АНДЕРСЕН «СОЛОВЕЙ»

Мета. Розширити уявлення учнів про антитезу як художній прийом; поглиблювати навички аналізу художніх образів; навчати учнів робити самостійні узагальнення та висновки на підставі порівняння з творами інших видів мистецтва; сприяти їхньому морально-етичному зростанню.

Обладнання. Портрет, ілюстрації.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань учнів.

У казках дуже часто герої мають виконати три завдання, розгадати три загадки, щоб чогось досягти. От і ми з вами, щоб знайти ключове слово нашого уроку, маємо виконати три завдання.

• Робота в парах.

Розгадай кросворд, який нам допоможе дещо пригадати і про самого Андерсена.

(слайд 1)

1

2

3

4

5

6

7

8

Запитання.

1. .Ким мріяв стати Андерсен? 2. Назвіть батьківщину письменника. 3. У якому місті народився Андерсен? 4. Хто автор українського перекладу казки “Снігова королева”? 5. Зла і підступна потвора, яка шкодить людям. 6. Назвіть героїню казки, на честь якої встановлено пам’ятник у столиці Данії? 7. Ім’я головної героїні казки “Снігова королева”. 8. Яким був поцілунок Снігової королеви?

Відповіді. 1. Актором. 2. Данія. 3. Оденсе. 4. Оксана Іваненко. 5. Троль. 6. Русалка. 7. Герда. 8. Крижаним.

• Вгадай героя за описом.


“Молода жінка, закутана в найтонший серпанок, зітканий з мільйонів зірчастих сніжинок. Жінка була така прекрасна та ніжна, але із криги, зі сліпучої криги. І все-таки жива”. (Снігова королева).


“Він зовсім посинів від холоду, він грався плескатими крижинками, складаючи з них різні фігури. Але ніяк не міг скласти слово, яке йому особливо хотілося. Слово “вічність”. (Кай).

“Я не можу дати їй більше сили, ніж у неї є зараз. Хіба ти не бачиш, яка велика її сила? Сила — в її серці”. (Герба).

•    Літературна головоломка.

Завдання. Розташуй назви оповідань казки “Снігова королева” в правильному порядку.

О “Хлопчик та дівчинка”.

С “Про дзеркало та друзки”.

О “Принц і принцеса”.

Л “Жінка, яка вміла чаклувати”.

Е “Лапландка і фінка”.

В “Маленька розбійниця”.

И “У палаці Снігової королеви”.

Відповідь.

С “Про дзеркало та друзки”.

О “Хлопчик та дівчинка”.

Л “Жінка, яка вміла чаклувати”.

О “Принц і принцеса”.

В “Маленька розбійниця”.

Е “Лапландка і фінка”.

Й “У палаці Снігової королеви”.

II. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

Учитель. Ключове слово нашого уроку – “СОЛОВЕЙ”. Воно й дало назву казки. Саме над нею ми сьогодні й попрацюємо. Дехто вважає, що вона не до кінця дописана. У процесі роботи ми маємо з’ясувати і це питання.

•    Бесіда

– Які ваші враження від казки ?

– Кого нагадує соловей ? (Поетів, митців).

– Де відбувається дія ? (У Китаї).

•    Робота з матеріалами виставки “Далека і близька країна Китай”.

Що цікавого хочуть розповісти нам про цю країну наші географи ?

Повідомлення учнів про Китай.

Як автор описує палац імператора ? Зачитайте опис з тексту казки. А тепер спробуйте відповісти, що ж найцікавішого було у цьому палаці? .

•    Перегляд та обговорення епізодів мультфільму.
Перший епізод.

Хто знав солов’я і погодився провести придворних до нього? (слайд2)

(Дівчинка).

якими тваринами сплутали придворні солов’я?

(З коровою, жабою).

– Яким був справжній соловей?
Другий епізод.

– Чи правильно вчинив соловей, відмовившись від золотого черевичка?

– Хіба сльози дорожчі від золота?

Як реагував імператор на спів солов’я? (Плакав).

– Чому йому стало так гірко?

– Що ж було далі?

– Знайдіть і зачитайте опис штучного солов’я.

Третій епізод.

– Чого не вистачає у пісні солов’я? (Душі).

Четвертий епізод.

– Хто прийшов до імператора ? (Смерть).

– Чим вона його вразила?

(Білий колір у східних народів — колір трауру).

•    Самостійні спостереження та висновки.

– Зверніть увагу на ілюстрації, що подані в книжці.

– Яка пташка приваблює нас своїм виглядом? (Штучна, бо вона красивіша).

•    Робота над порівняльною таблицею.

Справжній соловей.

Штучний соловей.

Зовнішній вигляд.

Маленька, сіренька пташка.

Золота іграшка.

Спів

Сльози.

Одна пісня.

Реагування на хворобу імператора.

Рятує імператора своєю піснею

Мовчить.

 

• Бесіда.

Тож яка краса протиставляється у казці ?
(Штучна і справжня).

Який висновок ми можемо зробити щодо теми уроку?

(У казці “Соловей” протиставляється справжня і штучна краса).

Як у художній літературі та фольклорі називається прийом протиставлення?

(Антитеза).

Стосовно яких образів казки “Соловей” використано цей прийом?

(Штучного і справжнього солов’я).

Які з наданих далі висловів, прислів’я ви обрали б епіграфом до нашого уроку ? Поясніть свій вибір.

  1. Не все те золото, що блищить (прислів’я).
  1. “Життя коротке, — мистецтво вічне” (О. Уайльд).

 

3.”Живе той, хто не живе для себе, хто для інших виборює життя” (В. Симоненко).

4. “Чим більше краси бачить людина навколо себе, тим більше хвилює, зворушує її краса — і створена іншими людьми, і первозданна” (В. Сухомлинський).

На основі якого художнього прийому побудовані дані висловлювання?

III. Закріплення вивченого матеріалу.

•    Узагальнююча бесіда.

– Казка називається “Соловей”. Якого солов’я має на увазі автор: штучного чи справжнього?

– Хто головний герой казки: справжній чи штучний соловей?

(Справжній).

Яким би було наше уявлення про справжнього солов’я без образу штучного, або без антитези?

(Неповним).

•    Робота в парах.

Порадьтеся в парах: якби ви були автором, чи змінили б кінець казки?

(Ні, бо вона не була б тоді повчальною).

Заключне слово вчителя . У казці Андерсена в боротьбі, в протистоянні перемогло добро, мистецтво одержало перемогу над смертю. Андерсен, як і всі казкарі світу, прагнув утвердити добро на землі, пробуджуючи його в людських душах за допомогою своїх дивовижних казкових героїв.

Домашнє завдання .Умовно поділіть казку “Соловей” на частини і дайте кожній із них назву.

завантаження...
WordPress: 22.93MB | MySQL:26 | 0,505sec