Алгоритм роботи з методиками вимірювання самооцінки

ПЛАНУВАННЯ

Мета та задачі: встановлення рівня самооцінки учнів.

Контингент, вікові категорії: існують методики як для дошкільнят, так і для більш дорослих дітей. Методики підбираються відповідно віку досліджуваних, наприклад, «Сходинки» можна запропонувати дітям 1—3-х класів (дослідження проводиться переважно індивідуально), для старших дітей використовуються ранжування, опитувальники, інші методики. Малюнки можна запропонувати особам будь-якого віку (самооцінка визначається положенням малюнку на аркуші).

Строки проведення: рекомендується відстежувати рівень самооцінки молодших школярів кожні півроку, а для об’єктивності результатів робити зрізи в різних умовах (успіху та неуспіху), використовувати різні методики, щоб можна було потім порівняти результати. Дослідження самооцінки доречно проводити, наприклад, на початку та всередині навчального року.

Вимірювання самооцінки за допомогою ранжування

Контингент: діти середньої та старшої школи (починаючи з 5 класу).

Матеріали та обладнання: ручки або олівці, тестові бланки за кількістю присутніх.

Інструктаж по ходу тестування

Процедура тестування: перед тим, як проводити саму процедуру, перевірте, чи всі діти розуміють зазначені у бланку якості людського характеру. Можливо, потрібне обговорення та розшифровка понять, тому краще підготуватись, наприклад, попрацювати зі словником.

Слідкуйте, щоб під час індивідуальної роботи дітей не було ніяких коментарів та переговорів. Поясніть, що вам потрібно знати не спільну думку класу, а думку кожного учня окремо, бо це важливо.

Текстовий бланк «Самооцінка»

Прізвище, ім’я ______________________________Вік______

Дата_______ Клас_______

Інструкція: присвойте кожній зазначеній якості характеру число від 1 до 10 за ступенем значущості для вас. Цифри розташуєте в першій колонці. У другій частині завдання подумайте, чи є у вас такі якості, і наскільки вони виражені (те, чого у вас більше, під номером 1, і т. д., якщо цього немає — прочерк). Працюйте в другій колонці. Будьте чесні і критичні по відношенню до себе.

Якості характеру 

І 

R 

Розум 

   

Практичність 

   

Винахідливість 

   

Товариськість 

   

Цілеспрямованість 

   

Наполегливість 

   

Сильна воля 

   

Працездатність 

   

Працьовитість 

   

Організованість 

   

Порядність, чесність 

   

Здоров’я

   

Інтерпретація результатів: подивіться і визначте, наскільки суттєві розбіжності між

«Я-ідеальним» (перша колонка) і «Я-реальним» (друга колонка).

Самооцінка містить у собі не тільки уявлення про наявні у себе якості, але і про ідеальні, які повинні бути для найбільш продуктивної життєдіяльності. Тобто самооцінка представлена «Я-реальним» і «Я-ідеальним». Якщо між ними великий розбіг, діяльність блокується. Ця ситуація розриву описується як внутрішньо особистісний конфлікт, що знижує мобілізацію та руйнує саморегуляцію діяльності. В цьому випадку самооцінка буде суперечлива або занижена.


 

завантаження...
WordPress: 23.29MB | MySQL:26 | 0,345sec