Батьківські збори на тему: Дитина та її права

Мета. Ознайомити батьків з основними положеннями Конвенції про права дитини.

Обладнання. Конвенція про права дитини; Конституція України; газетні та журнальні статті; вислови:

«Легше любити весь світ, ніж одну дитину»

(В. Сухомлинський).

«Кожна дитина має право на увагу, на ласку, на похвалу»

(Є. Аркін).

«Діти ~ живі квіти землі»

(М. Горький).

Що більше у дитини волі, то менше необхідності у покараннях. Що більше похвали, то менше покарань»

(Я. Корчак).

 

Хід бесіди

Вступне слово вчителя.

16 липня 1990 року назавжди залишиться в історії українського народу великим і пам’ятний днем. Україна здобула волю і незалежність. Перед усім світом постала держава з давньою славною історією, оригінальною духовною культурою, з своїми символами, мовою, чесними, працьовитими, миролюбними людьми – українським народом.

За 10 років існування суверенної України значно зріс авторитет нашої держави на міжнародній арені. Про це свідчить вступ України до Ради Європи, інтенсивний і плідний діалог з такими поважними міжнародними організаціями як Європейський Союз, Північноатлантична Асамблея, Центральна Європейська Ініціатива, а також двосторонні зв’язки в усіх регіонах світу. Важливим документом, який був схвалений Генеральною Асамблеєю 20 листопада 1989 року, стала Конвенція про права дитини, ратифікована Верховною Радою України 27 лютого 1991 року.

Сьогодні ми ознайомимося з основними принципами цього важливого документа і обговоримо ряд суттєвих питань, що стосуються дітей. Найперще, що ж таке Конвенція? Конвенція – це угода, договір між державами з приводу якого-небудь питання. А ратифікувати – означає затверджувати Міжнародний договір.

Отже, 27 лютого 1991 року Верховна Рада України затвердила Конвенцію про права дитини, проголошену 20 листопада 1989 року Асамблеєю ООН. Проголошення і схвалення цього важливого документа свідчить про те, що держави-учасниці дбають про своє майбутнє, готові вжити всіх необхідних заходів для забезпечення захисту дитини від усіх форм дискримінації, зобов’язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які є необхідними для її благополуччя.

 

 

Обговорення основних положень Конвенції.

Про що
ж говориться у цьому документі? Перед вами – текст Конвенції. В статті 6 сказано, що кожна дитина має невід’ємне право на життя. Текст цієї статті близький до ст. 27 Конституції України, в якій сказано, що кожна людина мав невід’ємне право на життя. Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Обов’язок держави – захищати права людини. В Конвенції держави-учасниці зобов’язуються забезпечити виживання і здоровий розвиток дитини. Зерніть увагу на ст. 7., де говориться, що дитина має право не розлучатися зі своїми батьками всупереч їхньому бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи, згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосованих закону і процедур, що таке розлучення потрібне в інтересах дитини… Держави-учасниці забезпечують дитині, здатній сформулювати свої власні погляди, право вільно висловлювати ці погляди з усіх питань, які торкаються дитини, причому поглядам дитини приділяється належна увага відповідно до віку і зрілості.

А тепер поглянемо, чи завжди так у нашому житті. Бувають випадки, що батьки розлучаються, ніхто з них не рахується з думкою дитини щодо того, з ким вона хоче бути, кожен старається зробити так, як йому вигідно, а від цього страждають діти, які часто втікають від одного з батьків до іншого, до бабусь і дідусів, а то й опиняються на вулиці.

Напевне, кожен з вас читав лист «Вустами немовляти», надрукований в газеті «Порадниця», в якому дівчина п’ятикласниця виливає біль своєї душі, просить допомоги. А суть в тому, що мати хоче розлучитися з батьком, який зраджує їй. Дівчинка любить своїх батьків, але робить висновок: «Якщо ми житимемо без тата, у нас у сім’ї буде спокій».

Або ще один випадок. Дівчинка кинулася з даху багатоповерхового будинку, в якому оселився її батько з новою сім’єю, залишивши їх з мамою та братиком без шматка хліба.

А скільки ми зустрічаємо випадків, коли матері чи батьки відмовляються від своїх дітей, залишаючи їх напризволяще. Напрошуються слова:

Чи я українець? Чи я окраянець?

З якого я краю і чий я окраєць?

Якої хлібини я крихта солона?

Якій нелюдинці я виходець з лона?

Яка мене мати на світ породила?

Без роду, без імені в люди пустила?

Лежав і мовчав я під небом високим,

І в небі відлунням пливли її кроки.

Світи оніміли у мить безнадії.

Матусю! Шевченкові плачуть Марії.

Всі покритки й наймички горді синами,

Ой, чули б Ви, мамо, як кликав я мами…

І нині я кличу: «Знайдися, Матусю!

За те, що вродила, тобі поклонюся!»

В Конвенції
також сказано, що батьки несуть однакову відповідальність за виховання і розвиток дитини. Але дитина, яка тимчасово або постійно позбавлена свого сімейного оточення, має право на особливий захист і допомогу, які надаються державою. Держави-учасниці, які визнають і дозволяють існування системи всиновлення, забезпечують, щоб першочергово враховувалися інтереси дитини.

Та вдумаймося в слова відомого вченого Рубінштейна: «Найдорожчі і найкращі люди в дитини – це її батьки. Потреба в батьківській любові не тільки найміцніша із всіх людських потреб, а й найдовша».

Усі ми знаємо, що смертність в Україні перевищує народжуваність. Але, напевне, не всі знаємо про те, що Україна є своєрідним «рекордсменом» щодо дитячої смертності. За останні роки, як зауважила доктор медичних наук Ніна Марковська, вроджені вади, хвороби органів дихання та інші захворювання виривають із життя від семи до тридцяти відсотків малюків.

У статті 24 Конвенції сказано, що держави-учасниці визнають право дитини на користування найбільш досконалими послугами системи охорони здоров’я і засобами лікування хвороб та відновлення здоров’я. Держави-учасниці вживають необхідних заходів для забезпечення необхідної медичної допомоги та охорони здоров’я всіх дітей.

 • А чи серйозно відноситеся ви до періодичних медичних оглядів дітей?
 • Чи приділяєте належну увагу режиму дня і харчування своєї дитини?
 • Як реагуєте на шкідливі звички дітей – куріння, вживання алкоголю?
  Чи знаєте про те, що Всесвітня організація охорони здоров’я повідомила,
  що куріння – це причина 20% смертей, а 0,25 л горілки для 12-13-річних дітей є уже смертельною дозою.

  У статті 33 Конвенції сказано, що держави-учасниці вживають всіх необхідних заходів, включаючи адміністративні, законодавчі й соціальні заходи, а також заходи в галузі освіти з тим, щоб захистити дітей від вживання наркотичних засобів і психотропних речовин. Ми з вами знаємо, що в Україні прийнята Постанова про заборону продажу тютюнових виробів дітям. Але дуже часто на місцях ми бачимо зовсім іншу картину. Виникає запитання: чому ми, дорослі, стоїмо осторонь цього? Ми завжди звикли в усьому звинувачувати державу. Так, сьогодні Україна й справді у великій скруті. Проте думаю, що на місцях, не чекаючи допомоги держави, можна також багато зробити. Відрадно, що ви серйозно віднеслись до організації гарячого харчування дітей в нашій шкільній їдальні. Адже це також один з важливих кроків у покращенні здоров’я наших дітей.

  У статті 27 говориться, що держави-учасниці визнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення у межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини, а держави-учасниці зобов’язуються у разі потреби надавати матеріальну допомогу.

  Але знову хочу звернути вашу увагу на ось такий лист—крик душі дитини: «Не хочу жити. Бо хочу їсти те, що рекламують по телевізору, що їдять мої багаті однокласники. Хочу жити не в гуртожитку, а нашій сім’ї ніколи не світить нормальна квартира…»

  Звичайно, що листів з подібним змістом чимало. Хто допоможе цим розчарованим дитячим серцям? Звичайно ж ми, дорослі. В нашій країні створений Дитячий Фонд України, який займається захистом прав дітей у наш нелегкий час, працює з сімейними дитбудинками, надає найщирішу підтримку і допомогу знедоленим.

  І все ж у вас, напевне, виникає запитання: що робити вам, щоб захистити дитину від подібного?

  Я думаю, що найперше ми повинні огорнути її любов’ю, піклуванням, зробити все для того, щоб вона прагнула жити, а не іти з життя. Т. Харріс писав: «У світі сьогодення існує арифметика відчаю, де всі просять любові, але дуже мало тих, хто може її дати». Проте ми з вами, батьки, вчителі, повинні дати якнайбільше любові своїм дітям. Хоч це, напевне, нелегко. В. Сухомлинський в свій час зазначав: «Легше любити весь світ, ніж одну дитину».

  В Конвенції також говориться про те, що кожна дитина має право на освіту, запроваджується безплатна і обов’язкова початкова освіта.

  -Як ви відноситесь до того, що в Україні обов’язкова загальна середня освіта?

  – Що думаєте з приводу тих змін, що відбуваються в наш час в галузі освіти?

  -Які ваші думки з приводу 12-річного навчання?

  У Конвенції говориться, що держави-учасниці зобов’язуються захищати дитину від усіх форм сексуальної експлуатації і сексуального розбещення… забезпечують, щоб жодна дитина не була піддана катуванню чи іншим жорстоким, нелюдським або таким, що принижують гідність дитини, видам поводження або покарання.

  Проте знову ж, аналізуючи пресу, ми неодноразово зустрічаємося з випадками, коли батьки застосовують наижорстокіші методи покарання дітей за ту чи іншу провину. Я вважаю, що це неправильно. Тому, що на зло дитина ще більше захоче відповісти злом.

 • Які методи покарання застосовуєте в своїй сім’ї?
 • Чи погоджуєтеся з тим, що тільки «бійкою» можна виправити помилки у поведінці своєї дитини?
 • А, можливо, слід вдуматися в слова Я Корчака: «Що більше у дитини волі, то менше необхідності в покараннях. А що більше похвал, то менше покарань.»

   

  Підсумок.

  Ми зупинилися тільки на основних положеннях Конвенції. Варто також згадати і про право дитини на відпочинок і дозвілля, на свободу думки, совісті та релігії, право на доступ до інформації, на користування благами соціального забезпечення, включаючи соціальне страхування. Бачимо, що дитина повинна за всіх обставин бути серед тих, хто першим одержує допомогу і захист.

  Великий педагог В. О. Сухомлинський колись зауважив: «Сьогодні діти -завтра народ!» Звичайно, діти – майбутнє нашої країни, і від їхнього фізичного розвитку, знань, вмінь залежатиме, якою буде наша Україна.

  Якими сформуємо дітей фізично, морально – таке суспільство й матимемо. «Діти – живі квіти землі», – писав М. Горький. І як кожній квітці потрібні певні погодні умови для повного розквіту, так і нашим дітям потрібно створити необхідні умови для їх нормального життя. А це завдання нас з вами — батьків і вчителів.

   


   

завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 0,783sec