Батьківські збори «Шкідливі звички дітей і запобіганняїм в сім”ї» (шкідливість тютюну)

I.    Питання, які бажано обговорити під час заняття

Звідки походить тютюн. Історія поширення паління. Шкідливість
паління для здоров’я підлітків. Чинники, які сприяють поширенню паління сере»
підлітків. Роль батьків у профілактиці паління серед, підлітків. Як позбутися
шкідливої звички.    

II.    Матеріали для проведення заняття

Провести попередньо анкетування серед дітей та батьків.

Анкета для батьків

– Чи палите Ви? Якщо палите, то чому?

– З якого часу Ви почали курити?

– Чи шкідливе, на Вашу думку, куріння?

– Чи пробували Ви позбутися палити цигарки?

– Чи палить Ваш син (дочка)?
– Яке Ваше ставлення до цього?

– Як Ви боретесь із шкідливими звичками своїх дітей?

 

Анкета для учнів

Чи палиш Ти цигарки?

– З якого віку?

– Чому Ти почав палити?(цікаво, примусили друзі, для самовираження, модно, наслідую приклад батьків, старших, інше)

– Чи шкідливе, на твою думку, паління цигарок?

– Чи пробував Ти покинути курити?

-Чи звертався за порадою до старших, щоб позбутися цієї звички?

 

Сьогодні ми поговоримо про згубну пристрасть до тютюну. Тютюн родом з Америки. Але задовго до відкриття Колумба, якщо виходити з історичних та археологічних джерел, почали палити ще до нашої ери, наприклад, народи Азії, Африки, а на початку І ст. – давні слов’яни.

Як же розвивалося паління?

Прибувши до Америки, Колумб серед інших подарунків одержав від місцевих жителів висушене листя рослини “петум”, яке вони палили, згорнувши в трубочки. Звалися вони “сигаро”.

Рослина, яка одержала назву від імені провінції Табаго (острів Гаїті), почала свій підступний хід по
країнах та континентах. Після другого походу Христофора Колумба (1493-1496 рр.) насіння було завезено в Іспанію, звідки воно потрапило в сусідні, європейські країни. Потім у період великих відкриттів морськими та сухопутними караванними шляхами це зілля було доставлене в різні куточки земної кулі

Таке швидке поширення тютюну пояснювалось тим, що він має дивну наркотичну властивість, завдяки якій потяг до паління перетворюється на звичку, з якою дуже важко боротися.

У середині ЗО -х років XVI ст. тютюн почали культивувати в Європі під назвою “нікотин” на честь Жана Ніко, який першим почав його тут розводити.

Спочатку його визнавали як ліки. Так, французька королева нюхала тютюн для заспокоєння головного болю.

У Росію тютюн завезли англійські купці через Архангельськ у 1585 р. Вони привчили до паління багатьох поморів, а потім тютюн почав поширюватись далі.

Тим часом не всі європейські країни визнавали тютюн. Наприклад, в Італії його було оголошено “забавкою диявола”. Римські папи пропонували навіть відлучення від церкви осіб, які палили або нюхали тютюн. Для повчальності нащадкам п’ятеро монахів, обвинувачених у палінні, були живцем замуровані в монастирську стіну.

В Англії в XVI ст. курці прирівнювалися до ворогів, і їх водили вулицею з мотузкою на шиї. А в 1604 р. король Якоб Стюарт, прийнявши престол, оголосив паління “шкідливим, неблагочестивим та негідним цивілізованої людини заняттям”. Він видав трактат “Про шкоду тютюну”, який закінчувався словами : “Звичка, противна для ока, нестерпна для носа, шкідлива для мозку, небезпечна для легенів…” Це була перша популярна книжка про паління.

Боротьба проти тютюну велася запекла, але перемогла тютюнова індустрія, оскільки давала великі прибутки.

Та чи перемога це?

Розглянемо, що відбувається в нашому організмі, коли він так гостро реагує на тютюн. ‘

Через підпалений та повільно жевріючий тютюн (жевріючий тютюн має температуру близько +300 С, а при затяжці – близько +1000 С) захоплюється повітря, те саме повітря, яким ми постійно дихаємо, воно часто-густо отруєне всілякими токсинами. Кисень, який міститься в цьому повітрі, проходить через жевріючий тютюн і посилює його горіння. Відбувається так звана суха перегонка продуктів горіння, в даному випадку тютюну зі всілякими домішками. Продукти перегонки разом із залишками повітря потрапляють до легенів.

Наявність у тютюновому дамі радіоактивних елементів – сполук калію,

свинцю, полонію, стронцію та інших – призводить до того, що людина, яка палить за день пачку цигарок, одержує дозу опромінення в 3-5 раз вищу від тієї норми, яка встановлена міжнародною угодою захисту від радіації. Зверніть увагу, що рак легенів, який посідав на початку століття останнє місце серед онкологічних захворювань, зараз перейшов на друге місце і поступається лише раку шлунка, який, до речі, теж часто спричинюється палінням. Паління являє собою небезпечне соціальне, явище, оскільки пасивні курці піддаються ризику захворіти не менше, ніж ті, що їх обкурюють.

Перебування некурця хоча б годину в закритому приміщенні викликає стан, аналогічний тому, який виникає після випалювання чотирьох сигарет. Якщо протягом;робочого дня немає можливості провітрити кімнату, то всі присутні теж одержують значну дозу карцогенних речовин.

Доведено, що 35% шкідливих речовин тютюнового диму згоряє, 25% -поглинає курець, решта – отруює повітря приміщення, в якому палять.

Спеціальні лабораторні дослідження показують, що в сечі маленьких пасивних курців завжди виявляються ті чи інші компоненти тютюнового диму, як правило, нікотин і карцогенні смоли. Так, у дітей батьків-курців вміст нікотину в сечі майже в 90 разів вищий, ніж у тих, що не палять. У повітрі, що вони вдихають, якщо навіть уже не перебувають в прокуреному приміщенні 5-Ю і більше годин, міститься збільшена кількість чадного газу в порівнянні з видихом дітей, які не піддавалися дії тютюнового диму.

Скільки цигарок пасивно “палять” діти завзятих курців? Після обстеження майже 60 дітей віком 11-15 років вчені встановили, що тютюновий дим, який вони вдихають протягом року в квартирах, де палять батьки, рівнозначний за дією в середньому з 80 сигаретами.

Результати обстеження дітей віком 7-11 років свідчать, що діти батьків-курців нижчі на зріст, у них гірше налагоджена Дихальна функція, і вони вдвічі частіше страждають від легеневих захворювань.

У сім’ї, де палили батьки, згодом починають палити 67% хлопчиків і 78% дівчаток. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, з 80% таких дітей зберігають цю звичку й надалі.

В арсеналах дитячих, психіатрів нещодавно з’явився новий термін “природжена дитяча нервовість” Цей діагноз щодалі частіше ставлять дітям, народженим від батьків та матерів, які ведуть нетверезий спосіб життя або палять.

Шкідлива дія паління проявляється не лише в розвитку онкологічних захворювань. Воно завдає шкоди всім органам людини. Так вплив диму на органи дихання позначається на голосових зв’язках: голос грубішає, втрачає свою соковитість, гучність, чистоту. Особливо це помітно у дівчат-дзвінкі голоси красивих дівчат стають грубими. А крім того, ніжні рожеві щічки жовтіють, очі блякнуть.

Та страждають не тільки голосові зв’язки. Паління пов’язане з бронхітом, який загострюється вранці, коли курець пробуджується вгашлі.

Від нікотинової отрути особливо страждають надниркові залози, які відповідають за чималу кількість найважливіших функцій організму. Навіть малі дози нікотину провокують підвищення кров’яного артеріального тиску, а великі-пригнічують діяльність серцево-судинної системи.
Небезпека злоякісного ураження підстерігає не лише легені, а й порожнину рота, горла, гортані* стравоходу, підшлункової залози, нирок, сечового міхура, тобто всіх органів, які вступають у контакт з речовинами, які утворюються при вдиханні тютюнового диму.

Нікотин-отрута, це відомо всім.    .

Але біда в тому, що абсолютна більшість курців, безтурботно палячи, все-таки тішать себе: “Той дзвін дзвонить ще не по мені… може пронесе, не торкнеться.., мало чого буває, не всім же помирати…” Центральний інститут онкологічних захворювань Німеччини пропонує до уваги курців ще одну закономірність:

“В авіакатастрофах фатальний випадок серед мільйона людей чекає своєї жертви не частіше, ніж раз у 50 років.

При автомобільних катастрофах фатальний випадок трапляється серед мільйона людей кожні 2-3 дні. Серед мільйона людей смерть від паління – кожні 2-3 годин.”

Паління – це найбільша з причин смерті, яку можна відвернути!

Чому ж саме людина починає палити, якщо паління супроводжується серйозними захворюваннями?

Одна з основних причин – цікавість. Інша причина-наслідування дорослих. У сім’ях, де не палять, курцями стають не більше ніж 25% дітей, у тих, що палять-більше половини. У багатьох паління пояснюється бажанням наслідувати приклад
товаришів або героїв фільмів. Не можна не зважати і на Той факт, що нерідко дітей змушують палити заядлі курці, принижуючи прізвиськами на зразок “матусин синочок”, докоряючи їм, що не вийшли з-під опіки батьків, несамостійні. І нестійкі під натиском, щоб догодити товаришам, запалюють першу, другу, третю. Дуже швидко паління стає звичкою. Деяким цигарка надає почуття впевненості, особливо при спілкуванні з дівчиною, в незнайомій компанії. Сигаретою приглушують хвилювання, неприємність, страх. Поширення куріння серед дівчат переважно – данина моді. 60% дівчат-курців вважають, що палити – “привабливо”, інші відповідають, що “палять, бажаючи сподобатися”, “бажаючи привернути до себе увагу”. Часто дівчат залучають до паління в компаніях, де вважається, що дівчина, яка палить, “краще виглядає”, “виглядає самостійно” і тому тягнуться до сигарети.

Одна з головних причин паління у підлітків – самовираження. У хлопчиків

–    це неначе символ своєї самостійності. Не випадково досить часто можна почути таку фразу “А чому ти не палиш, – ти що не мужчина?”. І ми намагаємося виглядати справжнім мужчиною.

Диспут “Як попередити паління”.


Поради для курців, щоб відвикнути від паління.

Міжнародна протиракова спілка рекомендує правила, дотримуючись яких, курець самостійно зможе відвикнути від паління:

1. Намагайтесь випалювати якомога менше сигарет, ведіть підрахунок випалених за день сигарет, прагніть, щоб сьогодні було випалено менше, ніж учора.

  1. Затягуйтеся якомога рідше і неглибоко.
  2. Не паліть на голодний шлунок, оскільки продукти тютюну, змішуючись зі слиною, уражають слизову оболонку шлунку, а; потрапляючи в кишківник, одразу ж усмоктуються в кров; з тієї ж причини не паліть під час їжі. .
  3. Між затяжками не залишайте цигарку в роті.
  4. Не допалюйте сигарету до кінця на третину і викидайте, оскільки власне в цій частині накопичується найбільша кількість карцогенів і нікотину, ще краще, коли викидатимете сигарету після двох-трьох затяжок.
  5. Не паліть на ходу, особливо піднімаючись сходинами чи вгору, тому що в цей час дихання дуже інтенсивне і карцогени глибоко проникають в легені.
  6. Якомога довше не паліть після великого фізичного” навантаження, а тим більше під час інтенсивної роботи.
  7. Віддавайте перевагу сигаретам з фільтром.
  8. Час від часу влаштовуйте перерви у палінні (не палю до “понеділка”, “до кінця місяця”, “до нового року”).

    10.    Не паліть, коли палити не хочеться.

завантаження...
WordPress: 22.99MB | MySQL:26 | 0,727sec