Батьківські збори на тему: Про ліворукість дитини

Тема. Про ліворукість дитини.

Мета: обговорити із батьками проблему навчання дітей-лівшів;

показати можливості в учбовій діяльності дітей-лівшів;

довести батькам важливість розуміння труднощів, пов’язаних з навчанням дітей-левшів;

переконати в забороні переучення дитини і розкрити проблеми, пов’язані з цим.

Коментар: психолог готує тести для учнів, пам’ятки для батьків.

 

Тест для учнів «Лівша, правша чи амбідекстр»

Тестується одна дитина.

 1. Переплети пальці рук в «замок». Якщо зверху опинився палець правої руки — ознака правші.
 2. Прийми позу Наполеона (руки схрещені на грудях). Рука, яка опинилася зверху — ведуча.
 3. Аплодування. Правілі ляскають правою рукою по нерухомій лівій долоні, лівші — навпаки. Діти звичайно аплодують обома долоньками, поставленими паралельно одна одній — ознака амбідекстра також
  відноситься і до дорослих, що аплодують обома руками.
 4. Людина звичайно жестикулює провідною рукою.
 5. Випробовуваному дають 2 олівці, зав’язують очі і просять намалювати два кола або квадрати. Малюнок,виконаний провідною рукою, виходить акуратніше, при цьому рухи провідної руки повільніші, зате точніші, менше тремтіння, лінії чіткіші, кути не згладжені. Малюк може також спробувати виконати це завдання із відкритими та із закритими очима.
 6. Якщо дитина вже уміє писати, попросіть її написати своє ім’я одночасно обома руками із відкритими або із закритими очима. Як правило, лівші ставлять обидві руки в центр аркуша і починають писати правою рукою
  зліва направо, а лівої— справа наліво. Із закритими очима лівші пишуть своє прізвище в дзеркальному, а із відкритими як завжди.
 7. Дитині пропонується декілька коробок. Завдання: «знайди сірник в одній з коробочок». Ведуча та рука, яка здійснює активні дії (відкриває, закриває, дістає і т. д.)
 8. Вирізування ножицями. Акуратніше виходить провідною рукою.
 9. Щоб виявити провідну ногу, постежте, як сидить людина, якщо при закиданні нога на ногу зверху опиняється права — вона ведуча. При ходьбі провідна нога робить ширший крок.

  10. Щоб визначити провідне око, запропонуйте дитині подивитися в маленьку дірочку (у фотоапараті, в аркуші паперу, т. д.) Насамперед до отвору прикладається провідне око. Амбідекстри, виконуючи тести, дають різнобій. Такі
  люди можуть писати правою рукою, слухати лівим вухом, їсти лівою рукою і т. д.

   

   

   

  Пам’ятка для батьків

  Шановні тата і мами!

  Ваша дитина потребує уваги, підтримки і терпіння. Це і є головна умова її перемоги в учбовій діяльності, пам’ятайте про це!

  — Ніколи не виявляйте негативного ставлення до того,
  що ваша дитина лівша.

 • Не демонструйте ліворукість своєї дитини з негативної позиції стороннім і незнайомим людям.
 • Не драматизуйте шкільні невдачі своєї дитини, пов’язані з тим, що вона — лівша.
 • Долайте шкільні невдачі за допомогою додаткових, цікавих занять, які допоможуть дитині справитися із учбовими проблемами.
  • Відкрийте для своєї дитини світ ліплення і малювання, в’язання і плетіння макраме.

  Писати лівою рукою непросто — тому допоможіть дитині
  уникати перевантаження і перевтоми.

  —Не гарячіться, якщо дитина зробила щось не так, краще
  підтримайте її і відзначте успіхи.

  • Демонструйте позитивні досягнення ліворуких людей.
   • Не намагайтеся щось робити за дитину в такому разі ви лише посилюєте її проблеми.
  • Закріплюйте досягнуті дитиною уміння, постійно їх тренуючи.

    

   ПАМ’ЯТАЙТЕ!

   • Ліворукість дитини — не патологія, а один з варіантів норми!
   • У ліворукої дитини є свої особливості в засвоєнні учбового матеріалу, які необхідно знати дорослим для того, щоб допомогти їй досягти успіху.
  • Серед ліворуких людей достатньо талантів і геніїв. Можливо, ваша дитина — одна з них?!

   

  Пам’ятка для батьків 2

 1. Дитина повинна вчитися писати прямо, не загороджую чи собі лінію рядка.
 2. Не можна вимагати від ліворукої дитини безвідривного письма.
 3. При письмі і малюванні ліворукої дитини світло повинно падати справа.
 4. При виконанні домашнього завдання по письму необхідно визначити разом з дитиною траєкторію руху руки. Це допоможе дитині визначити, де починати написання елементу букви, куди вести іде закінчити. Цю інструкцію дитина повинна ще самостійно повторити і тільки
  потім приступати до письма.
 5. Корисно зробити для дитини картки із елементами на
  писання кожної букви та із самими буквами. Це дозволить перетворити навчання письму на захоплюючу гру.
 6. Важливо пам’ятати, що ліворукі діти переживають адаптацію до школи набагато важче, ніж їх праворукі однолітки. Вони бояться кепкувань однокласників, та ще більше — негативної оцінки дорослими їх діяльності.

7.    Батьки повинні терпляче відноситися до брудних зошитів, помилок і карлючок своєї дитини, пам’ятаючи про те, що письмо дається їй набагато важче, ніж іншим
дітям.

8.    Ліворукій дитині треба пропонувати більше завдань на розвиток рухової активності руки, для розвитку групи дрібних м’язів. Дуже хороша вправа — вирізування букв великого формату із газет. Дитина швидше запам’ятовує букви, бачить їх у дзеркальному зображенні, запам’ятовує їх контури.

9.    Ще одна вправа — ліплення букв і цифр. Це також допомагає дитині швидше засвоїти техніку письма.

 

Хід зборів

Бесіда.

Шановні батьки! Тема навчання дитини-лівші в першому класі являється значущою і важливою.

Людський організм — велика загадка для самої ж людини.

Хто такий лівша? Це людина, в якої домінує права половина головного мозку.

Учені, що проводили дослідження по виявленню явних і прихованих лівшів, з’ясували, що таких людей — 62 відсотки! Тобто більше половини здорових людей! Хоч у різних дослідників процентне співвідношення левшів-правшів дещо відрізняється, все одно виходить, що лівші складають близько половини загального населення.

У маленьких дітей прихована ліворукість, явні ознаки провідної правої півкулі спостерігаються набагато частіше, ніж у дорослих. Також часто діти однаково добре володіють і лівою, і правою руками, тобто являються амбідекстрами. Вважається, що до року закладається основа розвитку мозку, а провідна півкуля формується до 6—7 років, та вже в 4 роки можна упевнено сказати, яка рука у малюка ведуча.

Учені виділили декілька причин виникнення ліворукості у дітей (хоча вони повністю не доведені і спірні):

 • Родовий стрес (наявність не менше 2-х несприятливих факторів, серед яких мала вага новонародженого, занадто швидкі або тривалі роди, застосування інструментів допомоги під час родів, асфіксія у новонародженого і т. д.).
 • Особливості виховання (коли дорослі перекладають ложку в «”правильну» руку, карають за прояви ліворукості).
 • Передається генетично по спадку, причому це може відбутися через покоління.

 

 

 

За що «відповідають» півкулі?

Ліва півкуля відповідає за логічне, аналітичне, абстрактне мислення. Відповідає за мову (приблизно 50 % по останніх-дослідженнях).

Права півкуля обробляє інформацію одномоментно (тобто лівші і амбідекстри при тестуванні справляються із завданнями швидше). Бере участь в адаптаційних процесах. Відповідає за емоції, інтуїтивні здібності, «допомагає» розуміти гумор, відповідає за просторово-зорові функції (орієнтація на місцевості). Дуже музично, чутливо реагує на інтонацію. Відповідає за образне мислення, уяву, творчі здібності.

Будь-яка діяльність «ділиться між півкулями мозку так, що одні етапи виконуються правою, а інші — лівою, тобто півкулі головного мозку працюють в тісній взаємодії, доповнюють одна одну.

Батьки повинні бути дуже уважні у визначенні провідної руки дитини. Спостерігаючи за іграми своєї дитини, необхідно визначити, яка рука виконує провідну функцію, і яка рука — допоміжну функцію.

Які проблеми виникають у дітей-лівшів і амбідекстрів (обидві півкулі працюють однаково). Навчання письму, грамоті розраховано на праворуких дітей, жорсткі вимоги (класти зошит горизонтально із невеликим нахилом, тримати ручку певним чином, т. д.) заважають дітям неправшам повноцінно розвиватися, порушується засвоєння інформації, відбувається порушення почерку, виникають граматичні помилки. Часто діти на початку освоєння навичок письма зображають букви, цифри дзеркально («Е» і «З», «6» і «9», т. д.) Це говорить про те, що у дитини ще не сформувався остаточно розподіл функцій півкуль, згодом помилки зникнуть, боятися їх і боротися за «правильність» не варто. Звичайно такі діти добре малюють, обдаровані музично, а от із письмом і читанням приблизно років до 9-й (у кожного індивідуально) виникають проблеми. Часто у лівшів відбувається затримка мовного розвитку, неправильна вимова звуків, але і це проходить у міру дорослішання. Лівші часто не люблять точні науки, але не через те, що їм нецікаво або складно. Просто навчання в школі будується з урахуванням особливостей сприйняття правшів, а ліворукі діти по-іншому засвоюють учбовий матеріал. У таких дітей добре розвинена інтуїція, образне мислення, а от логіка «шкутильгає».

Не переучуйте дитину-лівшу! І не дозволяйте цього робити іншим дорослим (учителям, вихователям, родичам)!

У дітей-лівшів, яких наполегливо переучували, розвивається невроз, от деякі його прояви:

 • Порушення сну.
 • Порушення апетиту.
 • Головні болі.
 • Болі в животі.
 • Страхи.
 • Денний і нічний енурез.
 • Заїкання.
 • Тики, нав’язливі рухи.
 • Підвищена збудливість, дратівливість.
 • Заколисування в транспорті.
 • Підвищена чутливість до жари, духоти, запахів.
 • Тривале занепокоєння, непосидючість.
 • Млявість, загальмованість.
 • Погіршення зору.
 • Бронхіальна астма, алергічні реакції.

Найчастіше у дітей-лівшів шкільного віку спостерігається астенічний невроз. Його ознаки: підвищена стомлюваність, різке зниження працездатності, дитина може продуктивно і активно працювати лише на перших двох уроках, потім підсилюється рухова розторможеність. Діти постійно скаржаться на втому, вони мляві. Приготування уроків затягується, повторне переписування лише погіршує якість роботи. Невроз не проходить сам собою, тут необхідна допомога фахівця.

 

Підсумки зборів.

Що робити, якщо дитину вже пробували переучувати або переучили і тепер лівша змушений писати правою рукою?

Не поспішайте змінити руку, особливо якщо переучування розпочалося задовго до школи і дитина вже вчиться в школі, користуючись в основному правою рукою. У такому випадку доведеться змиритися із деяким відставанням загального розвитку, як правило, після 1-го класу все налагоджується (за відсутності тиску із сторони дорослих).

Та за ситуації, коли дитина наполегливо працює лівою рукою, незважаючи на переучування, дозвіл її використовувати може зняти багато проблем. Якщо дитину переучували, вона користується правою рукою, але ще не вчиться в школі або лише розпочала навчання, зміна руки також приведе до розв’язання і запобігання багатьох проблем. 

завантаження...
WordPress: 22.94MB | MySQL:26 | 0,341sec