Батьківські збори «Батьки і боротьба з наркоманією і токсикоманією»

І. Питання, які бажано обговорити під час заняття

Сутність наркоманії і токсикоманії. Розвиток і протікання наркоманії і токсикоманії. Чинники, які сприяють поширенню наркоманії і токсикоманії серед молоді. Соціальна небезпечність наркоманії .і токсикоманії та засоби боротьби з ними. Раннє виявлення таї профілактика наркоманії та токсикоманії  серед підлітків. Роль батьків у профілактиці наркоманії та токсикоманії серед підлітків. Чинники запобігання наркоманії і токсикоманії серед підлітків.

II. Матеріали для проведення заняття

Анкета для учнів.

  1. Мені подобається вживати (     )
  2. Вживаю ( ), бо не хочу відрізнятися від однолітків.
  3. Ризикнути вжити () іноді не завадить.

4. Не вживаю (), але іншим перешкоджати не став би.   .

  1. Вживанню () найактивніше протидіяти.,

Примітка. Доставте у дужках позначення тих видів наркотичних речовин, як збігаються з вашими твердженнями.

Т-тютюн

Н – наркотик

А – алкоголь

Р – токсичні речовини

І нікотин, і алкоголь – це наркотик, до якого швидко звикають. Але відношення до саме наркотиків в нашому суспільстві зовсім інше ніж, до

алкоголю. Вже те, що за виготовлення, зберігання, транспортування наркотиків, вживання їх не в медичних цілях передбачено кримінальне покарання, є  перешкодою для всіх законослухняних громадян. Якщо вживання спиртних напоїв є з точки зору людини її власною справою, то вживання наркотиків відразу ставить суб’єкта в конфронтацію з законом. Термін “наркоманія” походить від грецьких слів “нарке” – оціпеніння, оніміння і “манія” – безумство, пристрасть, потяг і означає хворобливе захоплення та пристрасть до наркотиків.

Наркотичні властивості мають зерна снотворного маку, індійська конопля (гашиш), листя американського чагарника, деякі Отруйні гриби тощо. Молочний сік, що витікає з надрізів на недозрілих коробочках маку, після висихання перетворюються в опіум. Багато наркотичних речовин одержують штучним шляхом: етиловий спирт, хлороформ, хлоргідрат, снотворні засоби типу молгіналу, транквілізатори.

Велику винахідливість виявляють сучасні наркомани в пошуках одурманюючих речовин. І перші удари на організм приймає нервова система. Дія будь-яких наркотичних речовин на центральну нервову систему завжди шкідлива. Спочатку вони викликають приємний стан – збудження, особлива бадьорість, приплив сил, відчуття необмежених можливостей, поліпшення настрою. Це особливий психічний стан, так звана ейфорія. Іноді ейфорія проявляється у відчутті приємного оглушення, розслаблення, задоволення, безтурботності, благополуччя, особливої душевної рівноваги. Стан ейфорії суб’єктивно приємний, однак насправді – об’єктивно шкідливий, тому що людина відходять від реальності. Це незаконний стан задоволення внаслідок “обману” психіки хімічною речовиною.

Стан ейфорії шкідливий і тому, що при його повторенні у людини розвивається хворобливий потяг відчувати його знову і знову, для чого вона намагається дістати та вжити речовину, яка викликає цей стан: У результаті виникає згубна пристрасть, хвороба, що зветься наркоманією: Шкідливість наркоманії і в тому, що речовини, які викликають ейфорію, отруйні. Вони отруюють організм, доповнюючи зростаючу психічну деградацію виснаженням нервової системи.

Поряд із наркоманією існує і токсикоманія – вдихання високотоксичних речовин. Серед підлітків найбільш поширеною формою токсикоманії є вдихання парів бензину, препаратів побутової хімії. Токсичні речовини не викликають ейфорію, але призводять до помутніння свідомості, виникнення галюцицацій. У підлітків порушується апетит, сон. Вони стають злими й агресивними. Бліді, в’ялі, вони страждають від головного болю, слабкості, поганої пам’яті. За свою пристрасть вони розплачуються інвалідністю, а іноді й життям.

Чи знаєте ви, що … Застосування наркотиків веде до цирозу печінки, страждає серце – з’являються дистрофічні зміни в міокарді. Існують дані, які свідчать, що наркотики викликають передракові зміни в легенях, ведуть до імпотенції, негативно впливають на кров, різко послаблюють імунну систему. Наркотики призводять до дистрофії мозку, психозів, епілепсії, шизофренії. Серед наркоманів рідко можна зустріти людей похилого віку. І це не дивно, адже більшість із них не доживає до середнього віку. Звикнувши до дурману в 14 -16.років, такі люди вже в 20 виглядають старими: бліде, змарніле обличчя, зіпсовані зуби, рідке волосся, кістляві, руки з коричневими венами, незаживаючими виразками в місцях ін’єкцій – така картина людського самознищення. Відомі випадки, коли людина “згоряла” лише за один рік, вживаючи наркотичні речовини.

Для успішної профілактики наркоманії потрібно знати, що під час вживання наркотичних речовин виникає змінена реактивність організму дитини щодо цих препаратів, яка проявляється трьома основними ознаками: психологічною залежністю, фізичною залежністю, толерантністю (стійкістю до наркотику). Що це означає?

Психологічну залежність коротко можна охарактеризувати як хворобливе бажання безперервно або періодично приймати препарат, щоб досягнути певного відчуття, задоволення, або зняти ознаки психологічного дискомфорту. Фізична залежність від наркотику полягає вже не просто в бажанні до штучного задоволення, а в тому, щоб позбутися фізичних і духовних страждань, які настають, коли не прийняти нову дозу наркотику.

Толерантність – це звикання, стійкість стан адаптації до наркотиків. Він

характеризується зменшеною реакцією задоволення на введення цієї ж самої кількості наркотику. Для досягнення попереднього фармакодинамічного ефекту потрібна вже сильніша доза наркотику.

Для профілактики наркоманії ми повинні знати зовнішні ознаки дії наркотику. Діагностування за зовнішніми ознаками при початковому вживанні наркотичних засобів досить складне. Але якщо вживання наркотичних речовин, відбувалося протягом незначного часу, то слід звернути увагу на характерні запахи, блиск очей, вади у ході. Так, про наявність вживання тютюну, алкоголю, токсичних речовин (на ацетоновій основі, косметичних виробів, бензину) свідчить запах із рота, рук, одягу, а також забруднення вказівного та середнього пальців. У деяких випадках наркотик викликає у дітей в’ялість, сонливість, яка іноді переходить в поверхневий сон, що легко порушується зовнішніми подразниками,

порушення координації рухів, рівноваги. В інших випадках наркотичне сп’яніння проявляється  в підвищеному настрої, немотивованій веселості, багатослів’ї, рухливій розторможеності, неможливості сконцентрувати увагу У деяких підлітків у стані наркотичного сп’яніння проявляються злобність, агресивність; емоційні реакції виникають без значних на це причин. Необхідно звертати увагу на сильне почервоніння або блідість шкіряної поверхні, лихоманний блиск та мутність очей. У недосвідчених наркоманів або у тих, на кого вже не діють початкові дози і вони їх збільшують, можуть спостерігатися явища передозування наркотику, стан гострої інтоксикації з різними  ускладненнями.

Стимулюючі наркотичні речовини, такі як кокаїн, викликає стан тривоги, надактивності. При їх безперервному вживанні протягом кількох тижнів або днів психотоксичні ефекти проявляються у вигляді марева аж до справжнього психозу,   з галюцинаціями. Передозування препаратами коноплі також викликає психічні порушення у вигляді тривоги, паніки, марева, галюцинацій. При зловживанні стимулюючими речовинами у підлітків спостерігається фізичне недомагання – худорлявість, блідість, хронічна відсутність апетиту.

Що ж робити? Як попередити біду?

Створення в сім’ї такого психологічного клімату для підлітка, щоб у критичному віці 13-16 років вік не біг у паніці зі світу дорослих. Увага і розуміння, не постійна опіка і диктат – ось перше порада. А ще потрібно зайняти дітей. Створити. можливості для реалізації ними свого “Я” в соціальних, а не антисоціальних умовах. Коли підлітки зайняті цікавими справами, на «травку», «колеса» та інші стежки, що ведуть у туманне життя, не має ні часу, ні бажання.  І ще – інформація. Не треба її боятися. Молодь має знати, чим закінчуються небезпечні ігри.

Необхідно, щоб підлітки орієнтувалися на досягнення таких цілей:

–         усвідомлення причин і умов, які впливають на вибір адекватної поведінки;

–          формування власної думки про негативний характер вживання будь-яких доз наркотичних речовин;

–         спростування позитивних уявлень дітей про негативний характер вживання будь-яких доз наркотичних речовин;

–         навчання підлітків визначати особливості та характер життєвих ситуацій, що спричиняють адекватну поведінку, і вироблення уміння протистояти їх впливам.

завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 0,327sec