АЛКОГОЛЬ І ШКІДЛИВІСТЬ ЙОГО ВЖИВАННЯ ДЛЯ ОРГАНІЗМУ ЛЮДИНИ

Алкоголь має анестезуючу дію та пригнічує діяльність ЦНС, а збуджувальний ефект пояснюється пригніченням гальмівних процесів. Свідомість у людини зникає при концентрації етанолу 3 гр. на 1 л. крові, вона може вмерти від пригнічення дихання. Алкоголь знижує гостроту слуху та зору, порушує м’язову координацію, сприйняття смаку, запаху, уповільнює реакцію при керуванні автомобілем, а також можливість прийняття правильного рушення. Він збільшує тепловитрати, викликає сечогінну дію (водний, а не сольовий діурез), викликає ерозію сльозової оболонки шлунка, а також гіпоглікемію з незворотним ураженням мозку.

Алкоголь негативно впливає на статеву функцію: збуджує бажання, але зменшує можливість дії.

Гостре отруєння алкоголем призводить до коми й навіть летального кінця, а хронічний алкоголізм – до гострого гепатиту та цирозу печінки. Етанол зменшує всмоктування вітамінів групи В, внаслідок чого порушується функція мозку, розвивається деменція, психози, невропатії, хронічний панкреатит, зменшення згортання крові. Щоденне вживання алкоголю в кількості 80гр у чоловіків і 40гр у жінок супроводжується патологією печінки, яка може розвитися і при вживанні 50 гр. у чоловіка та І6 гр. у жінки.


Алкоголізм – це соціальне зло, яке в наш час дуже поширене. Тому детальне висвітлення питань дії алкоголю на різні органи та тканини є важливим в профілактиці дії та лікуванні хворих на алкоголізм. Одною з причин алкоголізму є душевний стан особистості, наявність або відсутність у неї мети свого існування, а також низька культура людини. Реклама алкоголю на телебаченні також впливає на вибір способу життя, особливо на найбільш вразливих – дітей, підлітків. Виникає «мода» на вживання пива та більш міцних напоїв, як засобу спілкування – результати такого спілкування відомі. Пиво найбільш вживаний молоддю алкогольний напій – за рахунок частоти прийому – майже щоденно. Пиво вживає кожен третій підліток у віці 12 років, а у віці 13 років двоє з кожних трьох.

Частина ж тих, хто вживає спиртні вироби, в середніх школах складає 15,7%, в ПТУ – 24,4%, в технікумах і коледжах – 33,7%, у вузах – 32,4%.

Постає проблема про стан генофонду нації, бо дані про наслідки алкоголізму такі (у відношенні до репродуктивного здоров’я): жінки, що вживали пиво до вагітності, здобули підвищення ризику розвитку хронічного аднекситу, що є однією з причин зниження здатності до запліднення, більшою ймовірністю розвитку раннього токсикозу вагітних. У дітей – надмірна маса тіла, гіпоксія в другому періоді полог.

Залежність при алкоголізмі має тяжкі прояви у вигляді депресивного стану та інших проявів «великого наркологічного синдрому»: апатії, абулії, безсоння. Загальний стан здоров’я при алкоголізмі незадовільний.

Досить часто спостерігаються функціональні порушення дихання (порушення ритму та ларінгоспазми). Такого у структурі емоційних поглядів відзначаються симптоми сечовиділення. Характерним є розвиток синдрому втомлення (загальна слабкість, втома, порушення сну, головний біль, неспроможність зосередитись).

 

Стан особливо тяжкий при розвитку коми, що свідчить про декомпенсацію захисних можливостей організму хворого і може привести до летального кінця. При одужанні такого хворого повної реабілітації всіх органів та систем не відбувається, як наслідки такого стану можуть з’явитися фобії з іпохондричною оцінкою своїх соматичних та розумових можливостей. Такий хворий створює в сім’ї негативну атмосферу, що відбивається на оточуючих його, особливо вражаються цими сімейними негараздами діти.

Характерним є також конфлікт в колі приймаючих алкоголь з виникненням кримінальної ситуації за рахунок ослаблення загальнолюдських цінностей, критики, самоконтролю т моральних засад – вивільняються звірячі інстинкти, агресія з проявами садизму, насильства, безвідповідальності, асоціальної поведінки.

Розвиток алкоголізму у дітей, батьки яких страждають алкогольною залежністю, значно вище. Алкогольна залежність розвивається в 25% нащадків батьків алкоголіків. Однак, якщо обоє батьків алкоголіки, це ймовірність підвищується в 5 разів. Найбільше значення мають психологічні і соціальні фактори, фактори оточуючого середовища.

Приводом для запоїв бувають емоційні зриви і конфлікти з навколишніми. На піку “похмільного синдрому” за рахунок зниження уваги, погіршення зору і слуху, порушення рухів з’являються умови для аварійних ситуацій на роботі з рухаючи ми механізмами і на транспорті. Втратою контролю над м’язовими функціями і появою галюцинацій характеризується біла гарячка – стан, що розвивається тільки в осіб з алкогольною залежністю.

Алкоголізм, як захворювання визначили тільки в XIX столітті: це і хвороба індивіда, супроводжена його деградацією, як особистості, але це також і соціальна патологія, що характерна для деградації суспільства в цілому. Алкоголь – це легкий наркотик з важкими наслідками, як в біологічному, так і в соціальному плані. Типовий розвиток захворювання: залежність, зростання дози і частоти прийому, поява провалів пам’яті, як початкової стадії алкоголізму, тобто психологічної залежності. Наступна стадія – фізична залежність від алкоголю: непереборна тяга до алкоголю. Втрата ситуаційного контролю. Прогресує зниження рівня особистості, інтелектуального рівня, втрата творчих можливостей, з’являється манія ревнощів, переслідування та інше.

Лікування алкоголізму не можливе без свідомого бажання позбутися згубної звички, лікування має бути комплексним, обіймати всі сфери життя хворого – в першу чергу соціальної: допомога в вирішенні проблем, не осудливе, а співчутливе оточення, свідома відмова від алкоголю, лікування супутніх і набутих на тлі алкоголізму захворювань. Тобто виконання гігієнічних рекомендацій щодо дієти, використання природних факторів (фітотерапія, водні процедури), упорядкування праці і дозвілля, обрання здорового способу життя, навчання отримувати від життя задоволення без алкоголю – це шлях переборення шкідливої звички, шлях нормального здорового способу життя.

Об’єктивні умови життя в значній мірі обумовлюють можливості реалізації здорового способу життя, це добробут родини, ставлення найближчого оточення до цінностей здоров’я, наявність стресу чи захворювання – хвора або постійно напружена людина обмежена в реалізації здорових дій.

завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 0,330sec