АЛЬ-ХОРЕЗМІ ТА ЙОГО ПРАЦІ

Засновником алгебри є Абу Джафар Мухаммад ібн Муса аль-Хорезми, який народився приблизно в 786 р. Родом він був з Хорезмськой області (центр. Азія на південь від аральського моря). 14 вересня 786
року 5-м халіфом Аббасидськой династії став Гарун аль-Рашид. Імперія Аль-Рашида тягнулася від Середземного моря до Індії, його син Аль-Мамун заснував академію “Будинок Мудрості”. Арабськими ученими були переведено багато грецьких філософських і наукових праць. При ньому була також відкрита бібліотека рукописів – перша значна бібліотека, побудована з часів прославленої александрійської бібліотеки – і здійснювався збір цінних наукових трактатів як в землях візантійської імперії, так і за її межами. Крім “Будинку Мудрості” Аль-Мамун заснував обсерваторії, Аль-Хорезмі і його колеги, Бану Муса, були в числі учених. В цій академії вони здійснювали переклади грецьких наукових рукописів, вивчали і писали твори по алгебрі, геометрію і астрономію.

Близько 830 р. Мухаммад ібн Муса аль-Хорезми склав перший відомий арабський трактат по алгебрі, заклавши таким чином основи математичної традиції в арабському світі. Наукова праця “Хисаб аль-джабр уа-ль-мукабаля” (“коротка книга заповнення і протистояння”) була найвідомішою і значною зі всіх робіт Аль-Хорезмі. Загальновизнано, що даний трактат Аль-Хорезмі є першим серйозним науковим дослідженням в даній області знань. Причина була проста – він планував учити. “Аль-джабр уаль-мукабаля” в першій своїй частині починається з розгляду рівнянь 1-го і 2-го ступеня і далі в двох заключних розділах переходить до практичного вживання алгебри (питання міро-визначення і спадкоємства). Книга починається з введення натуральних чисел, далі йде – рішення рівнянь. Всі представлені рівняння є лінійними або квадратними і складаються з чисел, їх квадратів і коренів. У всіх книгах Аль-Хорезмі математичні обчислення фіксуються виключно за допомогою слів, – жоден символ, таким чином, їм не використовувався. Він приводить рівняння стандартних форм:

a) квадрати рівні кореням; b) квадрати рівні числам; c) корені рівні числам;

d) квадрати і корені рівні числам, наприклад, x2 + 10x = 39;

e) квадрати і числа рівні кореням, наприклад, x2 + 21 = 10x;

f) корені і числа рівні квадратам, наприклад, 3x + 4 = x2.

Перетворення виконується за допомогою двох операцій – аль-джабр і аль-мукабаля (зіставлення). Слово “аль-джабр” Аль-Хорезмі вживає для позначення процесу перенесення негативного числа з однієї частини рівняння в іншу. Термін “аль-мукабаля” означає “зіставлення” для позначення процесу скорочення рівних членів в обох частинах рівняння. Аль-Хорезмі був автором значної роботи в області географії, де він дав визначення широти і довготи 2402 населених пунктів миру як основа карти миру. Аль-Хорезмі написав також ряд інших менш відомих робіт по таких темах, як астролябія, літочислення і сонячний годинник. Разом з цими творами їм була складена політична історія, в якій були представлені гороскопи відомих діячів. Помер Аль-Хорезмі в Багдаді в 850 році.

завантаження...
WordPress: 22.86MB | MySQL:26 | 0,501sec