Алкоголізм та пияцтво батьків

Багатовіковий досвід людства вже давно підказує, що алкоголізм батьків або навіть випадкове сп’яніння у момент зачаття може важко позначитися на потомстві. Пригадаємо один з грецьких міфів: Юпітер, сп’янілий нектаром, «виразив знаки любові» своїй дружині Юноні, і вона народила кульгавого Вулкана.

Втім, жителі Стародавньої Еллади відобразили свої переконання не тільки в міфах. Згідно грецьким законам, п’яному чоловіку було заборонено сходитися з своєю дружиною. А по римському закону чоловіку перед шлюбною ніччю дозволялося пити тільки воду.

Надалі, з розвитком наукових знань, багато дослідників спеціально вивчали вплив алкоголю на потомство.

Існує немало досліджень англійських, французьких, німецьких, італійських, російських учених, підтверджуючих, один безперечний факт: алкоголізм батьків важко відображається на здоров’ї дітей.

Лікар Демме прослідкував долю десяти сімейств алкоголіків і встановив наступне: з 57 дітей, що народилися в цих сім’ях, майже половина незабаром загинула від природженої слабкості, п’ятеро з’явилися на світ виродками, у п’ятеро спостерігалася значна затримка в розвитку.

Бурневіль обстежував сім’ї 3133 дітей, що страждали недоумством і епілепсією. Виявилось, що майже у половини з них батьки (найчастіше батьки) були алкоголіками.

В даний час безперечно встановлено, що алкоголізм батьків може спричинити за собою народження неповноцінних дітей — нежиттєздатних, відстаючих у фізичному і розумовому розвитку або страждаючих різною природженою потворністю. Крім того, часто у жінок в таких сім’ях спостерігається передчасне мимовільне переривання вагітності.

Виникають питання, який механізм шкідливого впливу алкоголю на внутріутробний плід і хто в цьому винен — батько, мати або вони обидва?

У свій час існувала думка, ніби ваблення до алкоголю є спадковим. Зараз безперечно доведено, що алкоголізм по спадку не передається, так само як не передаються по спадку захворювання батьків, викликані пияцтвом. Суть справи абсолютно в другом.

Відомо, що алкоголь надає токсичну (що отруює) дію на всі органи і тканини. Зрозуміло, не всі клітки страждають однаково: одні чутливіші до цієї отрути, інші — менш. Згубний вплив спиртних напоїв на клітини головного мозку очевидно для всякого — воно дуже швидко позначається на поведінці людини, його мові, рухах, вчинках.

Такий же, а може бути, і більшими ранимими володіють чоловічі і жіночі статеві клітки. Але тут отруйлива сила алкоголю не виявляється зовні — до певного часу вона залишається прихованою, непомітною.

Проходить багато місяців. З отруєного зародка розвивається неповноцінний плід. Яке це нещастя — народження хворої дитини! За що? Чому? — думають приголомшені батьки. І, звичайно, навіть не здогадуються про можливий зв’язок між цією бідою, що абсолютно несподівано повалилася на них, і якимсь давнім вечором за пляшкою вина.

Спостерігаючи за групою дефективних дітей, один швейцарський лікар обчислив час їх зачаття. Виявилось, що більшість була зачата в період збору винограду і різдвяних свят — тобто тоді, коли уживається багато вина. Подібних спостережень існує немало.

Якщо зачаття відбувається під час алкогольного сп’яніння, над життям і здоров’ям майбутньої дитини нависає загроза. Пам’ятайте про це, молоді батьки!

Жінка повинна бути дуже обережною і надалі. Численними спостереженнями доведено, що для заплідненої яйцеклітини і для того, що розвивається внутріутробний плоду алкоголь — одна з сильних отрут. Спиртні налитки дуже швидко всмоктуються в кров, розносяться з її струмом по організму. Якщо вагітна жінка вип’є чарку спиртного, то вже через десять — п’ятнадцять хвилин алкоголь з’явиться в судинах плоду.

Один зарубіжний акушер, Джон Олоу, у самому кінці родів давав жінкам півстакана напою, що бадьорить, містив 20 грамів алкоголю. І що ж опинилося? У крові їх дітей, що з’являлися на світ майже негайно ж (через дванадцять хвилин!), вже виявляли алкоголь.

Отруйлива дія алкоголю на плід тим сильніше, чим більше випила матір і чим менше термін вагітності. Встановлено, що внутріутробний плід особливо чутливий до несприятливих зовнішніх дій в перші три місяці вагітності, коли відбувається процес формування його органів. Саме при порушенні нормального ходу цього процесу можуть народитися діти з пороками розвитку.

Природно, що така небезпека найбільше загрожує жінкам, які п’ють систематично. Але навіть порівняно малі дози алкоголю можуть виявитися небайдужими для майбутньої дитини.

Алкоголь діє на плід не тільки безпосередньо. Під впливом спиртних напоїв порушується нормальна життєдіяльність печінки, нирок, відбуваються несприятливі зміни в обміні речовин. У організмі накопичуються отруйні речовини, які в свою чергу вражають плід.

Поза сумнівом, що в першу чергу алкоголь необхідно виключити з ужитку вагітної жінки. Майбутній матері не можна вживати не тільки міцних спиртних напоїв — горілки, вина, але навіть пиво. Ця заборона в рівній мірі відноситься і до годуючих жінок, бо алкоголь проникає в молоко.

У медичній літературі описано немало прикладів, коли діти, вигодувані п’ючими матерями або годувальницями, зростали неповноцінними. Лікарям, на жаль, відомі і випадки гострого отруєння грудних дітей молоком матері, що випила вина. Чим менше дитина і ніж більше спиртних напоїв випила мати, тим важче таке отруєння. Іноді, не дивлячись на найенергійніші зусилля лікарів, малюка не вдається врятувати.

Розповідаючи молодим людям про все, що тут написано, я іноді чую заперечення. Мені наводять приклади, коли навіть при непомірному споживанні батьками алкоголю діти народжувалися здоровими і зростали повноцінними, хорошими людьми.

Це дійсно так і свідчить лише про те, що алкоголіком по спадку стати не можна. Вірно і те, що шкідливий вплив алкоголю не завжди позначається на плоді. Але хіба можна розраховувати на щасливу випадковість? Хіба можна ризикувати, коли справа йде про найважливіше? Велику і важку моральну відповідальність повинні нести батьки дитини, що народилася неповноцінним з їх вини.

…Я вже у котрий раз перегортаю сторінки кримінальної справи. Шукаю який-небудь факт, хоч незначний, який міг би певним чином пояснити такий дивний вчинок людини. Але не знаходжу нічого, що дозволило б думати про наявність психічного захворювання. І не тільки попереднє знайомство з ним не дало підстав для такого припущення, але і опит товаришів по роботі, і свідчення свідків події і, дані наслідки — ніщо, здавалося б, не говорило про те, що злочинець — психічнохворий.

Проте, слідчі органи визнали необхідним провести судебнопсихиатрическую експертизу: так безглуздо було злочин, здійснений цим, зовсім ще молодим – 20-річною людиною…

Трапилося ось що. Громадянин Н. поїхав в місто, де повинен був зустрітися з улюбленою дівчиною. Але її не опинилося удома. Молоду людину це сильно розладнало, вечір, повний веселкових надій, був зіпсований. І ось, щоб «заспокоїтися», він вирішив зайти в пивну. Скільки він там випив – встановити не вдалося.

А приблизно за годину в іншому районі міста пролунав дзвін скла, що б’ється. Коли люди прибігли до розбитої вітрини, вони почули, що в глибині темного приміщення хтось, важко дихаючи і лаючись, творив погром. Гуркіт меблів, що перекидаються, тріск дерева, що ламається, дзвін стекол — все злилося в безперервний шум.

Коли за допомогою міліції громадянин Н, що відчайдушно чинив опір. був, нарешті, зв’язаний, присутні побачили, що в кімнаті все було покремсано, перевернуто, порвано і розбито. Відразу ж виникло питання: що викликало таку лють у цього, загалом, урівноваженої людини? Чому саме тут учинив він такий погром?

Проте знайти який-небудь логічний зв’язок в меті подій не вдалося. У цій установі він ніколи раніше не був, ніхто з його знайомих або недругів тут не працював; розгром він зробив пізно увечері, коли на роботі нікого вже не залишилося, і двері були замкнуті на замок. Та і сам винуватець, протверезившись, тільки плакав і ніяк не міг пояснити — навіщо він все це натворив.

Така нелогічність в поведінці була настільки своєрідна, що судові органи не зважилися дати справі хід без судебнопсихиатрической експертизи. Але тривале, ретельне обстеження показало, що молода людина абсолютно здорова. І ось громадянин Н., про яке раніше не можна було не сказати нічого поганого, з’явився перед судом і, згідно закону, поніс покарання.

Хто ж винен в тому, що всьому відбувся? Двох відповідей тут бути не може. Винна горілка! Це вона, і лише вона так калічила молоде життя. На превеликий жаль, іноді доводиться бачити, як чесні, хороші люди, сп’янівши, стають злочинцями. Чому ж так відбувається?

Відповісти на це питання дуже складно. Наука поки що не може точно встановити, чому одні люди, випивши, наприклад, 100 грамів горілки, відразу ж втрачають людську зовнішність, інші стають млявими і сонливими, а треті — лише злегка п’яніють, зберігаючи значну частину своїх здібностей. Очевидно, велику роль тут грає стан організму і в першу чергу його центральної нервової системи. Але і вона не завжди однаково реагує навіть на звичні роздратування. Адже відомо, що ті ж 100 грамів горілки у різний час можуть викликати вельми різний стан у однієї і тієї ж особи. Отже навіть знаючи людину, далеко не завжди можна з упевненістю передбачити, як він поводитиметься після того, як вип’є ту або іншу кількість спиртних напоїв.

Чисто фізіологічний механізм дії алкоголю на головний мозок вивчений досить добре. Основне положення, яке було встановлене в лабораторіях, керованих академіком І. П. Павловим, свідчить; алкоголь викликає ослаблення гальмівного процесу. А це означає, що другий процес — збудження, – позбувшись стримуючого впливу з боку гальмівного процесу, стає домінуючим у вищій нервовій діяльності і починає визначати поведінку людини.

Тому в більшості випадків поведінка сп’янілих людей характеризується своєрідним неспокоєм, підвищеною балакучістю, нестриманістю, прагненням до різних дій, що виявляються часом в найнесподіванішій формі. П’яні, як правило, швидко спалахують, не замислюючись, починають сваритися, вступають в бійку і легко можуть зробити такі вчинки, про які в тверезому стані вони навіть і не подумували.

Правда, іноді сп’яніння сприяє виявленню тих тенденцій, які давно вже склалися в свідомості людини, але через ті або інші обставини не могли одержати виходу. Так, наприклад, боязкий хлопець, випивши небагато вина, наважується, нарешті, освідчитися в коханні, а зловмисник у п’яному стані перестає побоюватися покарання і, відкинувши які-небудь сумніви, здійснює давно задумане злодійство. Адже недаремно існує прислів’я; «Що у тверезого на розумі, то у п’яного на мові». До неї можна додати — «не тільки на мові, а і у вчинках».

Але нерідко, як це трапилося з Н., сп’яніння настільки змінює людину, що в поведінці його не можна не виявити ніяких зв’язків з попереднім способом життя і характером мислення. Причому трапляється і так, що людина давно вже пила помалу і все закінчувалося благополучно.

А ось одного разу та ж, здавалося б, звична «норма» горілки так вплине на його мозок, що він або скоїть злочин, або сам ляже жертвою яких-небудь непередбачених обставин. Про це треба завжди пам’ятати любителям випити, особливо тим, хто схильний пошуміти у п’яному стані. Бо у багатьох випадках алкоголь, потрапивши в мозок, стає схожим на заряджений пістолет в руках психічнохворого, – адже невідомо, коли і в кого він вистрілить…

Практика показує, що особливо чревато наслідками сп’яніння у тих людей, чий організм знаходиться в ослабленому стані або зазнає яку-небудь фізіологічну перебудову. Тому у жодному випадку не можна пити, а тим більше до сп’яніння, хлопцям в перехідному віці, людям, що почали старіти, всім тим, хто недавно переніс яке-небудь захворювання. Саме у зв’язку з подібними станами найчастіше і наступає та несподівана реакція головного мозку на алкоголь, яка може привести до важких наслідків.

Ось один з прикладів. Громадянин Р., 50 років, що пив досить рідко, вирішив «відзначити» своє одужання від грипу і запросив друга розпити з ним пляшку горілки. Коли пляшка спустіла, товариш пішов в магазин за іншою, а Р. ліг подрімати і заснув. Товариш по чарці, що повернувся, почав будити його, щоб продовжити п’янку. Прокинувшись, він несподівано накинувся на свого друга і звірячо його побив. Опам’ятавшись, він запевняв, що це був не друг, а злодій, який хотів душити його…

Є ще, на жаль, люди, схильні міркувати приблизно так: так, злочин здійснений. Все це вельми сумно. Але хіба можна суворо карати людину, мозок якої був отруєний, який діяв в п’яному чаді? Хіба така людина може відповідати за свої вчинки?

Таких не в міру жалісливих людей дозволено запитати: а хіба людина, що скоїла злочин, не сам довела себе до такого стану? Звичайно, сам. А раз так, то хай і відповідає за свої вчинки.

Не вдаватимемося, а тонкість судового розгляду. Воно враховує багато фактів, пом’якшувальних або обтяжливих провину. Але ніколи стан звичайного сп’яніння не служить обставиною, що знижує винність злочинця. Тому, як ні образливо, а часом навіть боляче, але доводиться суворо карати і таких людей, які у минулому ніколи і нічим не цяткували свого доброго імені.

Нещастя, подібне тому, яке трапилося з Н., може відбутися з кожним. Хай про це почастіше згадують люди, схильні дивитися на «випивку» лише як на приємне проведення часу. Сівба за стіл чесною людиною, можна встати із-за нього або злочинцем, або потерпілим

Окрім категорії, так би мовити, випадкових правопорушників, що скоюють злочин під впливом лише одноразового сп’яніння, є і інша група. Йдеться про людей, що систематично п’ють вино. Багато хто з них тривалим зловживанням спиртними напоями настільки отруює свій організм, що перетворюються в справжніх алкоголіків. А образ думок у алкоголіків багато в чому відрізняється від мислення звичайних людей. Річ у тому, що організм п’яниць постійно потребує спиртних напоїв. Тому всі помисли алкоголіків направлені до одного — як би випити. І поки вони не задовольнять цього бажання, ніщо їм не мило.

Гальмівний процес у алкоголіків настільки ослаблений, що вже не в силах врівноважувати процес збудження. Тому алкоголікам важко довго чекати, вони не вважають потрібним подавити свої бажання, і ніщо не утримує їх в постійному прагненні до сп’яніння. Ради горілки вони готові на все: принижуються, одурюють, крадуть і дуже легко йдуть на найважчі злочини. Не дивно, що саме таких людей прагнуть заманити в свої мережі агенти іноземних розвідок і всі, хто вважає за краще обробляти темні справи чужими руками.

Злочини, які здійснюють хронічних алкоголіків, нерідко вражають своєю нелюдською жорстокістю. Всілякі образи, які тверезі люди завжди можуть подавити в собі, в каламутній свідомості алкоголіків, особливо коли вони п’яні, зростають безмірно. Злість їх відрізняється винятковою напруженістю, вони не можуть заспокоїтися, поки не задовольнять відчуття помсти. Так громадянин В., давно що вже зловживав спиртними напоями, напився п’яним і почав прискіпуватися до товаришів по службі. Ті стали умовляти його. Тоді він узяв мисливську рушницю, зарядив його крупним дробом і вистрілив в свого начальника.

Надзвичайно небезпечно пияцтво серед працівників, обслуговуючих такі галузі народного господарства, як залізничний, автомобільний і водний транспорт, авіацію або підприємства, що проводять пальні речовини. Встановлено, наприклад, що в середньому близько половини всіх шоферів, що порушують правила вуличного руху, знаходилося в нетверезому стані.

Тому наше законодавство особливо строге підходить до персоналу, обслуговуючого подібні установи і підприємства. Вважається, що людина скоює злочин вже тим, що він з’являється на роботі в нетверезому вигляді. І проти такого відношення до любителів випити заперечувати не доводиться: завдяки цьому заходу запобігло немало можливих злочинів. Велику, можна сказати визначальну роль грає пияцтво в хуліганських вчинках. Судова статистика говорить про те, що до 90—95 відсотків всіх хуліганських дій здійснюється в стані сп’яніння. Вдуматися тільки в ці цифри — 90—95 відсотків! Висновок напрошується сам собою: якщо ліквідовувати пияцтво, то і хуліганство буде подрублено під самий корінь.

Серед найрізноманітніших злочинів і антигромадських вчинків, що здійснюються п’яними, є і такі, які не завжди можуть бути підведені під ту або іншу статтю кримінального кодексу. Йдеться про ті моральні травми, які п’яниці наносять таким, що оточує: членам сім’ї, сусідам, товаришам по службі, незнайомим на вулиці, в магазинах, в театрах, в кіно або інших місцях суспільного користування.

У далекі часи в багатьох країнах — таких, як, наприклад, Китай, Єгипет, Греція, існували спеціальні закони, по яких п’яних людей, що з’явилися в якому-небудь суспільному місці, жорстоко карали. Важко зараз сказати, чим були обумовлені такі заходи. Але, можливо, чималу роль тут грало побоювання, що п’яниці стануть заподіювати велику шкоду що оточує.

Сучасне цивілізоване суспільство, звичайно, не може вдаватися до таких надзвичайних заходів. У нас до любителів випити в першу чергу поводяться із словами переконання. Держава витрачає великі засоби на протиалкогольну пропаганду. Останніми роками прийнятий ряд заходів, що знижують можливість розвитку пияцтва. Величезне значення в цій справі мають поліпшення житлових і побутових умов, підйом культурного будівництва і зростання добробуту населення.

Але до тих, хто злісно п’є, у нас відносяться без жодної поблажливості. Можна безумовно сказати, що ніякий злочин, здійснений в стані сп’яніння, не буде виправданий. «Віно—віну творит»—эту мудру приказку повинні добре пам’ятати любителі прикладатися до пляшки із спиртним.

У судовій справі є одне правило: злочину краще запобігти, чим потім страждати від його наслідків. Тому набагато целесообразнее не чекати, коли людина, що почала пити, сяде на лаву підсудного, а на самому початку, як тільки буде відмічено, що він тягнеться до спиртного, – відразу ж застосувати до нього сильне средство—призвать на суд громадськості.

Численні приклади дозволяють особисто переконатися, як низько опускають голову ті, хто відчув силу одностайного засудження колективу; як думка товаришів допомагає людині знов зайняти належне місце в житті.

Результати медико-соціологічних досліджень, проведених останнім часом у ряді зарубіжних країн, свідчать про зростання алкоголізму, що продовжується, і про пов’язані з ним негативні наслідки. Поблажливе або практично пасивне відношення багатьох держав до проблеми алкоголізму привело до розповсюдження цього зла серед різних верств населення, особливо молодих людей і жінок.

Смертність від алкоголізму і пов’язаних з ним захворювань знаходиться на третьому місці, поступаючись лише серцево-судинним захворюванням і злоякісним новоутворенням. Алкоголізм викликає важкі нервово-психічні розлади. Статистика багатьох країн світу свідчить про те, що менше 75% злочинів скоюється в нетверезому вигляді. Велику тривогу викликає і той факт, що алкоголізм, по суті, є головною причиною сімейних розлучень, що почастішали за останній час, генетично негативно позначається на потомстві. Величезний збиток приносить алкоголізм і виробництву при сучасному високому рівні його технічного оснащення. Неухильне збільшення числа дорожніх катастроф також пов’язане із споживанням спиртного.

Слово «алкоголь» походить від арабського «аль кеголь», що означає «одурманюючий». З алкоголем як (одурманюючим) п’янкою речовиною люди познайомилися багато століть назад. Виготовляти його навчилися, мабуть, з тих пір, як стали вирощувати злаки і виноград.

Алкоголь входить до складу всіх спиртних напоїв – горілки, коньяку, вин, пива і ін., фортеця яких залежить від змісту етилового спирту. Сухі виноградні вина, пиво відноситься до слабких алкогольних напоїв, але у великих кількостях вони також токсичні.

Вже в давнину люди зрозуміли, що алкоголь згубно впливає не тільки на тих, хто його вживає, але і на суспільство в цілому. Тоді вже робилися спроби боротися з цим злом. У деяких народів методи боротьби з алкоголізмом були дуже жорстокі. У Спарті спеціально спаювали рабів до потворного стану і виставляли напоказ молоді, щоб викликати огиду до вина. Піфагор наставляв своїх учнів: «Вино-ворог мудрості і союзник божевілля».

Як же діє алкоголь на організм людини? В першу чергу на надходження в організм алкоголю реагує нервова система. Спочатку порушується діяльність кліток кори головного мозку, а потім дія алкоголю розповсюджується на клітини спинного мозку і глибоких відділів головного мозку.

Така прицільна вибірковість дії алкоголю на клітки нервової системи пов’язана з тим, що в нервових клітинах містяться у великому об’ємі жирові утворення (ліпіди), які легко розчиняють спирт. Алкоголь, що проник в нервові клітини, знижує їх реактивності і працездатність. І якщо при одноразовому і рідкісному вживанні спиртних напоїв ці порушення носять функціональний, тобто зворотний, характер, систематичне їх вживання приводить до переродження, а потім і загибелі нервових клітин.

Підраховано, що в результаті важкого алкогольного сп’яніння гине близько 20 тис. нервових клітин. Начебто і не багато, адже в людському мозку міститься понад 14 млд. нервових клітин. Проте слід пам’ятати, що алкоголь перш за все впливає на нервові клітини кори, тобто на ті елементи, які людини робить людиною, і на нервові клітини стволової частини мозку, що забезпечують регуляцію найважливіших функцій людського організму.

Як відомо, діяльність нервової клітини включає в собі процеси збудження і гальмування. Алкоголь діє пригноблюючий в першу чергу на процеси гальмування в корі півкуль великого мозку. Унаслідок пригноблення процесів гальмування в корі відбувається розгальмування підкіркових центрів, що такий характерний для картини збудження в стані алкогольного сп’яніння. Залежно від дози прийнятого алкоголю вираженість картини сп’яніння може мінятися. Так, при легкому ступені алкогольного сп’яніння поліпшується настрій, виникає відчуття бадьорості, достатку, з’являються приємні думки. Людина випробовує бажання спілкуватися з тими, що оточують. Мислення прискорюється, але його послідовність і логічність порушуються, знижується глибина. Жвавість мислення пов’язана з прискоренням асоціативного процесу, при цьому найчастіше спостерігаються поверхневі асоціації. Рухи стають, підкреслено експресивними, мова надмірно гучної. При цьому можна відзначити зайву поривчасту, розмашистість рухів, зниження їх точності.

В стані легкого алкогольного сп’яніння, як правило, наголошується почервоніння, рідше – збліднення шкірних покривів, почастішання пульсу, підвищується апетит, нерідко посилюється статеве ваблення. Все це свідчить про расторможенности підкіркових центрів за рахунок пригноблення гальмівних процесів в корі великого мозку.

При середньому ступені сп’яніння пригноблення розповсюджується і на підкіркові центри головного мозку. Підвищений настрій змінявся скороминущим або достатньо тривалим станом роздратування, прискіпливості, незадоволеності що оточують, образою. Унаслідок слабкого контролю за емоціями емоційні переживання, що випробовуються сп’янілим в даний момент, легко, без роздумів реалізуються в дії.

У такому стані людина втрачає здатність оцінювати ситуацію в цілому, своє місце в ній і взаємини з тими, що оточують. Через цю його дію труднопредсказуемы і можуть привести до неадекватних вчинків, зокрема що представляє загрозу для нього самого і що оточують.

Все це свідчить про глибший ступінь пригноблення кори великого мозку. Паралельно заглиблюється і процес пригноблення підкіркових центрів. Мова стає нечіткою, змащеною, порушується артикуляція. Заглиблюється нечіткість в рухах, ході, виконанні звичок, навіть автоматизованих дій. Це пояснюється розладом функції вестибулярного апарату, регулюючого рівновагу. Під впливом алкоголю порушується також скорочення, співдружності м’язів-антагоністів, що забезпечують координацію рухів. Сприйняттю того, що оточує важко, зокрема збільшується поріг слухового і зорового сприйняття. Правильне сприйняття відстані, швидкості важко.

Середній ступінь сп’яніння звичайно змінявся глибоким сном. Прокинувшись людина, випробовує розбитість, слабкість, млявість, апатію, відсутність апетиту, сухість в роті і підвищену спрагу. Настрій, психічна і фізична працездатність понижені. Процеси збудження і гальмування здійснюються за допомогою біологічно активних веществ-биогенных амінів, які синтезуються в мозку і служать хімічними передавачами збудження з одного нервового закінчення на інше.

завантаження...
WordPress: 22.95MB | MySQL:26 | 0,625sec