Архітектура космічного міста

Тема: Архітектура космічного міста

Мета: ознайомити учнів з видами архітектури та умовами її розвитку;формувати естетичне відношення до дійсності, естетичні потреби, інтереси, художній смак учнів; розвивати художньо-образне мислення, уміння втілювати власний задум у роботі.

Обладнання: персональний комп’ютер, СD-диск з репродукцією картин та фотографіями, що ілюструють різні види та стилі архітектури, папір, ножиці, клей ПВА. Підручник з образотворчого мистецтва.

Хід уроку

Будівлі – каменя народження друге!

Вежі, будинки, келії, мости

Архітектура – краси застигла оправа,

І каменя тіло може рости.


Арій

1. Організаційний момент

Оголошення теми та завдань уроку.

2. Вивчення нового матеріалу

1. Вступне слово вчителя (лекція з елементами бесіди та електронним супроводом)

Архітектура оточує людину протягом усього життя: це будинки, місце роботи й відпочинку.

Архітектура (або зодчество) – це система будівель і споруд, які формують просторове середовище для життя і діяльності людей. Кожна будівля має своє конкретне призначення для життя, праці, відпочинку, навчання тощо. Житлові будинки, господарські, промислові, громадські, меморіальні споруди, виконані за законами краси, називають архітектурою, а людей, які їх створюють,— архітекторами. У перекладі з грецької «архітектор» — від «архі» — головний і «тектор» — будівничий, означає «головний будівничий».

Якою мовою «розмовляє» архітектура?

Архітектура стоїть певною мірою окремо серед інших видів мистецтва. Вона безпосередньо бере участь у формуванні предметної середи та утворює реальний простір, сама є часткою дійсності, у цьому її головна особливість. Якщо у живописі головне — колір, у графіці — лінія, у скульптурі — об’єм, то в архітектурі — простір. Простір виявляється в архітектурі за допомогою конструкції (основних технічних способів спорудження будівлі) та матеріалу. Художнє вираження конструкції будівлі має назву тектоніка. Вона виражає зорову передачу важкості, масивності та ідею їх подолання.

Існують три основні види архітектури:

  1. Архітектура об’ємних споруд — це житлові будинки, школи, театри, стадіони тощо.
  2. Ландшафтна архітектура — це садово-паркова архітектура,

    алеї, бульвари.    

  3. Містобудівництво — створення нових міст і поселень, міських ансамблів.

    Отже, архітектурні споруди повинні відповідати таким основним вимогам: доцільність, міцність та краса.

    Доцільність., Кожна будівля має практичне призначення в житті людини. Житловий будинок планують так, щоб він був світлим, просторим і забезпечував мешканців комфортом. Ніхто з нас не влаштовує собі спальню у високій залі (навіть королівські спальні розташовуються у невеликих кімнатах), а для танцювального вечора не обирають тісну кімнату. Будівлі, призначені для задоволення духовних потреб людини — бібліотеки, театри, будівлі суспільного призначення,— бувають найбільшими та найкрасивішими у місті. Але стадіон, театр, бібліотека та ратуша відрізняються одне від одного зовнішнім виглядом та внутрішньою будовою.

    Міцність. Споруджуючи дім, будівельники дбають про його міцність. Ведуться пошуки нових будівельних матеріалів, нових методів виробництва. Про значення міцності архітектурних споруджень добре розповідається в казці про трьох поросят. Якщо будівля відповідає своєму призначенню, але недовговічна — це безглуздо.

    Краса. Як художник для створення картини користується фарбами, так архітектор — геометричними об’ємами. Пропорційні співвідношення відіграють вирішальну роль в архітектурі. Красу архітектурної споруди створюють композиція геометричних об’ємів, колір і фактура природного будівельного матеріалу у поєднанні з рельєфом місцевості.

    Важлива властивість будівель — їх краса, що викликає в людей найкращі почуття і добрий настрій. У кожну історичну епоху свого розвитку людство створювало свій архітектурний стиль, який задовольняв запити і смаки суспільства.

    3. Аналіз мистецьких творів

    Учитель. Уважно подивимось та спробуємо проаналізувати малюнки зображені у підручнику.

    Що зображено на картинах Дж.К. Ронга «Космічний причал», Р.Мак –Колла «Місто майбутнього», К.Н. де Кастро Торреса «Аеропорт майбутнього»?

    У чому основна відмінність між цими картинами і зображеннями Золочевського замку, Масандрівського палацу, Палацу Розумовського, Маріїнського палацу.

    4. Практичне завдання

    Створити фантастичний будинок у техніці паперопластики.

    Поради: спочатку виконай кілька ескізів майбутнього будинку. За основну форму візьми одне з геометричних тіл: куб, паралелепіпед, призму, піраміду, конус, циліндр. Накресли розгортку, виріж її та склей основну форму. Доповни її іншими об’ємними елементами. Для уточнення форми та її декорування використай пластичні властивості паперу: можливість згинання, складання, кручення тощо. Для виготовлення симетричних елементів застосуй техніку витинання.

    5. Групова творча діяльність

    З однокласниками поєднайте готові будинки в одну композицію «Архітектура космічного міста» Найбільші будинки розмістіть у центрі міста. Визначте місця для доріг.

    6. Підсумок уроку

    Готові вироби вчитель аналізує й оцінює.

    Відзначає успіхи дітей.

    Учні, які на встигли виконати задумане на уроці, закінчують роботу вдома.


    Золочівський замок


     

    Масандрівський палац АР Крим


    Палац Розумовського Р.Мак-Колл. Місто майбутнього


    Маріїнський палац (м. Київ) Дж.К.Ронг. Космічний причал

завантаження...
WordPress: 22.93MB | MySQL:26 | 0,332sec