Архітектура Європи. Архітектура романського стилю. Перлини готики. Взірці архітектури бароко. Архітектура класицизму. Модерн в архітектурі

Тема: Архітектура Європи. Архітектура романського стилю. Перлини готики. Взірці архітектури бароко. Архітектура класицизму. Модерн в архітектурі.

Мета: ознайомити учнів із найкращими досягненнями історичних культур європейського регіону; розкрити зв’язок між розвитком суспільства і мистецтва; розвивати художній смак і вміння сприймати художні твори; виховувати інтерес до спілкування з мистецтвом.

Наглядність: зображення архітектурних пам’яток (собор Паризької Богоматері, собор і башня в Пізі, собор в Шартрі, собор в Реймсі, в Ам’єні, в Солсбері. собор Святого Петра, інтер’єр церкви Сант-Аньєзе, Фонтан Треві, собор Святого Павла, Цвінгер, Версаль, ансамбль Лувра та Тюільрі, Тріумфальна арка, Будинок Вісенса, Бутинок Батло, церков Саг Рада Фамілія.

Обладнання: візуальний ряд: зображення архітектурних споруд європейського регіону різних стилів.

 

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

–              Які види мистецтва належать до об’ємно-просторових?

–              Яка роль відводиться архітектурі в житті людини?

–              Пригадайте, як із грецької перекладається слово «архітектура»?

–              Яке тлумачення в культурології має слово «стиль»?

–              Назвіть великі європейські стилі?

–              Які ознаки притаманні поняттю «стиль епохи»?

ІІІ. Повідомлення нового матеріалу.

  1. 1.          Розповідь учителя з елементами бесіди.

Романський стиль панував у західноєвропейському мистецтві

Х-XIII століть. Назва стилю походить від латинського слова romanus – римський. Романські споруди відрізнялися монументальністю конструкцій, широким застосуванням напівкруглих арок і склепінь, які спираються на колони. Основними будівлями романського періоду стали храм-фортеця та замок-фортеця, для яких характерними є лаконічні геометричні форми, товсті стіни, маленькі вікна. Архітектуру романського стилю називають «духовністю, втіленою в камінні».

Демонстрація об’єктів архітектури романського стилю.

Бесіда:  Назвіть характерні риси романського стилю в архітектурі названих споруд.

  1. 2.          Повідомлення учнів.

Готичний стиль.

Слово «готичний» походить від італійського gotiсo – «незвичний». Готичне мистецтво було культовим за призначенням та релігійним за тематикою. Воно зверталось до вищих божественних сил, вічності й християнського світогляду. Готичний стиль відобразився переважно в архітектурі храмів, соборів, церков. Також у той час набуло популярності будівництво – міські ратуші, ринки, розкішні замки знаті. Для готики характерні арки із загостреним верхом, вузькі та високі башти й колони, багато оздоблені фасади з різними деталями та багатоколірні вітражні стрілчасті вікна.

Демонстрація об’єктів архітектури готичного стилю.

Бесіда:

Визначте характерні особливості, притаманні архітектурі готичного стилю.

  1. 3.          Повідомлення учнів.

Бароко.

Цей художній стиль зародився в Італії і поширився країнами Європи після епохи Ренесансу. Бароко в перекладі з італійської означає «чудернацький». Великого значення в цей час набули церемоніали, етикет, ушляхетнення образу життя й зовнішнього вигляду людини. Основні риси стилю бароко – парадність, пишність, динамічність. Архітектура бароко відрізняється просторовим розмахом, плавністю й складним поєднанням криволінійних форм, злиттям об’ємів у динамічну масу, багату на скульптурний декор. Часто зустрічаються розгорнуті колонади, пілястри. Куполи набувають складних форм, стають багатоярусними. Характерні деталі бароко – теламот (атлант), каріатида, маскарон. Демонстрація об’єктів архітектури стилю бароко.

Бесіда:

Які характерні ознаки має стиль бароко в продемонстрованих спорудах?

  1. 4.          Повідомлення учнів.

Класицизм.

Назва цього художнього стилю походить від французького слова classicisme і перекладається як «зразковий». Епоха класицизму тривала до початку 19 століття. «Батьківщиною» цього стилю вважають Францію. Головною рисою класичної архітектури було наслідування форм античного зодчества як еталону гармонії, простоти, вишуканості, логічної ясності й монументальності. Будівлям класицизму властива регулярність планування й чіткість об’ємних форм. Основою архітектурної мови став ордер, подібний за пропорціями до античності. Також набули популярності симетрично-осьові композиції, рельєфи, колони, портики, статуї.

Перегляд ілюстрацій із зображенням об’єктів епохи класицизму.

Які характерні ознаки має стиль класицизм в побачених спорудах?

  1. 5.          Повідомлення учнів.

Модерн.

Поняття «модернізм» (від фр. moderne – новітній, сучасний) – це сукупність течій у мистецтві, які характеризуються відмовою від традицій класичного мистецтва, прагненням до пошуку нових, нетрадиційних форм.

В архітектурі модернізм характеризується відмовою від традиційних деталей у зовнішньому вигляді будівель, наданням великого значення новим формам, матеріалам і конструкціям. Саме в цей час виникло поняття «призма зі скла та бетону». Головним в архітектурі модернізму є акцент на зручність і практичність. А окрасою будівлі часто виступають сам матеріал та незвичайна конструкція.

Демонстрація об’єктів архітектури модернізму.

Бесіда:

Розкажіть про особливості вияву модернізму в архітектурі Європи.

 

IV. Підсумок уроку

Назвіть споруди, які вам найбільше сподобалися, якого стилю.

 

V. Домашнє завдання

Створіть у техніці аплікації колаж: «Архітектура романського стилю», «Архітектура готики», «Архітектура бароко», «Архітектура класицизму», «Архітектура модернізму», використовуючи фотографічні зображення творів обраної епохи.

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

01 Архітектура Європи (19.2 KiB, Завантажень: 21)

завантаження...
WordPress: 22.94MB | MySQL:26 | 0,332sec