Аналізуюче схрещування

Тема: Аналізуюче схрещування.

Мета: Ознайомити учнів з особливостями аналізуючого схрещування, розвивати вміння пов’язувати виконання функцій певними структурами з особливостями їхньої будови; виховувати вміння критично й обґрунтовано сприймати наукову інформацію.

Методи та форми: Лекція, ситуація переходу

Обладнання: довідкова література, схеми , таблиці.

 

 

Хід заняття

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Ситуація переходу «знаю-не знаю»

І закон Г. Менделя –

ІІ закон Г. Менделя –

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Вступне слово вчителя (Лекція)

Фенотип з рецесивною ознакою цілком визначається його генотипом, оскільки такий організм обов’язково має бути гомозиготним за рецесивним геном (аа), тоді як організм обов’язково може мати як гомозиготний домінантний генотип (АА), так і гетерозиготний (Аа). Для визначення генотипу в дослідах на рослинах і тваринах проводять аналітичне схрещування і визначають генотип особини за фенотипом потомства.

Аналізуюче схрещування – це схрещування, в якому особина, генотип якої невідомий, але його потрібно встановити (АА чи аа), схрещується з рецесивною гомозиготою (аа). Якщо все потомство від цього схрещування буде одноманітним, досліджуваний організм має генотип АА (схема а). Якщо у потомстві спостерігається розщеплення за фенотипом у співвідношенні 161, досліджуваний організм є гетерозиготою Аа (схема б)

а)

Р ♀ АА х ♂аа

Гамети А а

 

F1 Аа – 100%

 

б)

Р ♀ Аа х ♂аа

Гамети А, а а

 

F1 Аа, аа

50% 50%

 

Розв’язування задачі.

 

Задача

У людини полідактилія (шестипалість) – автономно-домінантна ознака. Пятипалий чоловік, батьки якого були шестипалі, одружився із шестипалою жінкою, батько якої п’ятипалий. Які діти можуть народитися у цієї шлюбної пари? Визначити генотипи всіх згаданих осіб.

 

Розв’язання

А – ген шестипалості

а – ген п’ятипалості

 

♀ -Аа, ♂ – аа

Визначити: F1 – фенотип? Р, F1 – генотипи?

Р ♀ Аа х ♂аа

Гамети А, а а

 

F1 Аа, аа

шестипалі п’ятипалі

 50% 50%

 

Відповідь: Генотипи: чоловіка – гомозиготний рецесивний (аа); батьків чоловіка – гетерозиготні (Аа); жінки – гетерозиготний (Аа); батька жінки – гомозиготний рецесивний (аа).

 

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

Самостійна робота

Розв’язати задачу.

Задача.

У здорових батьків народилися син, що хворіє на фенілкетонурію, і здорова дочка. Яка вірогідність того, що дочка є носієм гена фенілкетонурію?

( Можливість народження у здорових батьків хворого сина має місце лише тоді, коли ген хвороби рецесивний, а батьки – гетерозиготні носії цього гена).

V. Домашнє завдання. Опрацювати теоретичний матеріал теми.

завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 0,329sec