Алюміній як хімічний елемент і проста речовина. Фізичні властивості алюмінію

Тема: Алюміній як хімічний елемент і проста речовина. Фізичні властивості   алюмінію.

Мета: Поглибити знання учнів про метали, про алюміній як один з

представників металів. Створити умови для дослідження учнями

фізичних властивостей алюмінію для дослідження учнями фізичних

властивостей алюмінію на основі будови атома. Продовжити  розвиток

загальна навчальних і предметних умінь(аналізувати, порівнювати

робити висновки).Виховувати взаємоповагу,

взаємодопомогу. Здійснювати екологічне виховання.

Обладнання: періодична система хімічних елементів, електрохімічний ряд

напруг.

 

Тип уроку: засвоєння нових знань.

 

Хід уроку

 

I. Організаційна частина.

 

II. Емоційне налаштування.

Учитель: Наша радість і щастя складається з маленьких успіхів, перемог,

або просто з усмішок, які дарують нам люди. Я бажаю вам

попрацювати на уроці так щоб наприкінці; прислухавшись до

стану душі, ви відчули її спів.

III. Актуалізація опорних знань. 

I рівень

Дописати рівняння хімічних  реакцій:

Ca + S =     ;                                       Mg + HCl =;

Na + Cl2 =;                                          K + O2  =.

 

 

II рівень

Напишіть рівняння реакції літій хлориду з арґентум нітратом. Складіть повне не скорочене іонне рівняння.

III рівень

Здійсніть перетворення

кальцій – кальцій оксид-кальцій гідроксид-кальцій карбонат-кальцій хлорид-аргентум хлорид.

 

 IV. Вивчення нового матеріалу.

1.Мативація пізнавальної  діяльності.

2. вивчення нового матеріалу.

Вчитель: Учні, давайте вирушимо в подорож за знаннями про

дивовижний метал, що прийшов на зміну століття заліза, виправдавши

геніальне передбачення М. Г. Чернишевського, який писав у своєму

романі «Що робити?» описував величезні будинки, наповнені світлом і

повітрям «… вони тому з алюмінію…» адже тут дуже тепло, біле менше

нагрівається на сонці. Це було в 1862-1863р.р. В ті часи алюміній

вважали дорогоцінним металом.

Блискучий, білий і твердий,

У сплавах він завжди легкий.

Він у тринадцятій клітинці.

Усюди він навколо нас,

Та і кується просто-клас.

У складі глини він і рубінів

Метал корисний «алюмінію»

 

Отже, запишіть тему і сформулюйте мету сьогоднішнього уроку. Учні

самі формулюють мету уроку.

Продовжуємо подорожувати планетою «Періодична система». Як кожна країна на планеті має своє географічне положення, так і елементи у періодичній системі мають певне місце. Охарактеризуйте країну «Алюміній» за положенням у періодичній системі. (Один учень характеризує, інший-записує будову атома Алюмінію на дошці). Яка валентність та ступінь окиснення будуть характерними для Алюмінію?

А цікаво, як давно людина познайомилася з алюмінієм? (Доповідають учні, які досліджували історію металу).

Доповідь 1.

      З алюмінієм люди познайомилися ще у V столітті до н. е. Грецький історик Геропат свідчить, що давні люди використовували сполуки Алюмінію для фарбування тканини та виготовлення шкіри. Існує легенда, що понад дві тисячі років тому  до римського імператора Тиберія прийшов незнайомець і подарував йому чашу, виготовлену з металу, схожою на срібло, але набагато легшою. Майстер розповів, що він одержав цей метал з глинистої землі. Імператор, боячись знецінення срібла, наказав відрубати реміснику голову, а майстерню його зруйнувати.

 Доповідь 2                                                                                   

Це не єдине свідчення того, що люди давно вміли

одержувати алюміній. В Китаї є захоронення відомого воїна Жоу, який жив на початку III століття. Орнамент на його гробниці виготовлений  зі сплаву, що містить 80% алюмінію. Наполеон користувався алюмінієвим посудом, коли влаштовував прийом дорогих гостей. Д. І. Менделєєву подарували дорогі терези, значна частина деталей яких були зроблені з алюмінію. На початку XX ст. один монарх мав святковий одяг з алюмінієвими ґудзиками. Алюмінієві речі були дорогими тому, що був невідомий вигідний промисловий спосіб одержання алюмінію. ( Його відкрили лише у XX ст..)

 

Доповідь 3                     

Найцікавіше те , що алюміній можна одержати лише електролізом, тобто з допомогою електричного струму. Тому зовсім не зрозуміло, як це робили у III ст., адже з електричним струмом люди були знайомі лише завдяки блискавці. Можливо тоді існував  якийсь інший спосіб одержання алюмінію. Сьогодні виробництво цього металу є дуже енергоємним.

Вчитель: Чому не алюміній був такий дорогий?

Відповісти на це запитання вам допоможе підручник. ( Самостійна робота з підручником « Поширення алюмінію»).

Зверніть увагу на ці  предмети ( алюмінієвий дріт, алюмінієва ложка, алюмінієвий посуд). Що спільного вони мають? Учні самостійно опрацьовують фізичні властивості алюмінію і записують в зошит.

Алюміній-найпоширеніший у природі метал. О сним джерелом алюмінію є боксити. В Україні близькі до бокситів осадові породи знайдено в крейдяних покладах південної частини України.

Природні сполуки Алюмінію

 

Каолін Al2O3∙2Si∙O2∙2H2O
Боксити Al2O3∙3H2O
Нефелін NaAlSiO4
Кріоліт NaAlF6

В організм людини Алюміній потрапляє з питною водою та продуктами харчування, а також з лікарськими препаратами. Добова потреба для людини 35-45 мг. Підвищений вміст алюмінію призводить до так званого алюмінієвого рахіту кісток, порушується ембріональний та постембріональний розвиток організму.

Робота в групах

Учитель

Візьміть алюмінієвий дріт і опишіть фізичні властивості алюмінію. Дані запишіть в таблицю.

 

Властивості Ознаки
1 Агрегатний стан  
2 Колір  
3 Запах  
4 Металевий блиск  
5 Твердість  
6 Пластичність  
7 Електропровідність  
8 Теплопровідність  
9 Густина  
10 Температура плавлення  

 

Проводиться взаємоперевірка заповнення таблиці.

Вчитель демонструє електропровідність та теплопровідність алюмінію.

V. Висновки.

Рефлексія

–         Що нам сподобалось  на уроці?

–         Що виявилось складним?

–         Чи досягнуто мети уроку?

 

VI. Домашнє завдання.

  1. Опрацювати матеріал підручника
  2. Чи зустрічається алюміній у природі у вільному вигляді?
  3. Чому алюміній називають «крилатим» металом?

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

27 (166.0 KiB, Завантажень: 16)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Урок 27 (55.5 KiB, Завантажень: 34)

завантаження...
WordPress: 22.94MB | MySQL:26 | 0,331sec