питання, які їх хвилюють. Якщо йдеться про те, про що дівчатка соромляться запитати, можна запитувати анонімно, змінювати почерк і т.д. Для бесіди з дівчатками запросити медика (бажано жінку), заздалегідь обговоривши з ним тему і коло питань, які він повинен, зважаючи на вік дітей, висвітлити.

 

ХІД БЕСІДИ.

/. Вступне слово психолога.

Дорогі дівчатка! Недаремно ми зібралися сьогодні не всім класом, без хлопців. Поговоримо відверто і щиро про дівочу красу, дівочі таємниці, постараємося відповісти на питання, які вас хвилюють.

Вам уже по 12-13 років, а це означає, що ви на порозі юності — найпрекраснішої пори в житті людини. Це пора, коли розквітає дівоча врода, коли приходять почуття, досі незвідані, коли мрії про щастя пов’язуються не лише з теплом рідного дому, материнською ніжністю, батьківською опікою та успіхами в навчанні, коли приходять сни, які бентежать душу, і їх чомусь ніяково комусь розказувати, коли й світ навколишній здається іншим, раніше не баченим.

Щось змінилося у ставленні до вас хлопців-однокласників. На все уже звертають увагу й старшокласники. І не дивно, бо ви вже не просто школярочки, дівчатка, а майбутні красуні. Риси тих красунь уже помітні зараз, хоча справжній розкіш ще попереду. Краса дівоча — це великий і безцінний скарб, це величезна сила, здатна скорити й поставити на коліна найбільшого силача, зігнути найбільшого гординю. Але існує велика небезпека цей скарб загубити, а разом з ним втратити щастя, так і не пізнавши його, справжнього. Щоб зберегти цей скарб, треба найперше зрозуміти, які коштовності його складають.

Найцінніша перлина вашого скарбу — здоров’я. Без нього зблякне, так і не розквітнувши, ваша врода, пропаде інтерес до життя, врешті, можна втратити й саме життя.

Про деякі особливості людського організму в підлітковому віці, коли у дівчинці народжується жінка, — майбутня мати, та як у цьому віці поводитись, щоб не зашкодити своєму здоров’ю, розкаже вам наша шановна гостя — лікар (назвати).

 

II.    Виступ лікаря (про настання статевої зрілості дівчинки, про правила
особистої гігієни, про небезпеки, які підстерігають дівчинку в житті, у взаєминах
з юнаками, про шкідливий вплив нікотину, алкоголю, наркотиків на організм,
який розвивається).

 

III.    Виступ психолога.

Ви почули багато цікавого й повчального, за що я від себе і від вашого імені щиро дякую шановній...(ім’я і по батькові). Тема нашої розмови дещо ширша. Тож поговоримо і про інші перлини. Наприклад, про вашу вроду. Хіба це не багатство — бути привабливою? Але усе багатство можна розтринькати, якщо поводитись бездумно. Можна спотворити щедро дане природою, а можна його ще більше прикрасити. Тут уже вам не важко здогадатися, що йдеться про охайність, чепурність, чистоту, естетичний смак. Адже вміння вишукано одягатися, причісуватися, манера ходити, говорити, сміятися теж багато важить.

Краса і чистота завжди поряд. Тож, заглядаючи в дзеркало, не поспішайте з тушшю чи помадою, а усміхніться й визначте, чи сяють чистотою ваші зуби. Якою б не була ваша зачіска, — головне, щоб волосся було чистим і з голови не сипалась лупа, не чувся запах поту. А вже про форму зачіски вирішуйте самі, з мамою, подругою чи перукарем, яка вам більше до лиця: коротка чи довга стрижка, чи заплетена коса — давній символ дівочої краси.

Поговоримо ще про одяг. Буває, дівчина одягає дорогі речі, але без смаку, без розуміння, які кольори й фасони їй пасують, що є елегантним, а що вульгарним. Уміння одягнутись не обов’язково дорого, а вишукано — це мистецтво, якого треба вчитися. Не покладайтеся на власний, ще не сформований, смак, а прислухайтесь до порад тих, хто має більший досвід.

Ще одна безцінна перлина дівочого скарбу — це краса душі. Її не приховаєш ніяким одягом, якщо вона є, і ніякий наряд її не замінить, якщо вона відсутня.

Красу душі споконвіків найвище цінував наш народ. Якщо дівочу вроду в народних піснях змальовано в узагальнених образах — очі, як зіроньки; брови, як шнурочки; уста, як корали або як цвіт рожі; личко — хоч води напийся; дівчина як калина тощо; — то атрибути душевної краси окреслено значно конкретніше. Це ніжність, лагідність, поєднані з почуттям гідності та гордості, шанобливість до старших, скромність, ввічливість, працьовитість і чесність. Цей традиційний погляд на ідеал дівчини успадкувала від народної творчості й українська література. Згадаймо “Наталку Полтавку” — один з перших творів української літератури XIX ст. Героїня п’єси — втілення народного погляду на ідеал дівчини. “Золото — не дівка!” Окрім того, що красива, розумна, моторна і до всякого діла дотепна — яке в неї серце, як вона поважає матір, шанує всіх старших за себе, яка трудяща, яка рукодільниця…”. Ці слова у п’єсі промовляє виборний; у них — той авторитет та добра слава, яких заслужила дівчина своєю поведінкою, рисами вдачі. Але він не сказав ще й іншого: чим прекрасна Наталка, — вірністю коханому, високим почуттям честі й гідності.

Міняються часи, змінюються погляди звичаї, мода. Проте незмінною залишається істина: потворне не може бути красивим, низьке — благородним, вульгарне—пристойним. І в цьому розумінні ідеал сьогоднішньої дівчини недалеко відійшов від традиційного. Нехай сучасна дівчина буде не такою сором’язливою, як Маруся з однойменної повісті Г. Квітки-Основ’яненка. Вона, по-перше, більш освіченіша, розкутіша, сміливіша у словах і вчинках. Але ця розкутість, сміливість не може перейти межі дозволеного законами етики і моралі. Дівчина, яка намагаючись бути “крутою”, курить, вживає непристойні слова та вирази груба й жорстока з людьми, — потворна, яке б не було в неї обличчя і в що б вона не була одягнута. Якщо дівчина не знає собі ціни або, як кажуть у народі, “вішається на шию” хлопцям, вона ніколи не матиме від них поваги, хоча вони начебто й “липнуть” до неї.

Зауважте, якщо юнак вільно поводиться з дівчиною, не має стриму в словах і жестах, — він її не поважає. Поважаючи дівчину, чи, тим більше, кохаючи, хлопець завжди побоюватиметься образити її необачним словом, неетичним вчинком. Присутність дівчини, якій властиве почуття гідності й честі, підтягує, виховує, облагороджує юнака. Але, на жаль, поведінка деяких дівчаток дозволяє хлопцям “розперезатись”. Саме від дівчат, від їхнього рівня й розуміння краси дівочої, на моє глибоке переконання, залежить падіння моралі, що спостерігається в наш час.

Своїми виступами і наша шановна гостя (назвати ім’я), і я уже відповіли на деякі ваші запитання, поставлені напередодні. А на деякі постараємось відповісти.

(Відповіді на питання, залежно від їх характеру, дають лікар і психолог.)

 

IV. Заключне слово психолога.

Дорогі дівчатка! Нам, вашим учителям, батькам, наставникам, дуже хочеться, щоб ви були щасливими. Цим бажанням зумовлена і наша сьогоднішня розмова, мета якої — застерегти вас від гірких помилок, їх часто допускають усі і не лише в юності. Але є помилки, які хоч і нелегко, все ж можна виправити. І є помилки фатальні, невиправні, які можуть покалічити долю, позбавити людського щастя. Тому я закликаю вас вміти цінувати й берегти свій скарб. Будьте здоровими, розумними, красивими. Хай вами пишаються ваші батьки і вчителі, захоплюються друзі, нехай про вас мріють юнаки, хай усі поважають вас за розум, культуру, гідність, чесність.

Глибоко задумайтесь над усім, що ви сьогодні почули. Подивіться на себе збоку і загляньте у свою душу. Зіставте свою зовнішність зі словами, думками, бажаннями, вчинками, а також із тим, чого навчають вас батьки, школа, церква. Частіше задавайте собі запитання: “А що про мене подумають? Що скажуть люди?” І робіть усе, що у ваших силах, для того, щоб думали і говорили про вас тільки якнайкраще.

завантаження...
WordPress: 22.94MB | MySQL:26 | 0,314sec