БАТЬКІВСЬКІ ЗБОРИ «СІМЕЙНІ ТРАДИЦІЇ» («СІМЕЙНІ СВЯТА»)

БАТЬКІВСЬКІ ЗБОРИ «СІМЕЙНІ ТРАДИЦІЇ» («СІМЕЙНІ СВЯТА»)

Підготовка

  • За тиждень вручити запрошення батькам у вигляді листівки з темою батьківських зборів.
  • Святково прикрасити класну кімнату.
  • Записати на магнітофон відповіді дітей на запитання:

 

– Чи любите ви свята? Які свята відзначаєте вдома?

– Чи доводилося вам відзначати свято разом із дорослими, сидіти за одним святковим столом? Що під час такого свята вам найбільше запам’яталося?

-Чи любите ви подарунки? Чи часто отримуєте їх?

• Підготувати столи для проведення зборів.

 

 

ХІД ЗБОРІВ

Дошку можна прикрасити плакатами з написом: “Єдина справжня розкіш – це розкіш людського спілкування”. (Антуан де Сент-Екзюпері)

«Єдина справжня розкіш – це розкіш людського спілкувань.» Чи вміємо ми користуватися цією розкішшю в своїх сім’ях, у колі друзів? Чи навчаємо цього своїх дітей.

Сьогодні на зборах нам необхідно поділитися досвідом, поговорити про сімейні традиції.

Сімейні традиції – це не лише свята, хоча саме про них ми будемо говорити найбільше, але й святкові обіди кожної неділі, коли збирається вся сім’я, стіл накривається особливою скатертиною, щоденний посуд замінюється святковим тощо. Тоді через багато років літні батьки не бу­дуть самотньо сидіти у неділю за столом.

Якщо 1 вересня Ви з дітьми саджаєте деревце, а перед новорічними святами готуєте подарунки для кожного члена родини та друзів, або 9 Травня по-особливому вітаєте дідуся або сусіда-ветерана, все це скріплює сімейні узи, допомагає у вихованні дітей.

Чи потрібно влаштовувати святкування з нагоди Дна народження дитини? (Заслуховуються відповіді батьків.)

Вмикається магнітофонний запис із відповідями дітей на запи­тання: «Чи любите ви домашні свята? Які у вас бувають свята? Що запам ‘яталося ?»

– Дитині для повноцінного розвитку свято необхідне як повітря. Нехай кожен пригадає своє дитинство, і він зрозуміє, що свято для дитини – це не те, що свято для нас, це дійсно подія у дитячому житті, і дитина рахує дні від свята до свята, як ми рахуємо роки від однієї важ­ливої події у нашому житті до іншої.

І навпаки, «…тьмяним і сірим було б наше дитинство, якби з нього викинули свята», – писав К. Д. Ушинський.

А як свята допомагають у вихованні дитини?

Загадки, вікторини, пізнавальні ігри розвивають розум дитини. Якщо вдома свято. Потрібно заздалегідь підготувати подарунки, прикрасити кім­нату, все відмити, відчистити – нехай праця входить у життя дитини.

А коли малюємо, співаємо, читаємо вірші, танцюємо, слухаємо му­зику – хіба ми не виховуємо своїх дітей естетично?

Яке свято відбувається без веселих рухливих ігор, коли спритність і кмітливість сприяють здоровому зростанню? І ще: сім’я – це колектив. Нехай маленький, різновіковий, та все рівно колектив. І у святковому клопоті яскраво відображається виховне багатство колективної праці.

Як бути, коли свято – це, наприклад, Ваш День народження? Ви збираєтеся відсвяткувати його у колі своїх друзів, дорослих, а дитина, спостерігаючи за підготовкою до нього, благає:

«Можна й мені з вами святкувати?» Що Ви відповісте? Чи можна посадити дитину за один святковий стіл з дорослими? В якому випадку так, а в якому – ні?

(Після відповідей батьків увімкнути магнітофонний запис відповідей дітей на запитання: «Чи доводилося вам святкувати разом із дорослими, сидіти поряд з ними за одним святковим столом? Що на такому святі вам запам ‘яталося ?»)

Як це не дивно, але й дитячі свята, трапляється, дорослі вла­штовують для самих себе. У дорослих свої інтереси, розмови, і дітям на такому святі сумно, а іноді й образливо, адже ніхто не пам’ятає про винуватця свята.

Часто на дорослих святах дитині приділяють особливу увагу. її за­лишають за столом, вона стає свідком розмов дорослих, нерідко бере в них участь. Дитина розповість або зробить щось кумедне – усім це ви­лається забавним, дорослі чекають від неї нових жартів. Дитина звикає бути центром уваги, це розвиває у неї нескромність і розв’язаність.

А буває, що ми полюбляємо демонструвати здібності своєї дитини. І якщо на святі присутні кілька дітей, влаштовуємо своєрідні «конкурси талантів».

Але дітям зовсім не подобається, коли дорослі наполегливо вимагають від них виступів. Особливо пригнічено почуваються сором’язливі, несмі­ливі малюки. Примушувати їх виступати не потрібно, вони з більшою охотою будуть співати, танцювати, щось розповідати, коли це випаде :м робити, наприклад, у ході гри. Будь ласка, пам’ятайте про це. У Дні народження та на свята ми даруємо дітям подарунки, вони їх люблять і завжди чекають на них. Дайте, будь ласка, відповіді на такі питання:

– Які подарунки Ви переважно даруєте своїм дітям? (Обмін до­свідом.)

– Чи потрібно дарувати їх на свята? Які? Як дарувати подарунки на Різдво та на Новий рік?

– Подарунки завжди повинні бути дещо «на виріст», проте не занадто. А в міру. Не забудьте про м’ячики та стрибали, спортивний інвентар, про альбоми для малювання та фломастери, про книжки, диски з дитячими піснями, мультиками, кінофільмами та комп’ютерними іграми, набори юного конструктора, техніка, астронома тощо.

Звичайно, подарунки дітям – це зовсім не пустощі, і, тим не менше, саме подарунками легко розпестити дітей. Як Ви вважаєте, чи вміє Ваша дитина приймати подарунки? Чи звертаєте Ви на це увагу? Якою буде відповідь Вашої дитини, якщо їй у подарунок принесли таку саму іграшку, що в неї вже є?

1-й варіант. Розгорнувши подарунок і подякувавши, дитина говорить: «Я мріяв (мріяла) про такий (таку, таке)….

2-й варіант. «Навіщо мені такий (така, таке)…? У мене вже є такий (така, таке)…»

Вмикається магнітофонний запис відповідей дітей на запитання: «До вас прийшли гості, вручили подарунки. Чи потрібно їх одразу ж розгор­нути ? Що ви скажете, якщо раптом вам подарували таку саму річ, яка у вас вже є?»

(Обговорення батьками питання «Як вручати та приймати пода­рунки».)

–  Ви готуєтеся до свята, чекаєте на гостей у своїй оселі. Чи надаєте Ви значення оформленню кімнати під час підготовки до свята?

Як, на Вашу думку, чи потрібно якось особливо прикрашати по­мешкання до свята? Для чого? Що Ви вже щодо цього застосовували у своїй домашній практиці? Як прикрасити кімнату, дім до свята? Від цього значною мірою залежить настрій гостей, а ми, залучаючи своїх дітей до спільної справи, захоплюючи їх підготовкою та очікуванням свята, розвиваємо у них творчі здібності. Звичайно, кращою прикрасою оселі є чистота і порядок.

До урочистостей, зазвичай, наводять особливий святковий блиск: миють, пилосос ять, натирають… Нехай до цього залучаються і дорослі, і діти. Але до свята необхідні й особливі прикраси. Прикрашаючи стіни, вікна, стелі, майте міру. Пам’ятайте, що оформлення не повинні повторю­ватися. Кожного разу вигадуйте щось нове, незвичайне, несподіване.

Звичайно, без квітів свято – не свято. Традиційно у вазу ставлять непарну кількість стеблин. Якщо немає квітів, то їх можна замінити осіннім або зимовим букетом, композицією. (Обмін досвідом, секрети майстерності: як зробити «засніжені» гілочки, що врахувати під час ук­ладання композиції тощо.)

Музична пауза

–  А тепер поговоримо про святкування Дня народження Вашої дитини.

Ситуація. Зустрілися дві матусі та й розмовляють: «У мого сина через два дні буде День народження, – поділилася радістю одна з них. – Думаю дітей запросити, пиріжків напечу, салатів наготую, музика буде. Нехай святкують».

«І все?» – поцікавилася співрозмовниця.

«А що ти мені порадиш? Що мені клоуном перед ними бути?»

Уявіть, що така розмова відбулася з Вами, і Ваша співрозмовниця просить у Вас поради. Що б Ви порадили? Чи буде цікавим запропо­новане свято з пирогами, салатами, музикою? Чи запам’ятається воно дітям? Як взагалі потрібно відзначати День народження? Що цікавого Ви можете запропонувати з досвіду Вашої сім’ї?

–  Дитина стає дорослішою на рік. Із року в рік пояснюйте дітям, що вони стають дорослішими, сильнішими, розумнішими, більше вміють, більше можуть. У багатьох сім’ях існує звичай відмічати зріст дитини (на стіні, дверній рамі, ростомірі). Нехай дитина бачить, на скільки підросла за рік. Сталою у багатьох родинах є традиція фотографувати дитину у День народження (саму, у колі рідних, друзів).

Планувати свято, укладати програму, запрошувати гостей необхідно заздалегідь. Придумайте разом із дитиною, як запросити гостей, – це можуть бути такі собі вигадливі запрошення, саморобні листівки з ма­люнками дітей тощо.

Щоб День народження запам’ятався дитині, необхідно заздалегідь ук­ласти продуману програму. Нехай вона містить ігри, атракціони, конкурси, концерти. Прикрасою свята можуть стати й сюрпризні моменти.

Це може бути поява казкового героя – перевдягненого дорослого, клоуна, фокусника тощо.

Чому ми порушили всі ці питання? А тому, що від того, як ми, до­рослі, проводимо свята, мимоволі надаючи приклад, залежить, як будуть відпочивати наші діти, коли подорослішають, які цінності будуть збері­гати, чому радіти, до чого прагнути. Наші свята повинні бути веселими та цікавими, з приємними сюрпризами, несподіванками, вигадками. Від Вашої фантазії залежить загальний успіх.

Під час урочистостей, що зазвичай проводяться у сімейному колі, подумайте про те, щоб ніхто з присутніх не почувався самотнім, забутим і покинутим. Не забувайте вітати родичів, друзів, близьких людей із різ­ними святами, відзначати видатні події у їхньому житті: даруйте квіти, ялинкові іграшки, різні вироби тощо.

Підсумовуючи, зазначимо, що як результат Ви побачите прояви доброти у серці Вашої дитини, небайдужості до оточуючих, уваги, поваги та сердечного ставлення до рідних.

завантаження...
WordPress: 22.88MB | MySQL:26 | 0,330sec