АНАЛІТИЧНА МАШИНА БЕБІДЖА. ПЕРШІ ПРОГРАМИ АДИ ЛАВЛЕЙС

В кінці 40-х років Бебідж починає роботу над універс. обчисл. машиною, яка називається Аналітична машина Бебіджа, вона за Б. повинна була мати такі складові:

1. склад для збереження даних

2. млин, для виконання операцій

3. пристрій керування, який задає операції в чітко визначеній послідовності

4. пристрій введення/виведення

Б. вважав, що запам’ятовуючий пристрій повинен містити принаймні 1000 чисел, кожен з яких містить 50 десяткових знаків. Особливим елементом в машині Б. був пристрій, який вказував на алгебраїчний знак числа. Якщо цей знак виявлявся від’ємним, то пристрій показував на будь-яке від’ємне число при виконанні дій додавання, множення передбачався спеціальний елемент для переносу десяткової коми.

 

Ада Лавлейс здійснила переклад більшості праць, присвячених аналітичній машині, і доповнила ці праці власними коментарями, оскільки довгий час працювала і спілкувалася з Б.

1843 р. перший варіант перекладів і коментарів Ади.

Ось що писала Ада Лавлейс про використання подібних машин: «Чимало осіб, не досить знайомих з математикою, помилково вважають, що роль машини зводиться до одержання результатів у цифровій формі, а природа самої обробки даних має бути арифметичною і цифровою. Справді, машина може обробляти і об’єднувати цифрові величини точно так, як начеб вони були буквами або будь-якими іншими символами загального характеру, і фактично може видати результати в алгебраїчній формі… Вона може видавати результати трьох видів: символічні, чисельні та алгебраїчні у буквених позначеннях. … Немає кінця демаркаційній лінії, яка обмежує можливості аналітичної машини. Фактично аналітичну машину можна розглядати як матеріальний і механічний вираз аналізу».

Незважаючи на всі намагання Ч. Бебіджа і А. Лавлейс, машину створити тоді не вдалося. Сучасники, які не побачили результату, розчарувалися у праці вченого. На жаль, це доля багатьох, хто випереджає свій час.

завантаження...
WordPress: 22.85MB | MySQL:26 | 0,320sec