Адміністративні правопорушення кримінальна відповідальність

Тема: Адміністративні правопорушення кримінальна відповідальність

Мета: переглянути основні поняття, пов’язані з темою правопорушень; визначити особливості адміністративного проступку та злочину; розвивати вміння застосовувати здобуті знання на практиці.

Тип уроку: формування умінь і навичок.

Форма проведення: практикум.

ХІД УРОКУ

I.    Актуалізація знань учнів

Учитель пропонує учням розглянути різні ситуації і визначити вид юридичної відповідальності відповідно до виду правопорушення (аналіз правової ситуації):

 • учень розбив вікно;
 • велосипедист їхав на червоне світло світлофора;
 • вчитель запізнився на урок;
 • на дискотеці ваш знайомий запропонував покурити «травку».

II.    Основні поняття адміністративного та кримінального права

Адміністративне право регулює відносини, що виникають у сфері виконавчо-розпорядчої діяльності та державного управління. Адміністративне правопорушення (проступок) — протиправна, винна дія чи бездіяльність, за яку передбачено адміністративну відповідальність (Кодекс України про адміністративні правопорушення (1984 р.)).

Наприклад: дрібне хуліганство, порушення Правил дорожнього руху, мисливства і рибальства, користування лісами, несвоєчасне одержання паспорта і т. ін. До адміністративної відповідальності притягають з 16 років.

Види стягнень: штраф, попередження, позбавлення спеціальних прав, арешт на 15 діб і виправні роботи. Кримінальне право встановлює відповідальність за найнебезпечніші правопорушення — злочини.

Злочин — суспільно небезпечне винне діяння, передбачене Кримінальним кодексом України 2001 р.

Види злочинів

Невеликої тяжкості

Середньої тяжкості

Тяжкі

Особливо тяжкі

Наприклад: крадіжка, пограбування, вбивство, тілесні ушкодження, хуліганство, диверсія, зрада і т. ін. Кримінальна відповідальність наступає і 16 років, а за окремі тяжкі види злочинів — з Кроків. Види покарань: мі граф, громадські роботи, виправні роботи, арешт, обмеження волі (до і неповнолітніх); позбавлення волі (може бути довічним).

ІІІ. Аналіз правових ситуацій у групах

 1. Юнак не одержав паспорт, тому що хворів і не подав потрібні документи вчасно. Чи підлягає він юридичній відповідальності? (Ні, в нього є поважна причина.)
 2. Рибак вирішив для кращого улову застосувати рибальські сітки. Чи порушує він закон? (Так, за це передбачена адміністративна відповідальність.)
 3. Учень 2-го класу розбив вікно у шкільній бібліотеці. Хто нестиме відповідальність? (Батьки хлопчика або опікуни; адміністративна відповідальність.)
 4. Юнак 16-ти років обзивав на вулиці сусідку брутальними словами. Сусідка подала заяву до суду. Чи нестиме юнак відповідальність за законом? ( Так, нестиме адміністративну відповідальність.)
 5. У школі сталася бійка, побилися діти 12 і 13 років, 12 річний хлопчик отримав тяжкі тілесні ушкодження і потрапив до лікарні. Хто нестиме відповідальність за скоєне правопорушення? (Батьки нестимуть відповідальність за хуліганський вчинок сина у вигляді штрафу від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів (мін. 17 грн.)).
 6. Молоді люди 17, 18 і 20-ти років змовилися пограбувати магазин. Але про
  це дізналася сестра одного з них і заявила в міліцію. Юнаків заарештували. Чи будуть вони відповідати перед законом за злочин, якого не скоїли? (Так, це був замах на злочин, за який винний відповідає, як за скоєний злочин, адже добровільної відмови не було.)
 7. Група осіб вирішили пограбувати магазин. Злочин було розкрито ідо відповідальності притягнуто, крім безпосередніх виконавців, майстра, який виготовив ключі до сейфу. Чи нестиме ця людина кримінальну відповідальність? (Майстер є посібником злочину і підлягає відповідальності за грабіж.)

IV. Домашнє завдання

Скласти кросворд, використовуючи основні терміни. Придумати дві правові ситуації, де є правопорушення.

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

5 Адміністративні порушення кримінальна відповідальність (17.5 KiB, Завантажень: 18)

завантаження...
WordPress: 22.91MB | MySQL:26 | 0,569sec