Батьківські збори на тему: Вік першого кохання

Тема. Вік першого кохання.

Мета: Визначити цілі статевого виховання підлітків.
Розповісти батькам про особливості сексуального розвитку і статевого дозрівання підлітків, психологічні особливості хлопців та дівчат.
Допомогти батькам сформувати у дітей високоморальне ставлення до протилежної статі і підготувати їх до майбутнього родинного життя.

 

 

Анкета для учнів

«Моє бачення чоловічої та жіночої ролей»

 • Які риси характеру та особливості поведінки притаманні дорослій людині?
 • Чи вважаєш ти себе дорослою людиною? Чи поділяють твою впевненість у цьому твої батьки? Чи легко тобі спілкуватися з однолітками протилежної статі?
 • Чи є у тебе друзі протилежної статі? Якщо так, то які інтереси вас поєднують?
 • Як ти вважаєш, спілкування між хлопцями та дівчатами має відрізнятися від спілкування в середині хлопчачого або дівочого колективу? Чому?
 • Чи вважаєш ти, що жінка і чоловік рівні у всьому?

 

Анкета для учнів

«Що це кохання?»

 • Що таке кохання?
 • Чи згоден ти, що в-основі кохання покладена ідеалізація?
 • Чи може людина побороти власний потяг до іншої особи?
 • Що в коханні має переважати? Які відносини?
 • У кохання свої ступені. Назви їх.

 

 

Хід зборів

Бесіда.

 

Чи потрібне інтимне виховання?

Соціально-психологічна практика показує, що проблеми неправильної міжособової взаємодії з Однолітками протилежної статі за кількістю посідають основне місце в ряді консультативних запитів молоді віком від 14 до 25 років. У час активного самовизначення підлітки стикаються зі стереотипами та помилками стосовно представників протилежної статі. Спотворене сприйняття партнера в подальшому переходить у проблеми «обманутих очікувань», «несправджених сподівань», «втрачених ілюзій», «сплюндрованих почуттів», «розтоптаного кохання».

Сьогодні в суспільстві склалася переломна ситуація, коли існуючі традиційні стереотипи маскулінності (чоловічої ролі) та феменінності (жіночої ролі) вже застаріли, а нові, сучасні, ще не встигли достатньо сформуватися. У такій ситуації гостріше, ніж у стабільній культурі, перед молодим поколінням постають питання вибору статеворольової ідентичності, адекватного формування уявлень про міжособові емоційно значимі стосунки, про особові риси та характеристики майбутнього статевого або шлюбного партнера. Позитивне розв’язання цих питань багато в чому залежить від родинного виховання дитини, позиції батьків.

Сучасні підлітки знають дуже багато про навколишній світ, проблеми освоєння космічного простору, атомну енергію і багато чого іншого, але часто не мають достатніх знань про функціонування свого організму, фізіологічні і психологічні особливості, відмінності між представниками чоловічої та жіночої статей, про специфіку їх взаємовідносин у різний вік та ін. Проте, знання цього роду дуже необхідні дитині, яка вступає на шлях дорослішання.

Для того щоб дати правильний напрямок розвитку знань, поглядів та переконань підлітків у сфері між статевих стосунків, у питаннях підготовки їх до родинного життя, батькам необхідно знати й враховувати деякі особливості розвитку дитини.

 

Мета статевого виховання

Мета статевого виховання — оволодіння представниками підростаючого покоління моральною культурою в сфері взаємовідносин статей. Це означає, по-перше, розуміння підлітком суспільного інтересу, покладеного в його взаємовідносини з іншою статтю; по-друге, вміння знаходити правильне рішення конкретних моральних
проблем, що виникають у сфері цих взаємовідносин.

Дотримання моральних норм дозволяє зберегти здоров’я. Здоров’я — одна з головних цінностей людини, і його збереження — важлива суспільна задача. Перед усім — це профілактика венеричних захворювань.

Після того як підліток отримав початкове уявлення про статеве життя, він має дізнатись і про шкоду для здоров’я завчасних статевих відносин. .

Особливості статевого розвитку хлопчиків та дівчаток

Психологи давно помітили цікавий характер зміни складу юнацької середи. Спочатку вона представляє розрізнені одностатеві групи, потім ці групи змінюються, і нарешті створюються вже достатньо сталі пари юнаків та дівчат. Остання зміна зумовлена завершенням статевого розвитку.

Головні складності цього періоду пов’язані з тим, що підлітки біологічно дозрівають раніше, ніж інтелектуально та соціально, і з тим, що дівчата дорослішають раніше за хлопців.

Темп і початок статевого дозрівання у підлітків різняться. Хлопчики і дівчатка холеричного темпераменту раніше дозрівають і більш рішучі, активні в статевому відношенні їх важче запевнити у чомусь, якщо вони закохані і готові прийняти рішення, яке приводить батьків у жах. З юнаком холеричного темпераменту потрібно поводитись особливо терпляче, доброзичливо. У поєднанні з високим батьківським авторитетом це може вплинути на його поведінку.

Сангвінік дозріває в статевому відношенні в нормальні терміни, Він досить комунікабельний і нерідко схильний до легковажних вчинків, легко знайомиться, частіше заводить сумнівні зв’язки. Для нього притаманна необдуманість вчинків, швидке прийняття рішень. Такі хлопці та дівчата потребують особливої уваги та контролю з боку батьків.

Підлітки флегматичного темпераменту замкнуті, потайливі. І хоча у фізичному та статевому розвитку вони нерідко відстають від однолітків, більш спокійні та стримані у відносинах між статями, флегматики також потребують уваги й розуміння батьків, оскільки до таких дітей найбільше підходить приказка: «У тихому болоті чорти водяться». Іноді саме флегматики роблять батькам неприємні сюрпризи.

Різні темпи статевого дозрівання — різне виховання. Припустімо, що у вас донька або син — флегматики. У них відсутнє або слабо виражене еротичне відчуття. У них немає потягу до протилежної статі. Вони в цьому сенсі біологічно та, відповідно, психологічно спокійні. Отже, певною мірою батьки не тривожаться.

А от скажімо, холеричний темперамент «гарантує» напруженість переживань. У таких юнаків та дівчат все виражено сильно: негативізм, прагнення до самостійності. Вони більш радикальні, підчас бувають агресивні. У них багато сил, і вони не завжди знають, як ними розпорядитись. Якщо вони захоплені гнівом, то дуже, якщо кохають, то міцно, якщо прагнуть чогось, то нестримано.

Важливо, щоб високі енергетичні можливості були спрямовані правильно. Корисно зацікавити дітей спортом, і тоді їхня енергія використовуватиметься природно і продуктивно. Активність слід спрямовувати на досягнення цікавих і важких цілей. Тоді підлітки зайняті, витрачають свої сили, багато чого досягають і задоволені. Для них небезпечна бездіяльність, безцільність проведення часу — тут може виявитись і сексуальна спрямованість їхніх інтересів.

Ті чи інші властивості темпераменту самі по собі зовсім не біда, а генетична даність. Питання лише в тому, на що буде використана енергетична міць.

Так чи інакше, входження в юнацький вік супроводжується у багатьох хлопчиків зростанням еротичних інтересів, що проявляється у надмірній закоханості, яка, до речі, буде носити досить парадоксальний характер. Річ у тому, що в юності спостерігається дуже різке протиставлення кохання та сексу як «високого» та «брудного». Саме тому часто хлопець не відчуває потягу до дівчини, яку кохає,’ і не кохає дівчину, до якої його тягне.

Як вже зазначалось вище, дівчата дозрівають раніше, ніж хлопці. Дівчата в період своєї закоханості особливо гостро потребують співчування, розуміння. В силу підвищеної емоційності, вони більш уразливі, образливі, прискіпливі до себе, своєї зовнішності. Але в той же час дівчина, яка пережила справжнє почуття, буде все життя уникати випадкових зв’язків, легких стосунків і шукати кохання, що піднімає людину над звичайним життям.

 

 

 

 

Про що і як слід говорити з дитиною

Для того, щоб дитина зростала гармонійною особистістю, перспективною і не закомплексованою, здоровою, вона має сформувати для себе чітке, визначення моральності, усвідомити свою роль як представника певної статі, навчитися спілкуватися з особами іншої статі, не відчуваючи дискомфорту і зберігаючи моральну чистоту стосунків. У майбутньому це стане запорукою її успіху і в суспільному, і в особистому житті.

Отже, завдання батьків :— допомогти підлітку у цій нелегкій справі. Звісно, кожна мати і кожен батько розуміють важливість інтимного виховання і бажають своїй доньці чи сину щастя. Але питання сексуального виховання часто так і залишаються для-підлітка без відповідей. Чому? Тому що батьки просто не знають, як порушити цю делікатну тему, як слід обговорити її з власною дитиною, і уникають зайвої, на їхній погляд, бесіди. Тож підліток залишається сам на сам зі своїми страхами, невпевненістю, цікавістю, зайвими комплексами. Родинне табу на «дорослі» теми штовхає дитину шукати «вчителів» поза рідною домівкою. І отримана в такий спосіб сексуальна «освіта», як правило, є згубною.

Тож чи не краще дати дитині правильні відповіді на її ^запитання і своєю батьківською любов’ю та піклуванням врятувати від лиха. Взаєморозуміння — безумовно, головна умова будь-яких відносин, тим більше родинних. Якщо воно є, вам легше буде обговорити з дитиною інтимні питання і сформувати у неї правильний погляд на їх вирішення.

Якщо розмова заходить про сексуальні стосунки, слухайте дитину уважно, відклавши всі справи. Якщо” розмова виникла,в неслушну мить, перенесіть її, але так, щоб не здавалось, що ви уникаєте теми. Важливо показати підлітку вашу зацікавленість — відкладіть газету, вимкніть телевізор, не позіхайте і не поглядайте на годинник. Не треба підганяти дитину, «витискуючи» з неї більше, ніж вона хоче сказати.

Дайте дитині зрозуміти, що слухаєте її уважно, час від часу щось уточнюючи, перепитуючи, показуючи, що ви не загубили нитку бесіди. Такий «зворотний зв’язок» заохочує підлітка на продовження розмови.

Обговорюючи з дитиною питання сексуальності, уникайте жартів, використовуйте позитивні методи комунікації, засновані на заохочуванні та «зворотному зв’язку». Негативні методи спілкування можуть закріпити у свідомості підлітка насторожене ставлення до проблем статі і тим самим зашкодити розвитку його нормальної сексуальності. Не чекайте, що підліток розкриє – перед вами всі карти, не дивуйтесь і не засмучуйтесь, якщо він поспішить піти* як тільки ви заговорите «про це». Добре вже, що він побачив вашу готовність до розмови, можливо, пізніше він повернеться до неї.

Не починайте «від Адама». Якщо ви збираєтесь говорити з дитиною про те, як запобігти вагітності, то говоріть відразу про контрацептивні засоби, а не. про пташок та бджілок — інакше, коли ви дійдете до суті проблеми, підлітка вже напевне не буде в кімнаті.

Будуйте фрази так, щоб вони починались з «я», або «мені» («Я гадаю, я вважаю, мені здається…»). Висловлювання, що розпочинаються зі слова «ти», носять атакуючий характер і викликають бажання оправдатися, заперечувати: це швидко руйнує контакт.

По можливості формулюйте свої висловлювання в форму стверджень, а не запитань, оскільки запитання часто сприймаються як пастки. Наприклад, коли ви запитуєте доньку:. «Чому ти ні з ким не зустрічаєшся, окрім Сергійка?», вас зовсім не цікавить, чому саме цього хлопця обрала донька. Цим запитанням ви висловлюєте своє незадоволення, не цікавлячись її думкою. Замість цього запитання доречно було б зазначити: «Мені здається, що дівчата твого віку не обмежуються одним другом».

Якщо розмова набуває конфліктного характеру, всіма
зусиллями уникайте «абсолютних» категорій типу «завжди», «ніколи», «щоразу». Ці поняття взагалі слід використовувати обережно, адже вони неодмінно викликають заперечення у того, кому адресовані.    

Дівчата, як правило, випереджають хлопчиків у фізичному, статевому та психічному розвитку на 2—3 роки. Донька раніше стає дівчиною, ніж син — юнаком. Якщо дівчинка товаришує з хлопчиком свого віку, батьки можуть бути більш стримані в питаннях статевого просвітництва. У дружбі зі старшим хлопчиком не слід бачити неодмінно щось погане, але тут варто відверто розмовляти з донькою про правильну статеву поведінку.

 

Перше кохання дитини: дозволити чи заборонити?

Взаємостосунки хлопців та дівчат у підлітковому віці стикаються з багатьма моральними проблемами. Підлітки потребують допомоги дорослих (не в заборонах, а
в допомозі!), передусім батьків. Проте одночасно молодь хоче — і має право — відгородити свій інтимний світ від безцеремонного втручання й підглядування. Наберіться мудрості, не робіть цього, тоді ступінь довіри до вас з боку дітей буде вищим.

Поставтесь із розумінням до того, що ваша дитина прагне спілкуватися з протилежною статтю: так вона здобуває безцінний соціальний досвід, без якого навряд чи буде надалі щасливою.

Підтримайте прагнення дитини в період закоханості мати гарний вигляд. Придбайте їй нову сукню, сорочку, джинси, запевніть підлітка, що він гарний, тож не може не сподобатись.

Якщо дитина розчарована, переживає нещасне кохання, спробуйте пояснити їй, що ця біда (а для дитини це дійсно може стати бідою) обов’язково минеться, що життя нагороджує тих, хто не пасує перед труднощами та вміє боротися із ними. Підтримайте дитину.

Вилучіть із практики родинного виховання нотації, глузування, натяки, вистежування. Все це принижує дитину, викликає у неї відразу, замкнутість, штовхає на негідні вчинки.

Запросіть до себе додому друга (подругу) вашої доньки (сина). Поспілкуйтесь з предметом романтичних мрій вашої дитини. Але не ставтесь до нього як слідчий чи прокурор! Знайдіть цікаві теми, сходіть куди-небудь.

 

 

Практикум.

 1. Психолог обговорює з батьками результати анкетування учнів.
 2. Батькам пропонуються на обговорення питання:

   

  Як сформувати у хлопчика правильне ставлення до жінки?

  Думка психолога. Якщо хлопець не привчений з дитинства ставитись із повагою до жінки, якщо він може Дозволити собі в її присутності нецензурні вислови, він невихований. Невихований взагалі, і в сексуальному відношенні зокрема. У вихованні правильного ставлення до жінки найбільшу роль відіграє особистий приклад батька. Потрібно говорити синові правильні речі, але ціна їм копійка, якщо, закінчивши повчання, чоловік кидається на дружину з лайкою., Фраза батька, що звертається до сина: «Ти що розхнюпився, як баба», і подібні до неї не сприяють формуванню поважного ставлення до жінки.

   

  Що, на ваш погляд, найбільш важливе в інтимному вихованні дівчинки?

  Думка психолога. Багато хто з батьків погодяться, що найважливіше для дівчинки — цнотливість. Причому, не фізіологічна цнотливість як така, а цнотливість думок, зустрічей, стосунків. Щоб ані в друга, ані в приятеля, ані, тим більше, у випадкового знайомого не виникло й думки про те, що з цією дівчиною-йому буде легко добитися інтимної близькості. Часто неправильна поведінка дівчат призводить до серйозних психічних травм, зґвалтувань, чималим бідам, зламаної особистості.

   

  Підсумки зборів.

  Озброїти дітей достовірними знаннями про природу
  сексуальності, контрацепції, про профілактику статевих
  інфекцій., захистити від рокових помилок — завдання батьків. Я дуже раджу всім знайти і використати у виховних цілях книгу доктора психології Каліфорнійського університету Дж. Гейла «Сексуальність підлітків: порадник для батьків».

   

   

   

завантаження...
WordPress: 22.97MB | MySQL:26 | 0,318sec