Алкоголь — ворог людства

Тема: Алкоголь — ворог людства.


Мета: розповісти учням про негативний вплив на організм людини навіть невеликої кількості алкоголю; виховувати в учнів дбайливе ставлення до власного здоров’я.

 

Обладнання: чисті аркуші паперу, олівці або ручки.

 

 

Хід заняття

Досліджуючи вплив алкоголю на організм людини, вчені провели експеримент. До нього залучили групу із шести чоловіків, їм роздали гвинтівки, однакому кількість набоїв і запропонували здійснити стрільбу по мішенях з відстані 250 метрів. Результати першої частини експерименту були такі: 86 відсотків куль влучили у мішені, а 14 відсотків — у щити, на яких були розташовані мішені. Отже, жодна з куль не потрапила за межі цілі.

Потім кожному учаснику експерименту дали випити 100 грамів пива. Після цього чоловікам знову роздали таку саму кількість набоїв і запропонували вдруге здійснити стрільбу по мішеням.

 

Запитання до учнів.

Як ви гадаєте, якими виявилися результати другої частини експерименту? Якою була влучність: меншою, більшою чи такою самою?

(Учні відповідають на запитання. Психолог малює на дошці три стовпчики («менша», «більша», «така сама») і записує у них кількість учнів, які обрали відповідний стовпчик.)

 

Слово психолога.

Насправді результати експерименту виявилися наступними: у мішені влучило 20 відсотків куль, у щити — 34, а 46 відсотків куль взагалі не влучили у ціль.

Отже, експеримент показав, що влучність стрільби навіть після вживання малої кількості алкоголю зменшилася майже наполовину.

 

Запитання до учнів.

Як ви гадаєте, чому алкоголь змінив координацію рухів стрілків?

Чи можна вважати, що алкоголь діяв як допінг?

 

Слово психолога.

Вчені довели, що навіть невелика кількість алкоголю погіршує зір (звужує поле зору, знижує відчуття кольору), слух, координацію рухів. Такі процеси відбуваються через те, що під впливом алкоголю уповільнюються фотохімічні процеси в сітчатці очей. Крім того, знижується швидкість реакції людини.

Можна навести багато прикладів щодо негативного впливу алкоголю. Ось один з них.

У Німеччині на початку XX століття дві групи солдатів
виконували однакову фізичну роботу. Одній групі при стомленні давали пиво, іншій — ні. І не дивлячись на те, що солдати, які вживали пиво, казали, що воно викликає прилив нових сил і знімає втому, робота їх значно відставала від праці солдат, які не вживали пива.    

Алкоголь згублено впливає на будь-який організм, навіть на фізично загартований організм спортсмена. Відомий хокеїст Борис Майоров зауважив, що нині, увік небачених спортивних рекордів, спортсмен, щоб досягти високих результатів, повинен стримувати себе від багатьох спокус, у першу чергу від алкоголю. І це не абстрактна філософія, а висновок, зроблений на прикладі трагічних доль його близьких друзів.

Спортсмен, який вживає алкоголь, може загинути під час тренувань через розрив судин, що втрачають еластичність. Алкоголь небезпечно впливає на людину не лише одразу після його вживання, він дуже довго виходить з організму. В мозкові його рештки знаходять навіть через 16 днів.

Алкоголь згубно впливає на інтелектуальні особливості людини. Погіршує логічне і абстрактне мислення, концентрацію уваги, притуплюється пам’ять.

Німецький вчений Сміт близько 25 днів вивчав на собі здатність до запам’ятовування і складання чисел, а також, швидкість асоціативного мислення. На початку експерименту вчений 5 днів не вживав алкоголю, в наступні дні вживав спочатку по 40 грамів, потім по 60 і по 80. У результаті виявилося, що в перший же день після вживання алкоголю пам’ять та здатність логічно мислити знизилася. І в наступні дні продовжувала зменшуватися відповідно до збільшення дози спиртного. Через два тижні вчений зробив перерву і протягом 7 днів не вживав спиртного. Коли ж вчений знову увів до свого щоденного раціону алкоголь, результати працездатності виявились набагато гіршими за попередній період вживання спиртного. Отже, повторне вживання алкогольних напоїв ще більше знижує інтелектуальні можливості.

Алкоголь і навчання або творчість -— несумісні. Не випадково відомий російський вчений фізіолог Іван Павлов став жорстким ворогом спиртного після того, як провів на собі експеримент з алкоголем і визначив його шкідливу дію як «втрату ясновидіння дійсності».

Найчастіше буває, що людина, зазнавши «втіхи» від вина, назавжди лишається його рабом: хотіла б припинити пияцтво, та вже не може. Ось такі підступні властивості мають спиртні напої. Недаремно їх з давніх-давен називали викрадачами розуму і здоров’я. Але в юності, на жаль, мало хто замислюється над тими наслідками, до яких може призвести алкоголь, а замислитись варто…

Алкоголізм — соціальне лихо, несумісне з принципами моралі. Він згубно впливає на виховання дітей, руйнує сім’ї. Внаслідок зловживання алкоголю у людини розвиваються грубість, егоїзм, розбещеність. П’яниці втрачають людське обличчя, стають порушниками закону і громадського порядку. Спирт, руйнує здоров’я, позбавляє людину волі, калічить, веде до розвитку злочинності і деградації особистості.

Ось далеко неповний перелік лих, до яких призводить алкоголь.

 

Виступ учнів-читців.

1-й учень. Злодій, який краде розум,— так з давніх часів називають алкоголь. Людина не знала алкоголю довгі сотні тисяч років. Пияцтво — порівняно молода помилка людства. Перейшовши до осілого способу життя люди почали займатися землеробством, гончарством. Вони помітили, що досить залишити в закритій посудині ягоди винограду або інші якісь плоди, як через кілька тижнів вони перетворювалися на напій, що мав дивні властивості. Після його вживання в людей з’являлися хвалькуватість, агресивність.

2-й
учень. У Давній Русі алкоголь вживали рідко. Лише на великі свята варили медовуху або пиво, міцність яких не перевищувала 5—10 градусів. Чарка, пускалася по колу, кожен чоловік мусив відпити з неї кілька ковтків. Зазвичай у будні ніяких спиртних напоїв люди не вживали, і пияцтво вважалося ганьбою та гріхом. Звичай пити з однієї чарки символізував повну довіру один до одного.#

3-й
учень. Англійський поет Роберт Берне із сарказмом перелічує приводи до пияцтва:

Для пьянства есть такие поводы:

Поминки, праздник, встреча, проводы,

Крестины, свадьба и развод,

Мороз, охота, Новый год,

Женитьба, новоселье, грусть,

Успех, награда, новый чин

И просто пьянство без причин.

 

Психолог.

Пияцтво пустило глибоке коріння в нашому побуті й породило цілу систему звичаїв. Ці звичаї вимагають обов’язково пити та пригощати інших. Ось як сказано про це у вірші Володимира Кошова:

Средь традиций самых разных

Есть нелегкая одна:

Если встреча, если праздник,

Значит лей и пей до дна!

Пей одну и ты другую,

И седьмую, и восьмую,

— Просят, давят, жмут друзья!

Ну, а если не могу я,    

Ну, а если мне нельзя?

    Ну, а если есть причина    ‘

Завтра в форме быь?

Значит, я уж не мужчина?

Хоть давись, но должен пить!

 

Виступ учнів-читців.

4-й
учень. Людство з давніх-давен знало про шкідливі наслідки зловживання алкоголем і робило спроби поставити перешкоди на його шляху. У Стародавньому Китаї був виданий наказ, що забороняв вживання спиртних напоїв.

У Стародавній Спарті навмисно споювали рабів і показували їх хлопчикам. На їхньому прикладі вихователі намагалися прищепити юнакам відразу до пияцтва.

У Стародавній Індії жорстоко карали жінок, які вживали спиртні напої. Та й взагалі у цій країні заборонялося вживати спиртні напої представникам вищих каст.

Якийсь час і в Росії пияцтво переслідувалось державою. За часів правління Петра І п’яницям, які потрапили до в’язниці, вішали на шию важку чавунну медаль з написом «За пияцтво».

Український народ здавна турбувався про духовне та фізичне здоров’я молодого покоління. Не можна було вживати спиртні напої під час, роботи. Особливо це заборонялося молодятам, які нещодавно побралися і ще не мають дітей.

 

Психолог.

Кожному із нас мабуть цікаво дізнатися, хто відкрив алкоголь, як його вперше здобули і чи є він поживною, корисною речовиною для людини.

Історія не зберегла нащадкам імені першої людини, яка відкрила алкоголь. За легендами, які дійшли до нас, він був уперше одержаний шляхом перегонки виноградного соку в XI ст. арабським лікарем Альбуказесом. За іншими’ джерелами це відкриття належить італійському ченцеві Валентиніусу, який захоплювався алхімією.

Алхіміки називали його «аква-віше» — «вода життя», оскільки людина, яка випивала алкоголь ставала веселою, жвавою, у неї виникало відчуття здоров’я, сили, енергії. Але швидко прийшло розчарування. «Вода життя» зіграла з людиною злий жарт: блаженство виявилося несправжнім. І тоді вчені та лікарі назвали алкоголь «аква мортіс» — «вода смерті».

Алкогольні напої це ті, які містять етиловий спирт в концентрації від 1—40 градусів. У результаті вивчення впливу отруйних речовин на організм було умовно встановлено токсичний еквівалент. Наприклад: для етилового алкоголю він дорівнює 7 г на 1 кг маси людини. Токсичний еквівалент для спиртів різний. Після вживання кількох грам амілового спирту може настати смерть, а метиловий спирт навіть у дуже малих дозах нерідко спричиняє сліпоту.,

За фармакологічними властивостями етиловий спирт належить до наркотиків, проте відрізняється від них більш широкою границею токсичної та наркотичної концентрації.

Отже, алкоголь за жодних обставин не € поживною речовиною, корисною для людини, — він завжди ворог її організму.

Ми вже обговорили, як впливає алкоголь на організм людини, про зниження її працездатності. Статистика свідчить, що, наприклад, після вихідних днів, протягом яких людина вживала спиртні напої, продуктивність її праці знижується на 10—15, відсотків, а після великих свят— на 25—30.

Алкоголь грабує людину краще ніж злодій. Злодій бере речі, рідше життя пограбованого. Алкоголь обов’язково забирає здоров’я, душу, розум. Злодій,намагається крадькома потрапити до житла людини, а алкоголю вона сама відкриває двері. Злодіїв судять, карають, а алкоголь завжди лишається непокараним.

«П’яні подібні до тварин, у яких видалено головний мозок» —так писав академік Іван Павлов. Коли людина вживає алкоголь* наступає оп’яніння, яке може диференціювати на декілька ступенів. Ступінь залежить від кількості випитого алкоголю. Перш ніж характеризувати ці ступені, • мені хотілося б прочитати вам, як описав сп’яніння арабський письменник II століття. Абуль-Фараді: «Вино повідомляє кожному, хто його п’є, чотири якості: з початку людина стає подібною до павина, її рухи плавні і величні, потім вона набуває характеру мартишки — починає з усіма жартувати, загравати, а потім нагадує лева й стає самовпевненою, гордою і в кінці перетворюється на свиню і подібно їй валяється у багнюці».

Практика підтверджує, що ступінь алкогольного сп’яніння коливається в широких, межах — від легкого до важкого отруєння, небезпечного для життя. Навіть при вживанні невеликої кількості алкоголю спостерігаються зміни в сприятливих, чутливих, рухових і психічних функціях. Зміна цих функцій залежить від концентрації алкоголю в крові, індивідуальної сприйнятливості до нього і від стану здоров’я. Існує три ступеня сп’яніння.

Легкий ступінь — сп’яніння, з’являється після вживання людиною 10—40 грамів алкоголю. Ця стадія сп’яніння характеризується збудженням, ейфорією. Легке сп’яніння знімає втому, скованість, напруженість, сором’язливість. Людина хоче поділитися своїми думками, бажаннями, показати себе з кращого боку, надто говірлива.

Середній ступінь виникає при вживанні 50—100 грамів алкоголю. З’являється помітне збудження, яке проявляється в швидкій голосній мові, здатності до грубих жартів, безтактності, безцеремонності, прискіпливості і настирливості. Різко порушується координація, ходьба стає хитною, а рухи— Невпевненими. Збудження змінюється в’ялістю та сонливістю.

Ось як було описано експеримент Івана Павлова:

«Купив пляшку рому, сів у себе в кабінеті перед дзеркалом, з одного боку поклав зошит і олівець, з іншого поставив пляшку рому і склянку. Його дуже цікавило, які, відчуття тягнуть людину до випивки. Почав пити, слідкуючи за виразом свого обличчя в дзеркалі і в той же час прислуховуючись до відчуттів, щоб нічого не пропустити і все записати в зошит. Вдалося записати лиш те, що очі посоловіли. Більше він нічого не пам’ятав, ніяких записів в зошит не зробив і опинився на підлозі. Він мав такий пригнічений, важкий стан, якого в житті до цього не відчував і який ніколи не повторював».

Тяжкий ступінь виникає при вживанні 110—300
грамів алкоголю. Ця форма характеризується сильним збудженням, агресивністю до оточуючих, дії людини беззмістовні. Цей стан змінюється сном, близьким до наркотичного. Людина не реагує на сильні подразники, може заснути на вулиці, а в холодну пору року — замерзнути.

Але іноді людині достатньо і малої дози спиртного, щоб втратити життя. Відомий випадок: одинадцятирічний Сергій повертався зі школи додому. На вулиці зустрів знайомих хлопців, які запропонували йому погрітися в під’їзді. Вперше хлопчик покуштував горілку. Доза випитої горілки становила 200 грамів і стала для нього майже смертельною, його відвезли до “лікарні з повною відсутністю реакції на оточуючих із гострим порушенням дихання. Для повернення Сергія до життя були використані методи інтенсивної терапії. Ось такий стан викликає алкоголь у людини.

 

Творче завдання «Розтлумач думку».

Психолог читає учням афоризми відомих людей, учні мають пояснити ці висловлювання.

1. «Пияцтво— це тренування у безумстві» і (Піфагор.)

 

 1. Ты льешь вино и пьешь,

  Как царь и повелитель,

  Потом еще поймешь,

  Что ты его служитель.

  (Расул Гамзатов.)

 1. «Хмільне завжди простягає нам руку, коли ми знесилюємося, коли ми стомлені, і вказує надзвичайно легкий вихід із такого становища. Але обіцянки ці фальшиві: оманливе душевне піднесення, фізична сила, яку воно обіцяє, примарна; під впливом хмільного ми втрачаємо
  справжні уявлення про цінність речей». (Джек Лондон.)
 2. «Перед хмелем падко, в хмелю солодко, після хмелю гидко». {Народна мудрість.)
 3. «Гуляти з молоду — помирати з голоду». {Народна мудрість.)
 1. «Пити до дна — не бачити добра». {Народна мудрість.)
 2. «Вино з розумом не ладить». {Народна мудрість.)

   

   

   

  Психолог.

  Чому молодь вживає алкоголь? Причини різні, але найчастіше у цій згубній звичці винні дорослі. Можна виділити три групи підлітків, які хворіють на алкоголізм:

  Перша група — це діти з відсталим розумовим розвитком які легко піддаються впливу;

  Друга група — діти які виховуються в неблагополучних родинах;

  Третя група — діти, виховані або у дусі вседозволеності, або навпаки, у жорстких рамках заборони.

   

  Виступ учнів-читців.

  5-й учень. Підлітки п’ють, щоб бути подібними до старших, щоб звільнитися від нудьги. Дослідження показують — 32 відсотки алкоголіків звикли до алкоголю у віці до 10
  років. 64— у віці 11—15 років. Отже, 96 відсотків хворих на алкоголізм стикаються з цією хворобою в дитячому і юнацькому віці. Лише замисліться: 96 відсотків!

  Останнім часом алкоголізм в Україні помолодшав. Тепер до наркологічних диспансерів за допомогою звертаються юнаки і дівчата 17—18 років! Близько 40 відсотків усіх злочинів підлітки скоюють у стані алкогольного сп’яніння.

  6-й учень. У доповіді Всесвітньої організації охорони
  здоров’я зазначається, що понад 750 тисяч чоловік щорічно помирають від вживання алкоголю, а кожен рік в Україні від алкогольної інтоксикації гине від 7,5 до 9 тисяч
  чоловік.     

   

  Заключне слово психолога.

  «Дім — це одне з великих слів… Дім — це тепло, близька любима тобою людина, яка зустрічає тебе біля дверей, протягує тобі руки. Вдома на тебе чекають. Тут твоя любов, сюди приходять твої друзі.

  Дім — велике слово. В нього є душа. Щаслива людина, в якої є свій добрий дім, а якщо душа пішла? Дім помирає. Він також смертний. І до болю гірко бачити такі будинки. Тут близька колись людина стає чужою, замість привітних рук назустріч простягаються кулаки, замість добрих слів — погрози. Таким стає всякий дім, в який разом з людьми поселяється алкоголь, з ним приходить зло, біда, нещастя».

Давайте зробимо так, щоб цього не було. Тільки тверезі люди, твереза нація може бути сильною, мудрою, мати свій дім.

завантаження...
WordPress: 22.98MB | MySQL:26 | 0,324sec