Аналіз контрольного переказу. Контрольне аудіювання тексту художнього стилю

Тема. Аналіз контрольного переказу. Контрольне аудіювання тексту художнього стилю

Мета: з’ясувати рівень сформованості  комунікативних умінь, зокрема  вміння           слухати-розуміти; проаналізувати допущені учнями в переказі типові            помилки,  удосконалювати вміння  застосовувати теоретичні знання на

практиці, вміння самостійно мислити; навички колективної та самостійної    роботи, виховувати в учнів почуття любові до природи.

Тип уроку: комбінований .

Хід уроку

 Організаційний момент.

Повідомлення мети і завдань уроку. Мотивація навчання.

 Аналіз переказу.

  1. Відзначення найбільш вдалих робіт.
  2. З’ясування типових помилок. Бесіда про характер помилок
  3. Оголошення оцінок, повернення зошитів
  4. Колективне опрацювання допущених учнями типових помилок
  5. Самостійна робота над допущеними в переказі помилками.

 

Читання учителем тексту для аудіювання.

 

Свято дерева

 

Ми любили цього вчителя. Він умів цікаво і просто розповідати про найскладніші речі. Устим Гаврилович під час уроків майже не заглядав у підручник, а це завжди викликало велику пошану до його знань, до його життєвого досвіду.

Якось у суботу, на останньому уроці, Устим Гаврилович сказав нам:

– Пам’ятаєте, діти, нашу розмову з дідом Ялисеєм. Не знаю, як ви, а я довіку її не забуду. Ніколи не думав, що доведеться червоніти отак перед людиною… Дуже то неприємна річ, діти, прожити на світі отак довго, як я, і потім червоніти, що чогось не зробив доброго для людей.

Клас принишк. Усі відчули, що розмова починається про щось дуже важливе і серйозне.

  • Так от про діда Ялисея, – сказав далі вчитель. – Пригадуєте, як він нам допікав за те, що ми не посадили жодної деревини за свій вік? Треба нам посадити шкільний сад. Я вже казав, що сьогодні короткий день, отож після дзвінка виходьте на город, будемо готувати ямки…
  • А де ж ті дерева, які треба садити? – загукали хлопці.

Устим Гаврилович повідомив, що завтра, у неділю, до школи привезуть саджанці.

Пролунав дзвоник, і ми вихором вилетіли у двір. Лопат у школі було мало, довелося бігти додому. За півгодини всі були на городі. Тут уже господарював дід Ялисей. Він розмотував шнур, відбивав лінії та все покрикував:

  • Та не поспішайте… Ось усе треба виміряти, сім разів одміряти… Тримайте шнур!

Цього дня ми викопали кожний по одній глибокій ямі. Наступного дня вранці вирував, кипів шкільний двір – чекали машину. Але машина чомусь запізнювалася, робити було нічого, ми сиділи та теплому ганку і грілися на сонці.

Та ось нарешті прийшла довгождана машина. У кузові лежали клени та кілька десятків вишеньок. Прийшов дід Ялисей, довго щось прикидав у думці, нарешті сказав:

  • Клени посадимо по боках саду, щоб вони захищали вишеньки від морозів та вітрів.

Коли все було вже підготовлено – біля ямок стояли відра з водою, а в ямках тоненькі деревця, – Устим Гаврилович прокашлявся і виголосив коротку промову:

–  Сьогодні ми закладаємо наш спільний шкільний сад… Хай кожен з вас посадить власними руками деревце. Ви будете зростати разом зі своїми деревцями, потім ви поїдете вчитися, працювати, а вони залишаться тут. Оці дерева будуть свідками вашої любові до школи, до природи, до праці. Колись ви, вже дорослими людьми, прийдете до них і згадаєте свою щасливу золоту пору –  пору юності.

Дерева було посаджено, і ми поглядали на свій шкільний город: його вже важко було впізнати.

Дід Ялисей присів біля вишні, яку посадила Оленка, сказав нам:

–  От ви й виконали першу заповідь життя –  посадили деревину. Але посадити –  це півділа. Доглянути треба деревце. Може, доведеться комусь і пересаджувати або щодня поливати, поки воно вчепиться в грунт. Та то не біда, якщо доведеться походити коло нього. Зате ж радість яка – ростиме дерево на землі.

У старого світилися очі.

–  Для нашого народу стало традиційними таке свято –  Вербна неділя. Хороше свято, зелене, хвилююче. Ще, було, не встигнеш встати вранці, а вже тебе бабуся будить, похльостуючи галуззям: «Не я б’ю, верба б’є…». Цього дня кожний господар іде у леваду, зриває кілька гілочок верби і втикає їх у своєму городі: таке вже дерево, де не тикни –  прийметься. Тепер не всі люди по весні вербу садять. От якби нам придумати якесь хороше свято дерева, свято зеленого духа! Як же воно потрібне…

А садок наш красувався під яскравим сонцем, тремтів гнучкими вітами, вабив око. Може, найкраще свято дерева і полягає в тому, щоб садити його в землю?                                                                                (За М. Чабанівським, 568 слів)

 

 

 

Виконання тестових завдань

І варіант

  1. Учителя звали…

а) Устимом Гавриловичем;

б) Миколою Івановичем;

в) Семеном Сильвестровичем;

г) Микитою Гнатовичем.

  1. Якщо вчитель майже не заглядає в підручник, то це викликає в учнів пошану до його…

а) винахідливості;

б) принциповості;

в) знань і досвіду;

г) міцної пам’яті.

  1. Учитель розпочав серйозну розмову з дітьми…

а) у понеділок на першому уроці;

б) у вівторок на першому уроці;

в) у п’ятницю на останньому уроці;

г)у суботу на останньому уроці.

  1. Учителеві було соромно, бо…

а)не зробив чогось доброго для людей;

б) не виконав накази діда Ялисея;

в) несправедливо оцінював знання учнів;

г) не часто спілкувався із сільськими жителями.

  1. Устим Гаврилович запропонував учням…

а) прибрати шкільну ділянку;

б) посадити сад;

в) підживити дерева в саду;

г) привезти саджанці.

  1. Дід Ялисей керував висаджуванням дерев…

а) у понеділок;

б) у вівторок;

в) у суботу;

г) у неділю.

  1. Дід Ялисей порадив клени посадити по боках саду, щоб вони…

а) мали достатньо світла;

б) захищали вишні від морозів і вітрів;

в) виростали високими;

г) заступали вишні від злодіїв.

  1. Свідченнями учнівської любові до школи, природи, праці стане…

а) посаджений шкільний сад;

б) прибране шкільне подвір’я;

в) посаджені шкільні клумби;

г) прибрані класні приміщення.

  1. За народним повір’ям, першою заповіддю життя є…

а) здобути освіту;

б) посадити дерево;

в) виростити сина;

г) збудувати дім.

  1. У Вербну неділю кажуть:

а) «Щоб росла верба Богові на славу, а людям на вжиток…»;

б) «Будь великий, як верба, а здоровий, як вода…»;

в) «Не я б’ю, верба б’є…»;

г) «Високий, як лоза, а немудрий як коза…».

  1. Найкраще свято дерева, на думку оповідача, полягає в тому, щоб…

а) посадити деревце в землю;

б) насаджувати екзотичні дерева;

в) влаштовувати ігри та розваги на честь рослин;

г) доглядати всі дерева.

  1. Основна думка опрацьованого тексту така:

а) треба любити й берегти рослини;

б) треба залишати після себе добрий слід на землі;

в) треба вивчати життя рослин;

г) треба насаджувати якнайбільше дерев.

 

ІІ варіант

  1. Устим Гаврилович був…

а) сторожем;

б) директором школи;

в) учителем;

г) завучем.

  1. Діти любили вчителя, тому що…

а) на його уроках було весело і цікаво;

б) він просто й цікаво розповідав про найскладніше;

в) він був дуже добрим;

г) предмет, який він викладав, був не складним для вивчення.

  1. Після слів учителя клас принишк, тому що…

а) учитель почервонів;

б) діти відчули важливість майбутньої розмови;

в) учитель пояснював нову тему;;

г) діти почувалися винними.

  1. Сказавши, що необхідно «сім раз одміряти», дід Ялисей мав на увазі, що слід…

а) старанно позначити місця для копання ям під саджанці;

б) сім разів перевірити правильність вимірів;

в) заздалегідь обміркувати порядок висаджування дерев;

г) сімом учням перевірити глибину ям для саджанців.

  1. У суботу після уроків…

а) кожен учень викопав по одній глибокій ямі;

б )кожні двоє учнів викопали по одній ямі;

в )позначили відстань між місцями для висаджування дерев;

г )викопали ями й домовилися, які дерева висаджуватимуть.

  1. Роботою дітей у неділю керував…

а) Устим Гаврилович;

б) директор школи;

в) класний керівник;

г) дід Ялисей.

  1. Для посадки привезли саджанці…

а) слив і кленів;

б) кленів і вишень;

в) вишень і тополь;

г) вишень і слив.

  1. Устим Гаврилович виголосив коротку промову…

а) у суботу перед копанням ям;

б) у неділю, коли привезли саджанці;

в) перед засипанням саджанців землею;

г) перед підливанням саджанців.

  1. Посаджені руками дітей дерева стануть…

а) свідками любові до школи, до природи, до праці;

б) підтвердженням майстерності юних садівників;

в) подарунків для вчителів;

г) спогадами про шкільну дружбу.

  1. Коли дерева було посаджено, у діда Ялисея світилися очі, тому що…

а) він власноруч помістив деревце;

б) він зумів залучити дітей до доброї справи;

в) він розраховував на багатий урожай зі шкільного саду;

г) він хвилювався, чи всі дерева приживуться.

  1. «От ви й виконали першу заповідь життя – посадили деревину,» – так сказав дід Ялисей, присівши біля вишні, яку…

а) посадив сам;

б) посадив Устим Гаврилович;

в) посадила Оленка;

г) посадила Галинка.

  1. Дід Ялисей називав висаджування дерев святом…

а) живої природи;

б) шкільної дружби;

в) зеленого саду;

г) зеленого друга.

 

Взаємоперевірка тестів.

 

Підведення підсумків уроку

Домашнє завдання.

Завершити роботу над помилками, допущеними в переказі.

завантаження...
WordPress: 22.88MB | MySQL:26 | 0,319sec