Адаптація як результат еволюційного процесу

Тема. Адаптація як результат еволюційного процесу.

Мета. Ознайомити учнів із різноманітністю форм пристосованості у рослин і тварин; відносною доцільністю їх пристосування ; розвивати навики логічного мислення; виховувати бережливе ставлення до живого.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Форми і методи роботи: вправа «Подорож у світ уяви», «Навчальна лабораторія», «Мікрофон».

Терміни і поняття: адаптація, відносний характер адаптації, мімікрія.

Обладнання: підручник, таблиці, комп’ютер.

Девіз уроку

Еволюцію здійснюють

певні « робочі сили»,

які з «будівельного матеріалу»на

 «будівельному майдані»будують

нескінченні конструкції пристосувань

О.Яблоков

 

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Вправа “ Подорож у світ уяви ”. Запрошуємо учнів у світ уяви.

Учням пропонується зручно сісти, заплющити очі:

–         Уявіть, що ви в майбутньому. Як ви себе почуваєте  в нових умовах? Як реалізуєте свої цілі і мрії? Які змогли розв’язати проблеми і труднощі минулого? Як вам це вдалося?

Після подорожі учні індивідуально записують свої враження на кольорових картках.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Реклама виконаних домашніх завдань учнями: розв’язування завдань на відповідність, кросвордів, розгадування термінів.
  2. Результатом якого видоутворення , географічного чи екологічного, є:

А) бурий ведмідь і ведмідь грізлі  ___________

Б) горобець міський і горобець лісовий _______

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

  Ламарк помилково виводив фактори еволюції з нібито властивого для всього живого прагнення до досконалості. З’являються в організмі тільки корисні зміни, і вони успадковуються. Виникають пристосування під прямим впливом зовнішнього середовища і вправлянням органів. Не можна ставити питання: «Чому у жирафа довга шия?» і відповідати: «Тому що…». Як ставитесь ви до факторів еволюції? Чому є змінюються види?

ІУ. Повідомлення теми і мети уроку.

У. Вивчення нового матеріалу.

1.Рольова гра « Навчальна лабораторія»  Клас об’єднується у групи за кількістю запитань, які будуть розглядатись. Одночасно, з вивчення м свого питання, учні в групах складають кросворд, шифрограму чи головоломку. Під час презентації розповідають новий матеріал та демонструють виконане завдання. Учні інших груп, після прослуховування , розгадують творчі завдання та задають їм запитання по темі.

А. Виникнення адаптації за Дарвіном.

Б. Різноманітність форм пристосувань у рослин

В. Різноманітність форм пристосувань у тварин.

Г. Відносна доцільність пристосувань.

2.Гра « Біологічний марафон»

Керівником марафону і суддею у змаганнях виступає призначений вчителем учень. Кожна група розв’язує кросворди та головоломки на швидкість.

УІ. Підведення підсумків уроку. Рефлексія.  «Мікрофон»

  1. Самка риби – місяці відкладає близько 300 млн. ікринок, а самка триголової колюшки відкладає 150 – 180 ікринок. Поясніть, чому?
  2. Які пристосування у вітрозапильних рослин?
  3. Що характерно для квіток комахозапильних рослин?
  4. Черепаха має прекрасну броню, яка чудово її захищає на землі. Але хижий птах піднімає черепаху вгору, кидає нею об землю. Панцир дає тріщини і тоді дзьоб і пазурі птаха вже не зустрічають перешкоди. Про що в даному епізоді йде мова? Відповідь обґрунтуйте.

УІІ. Домашня робота. Вивчити матеріал підручника по даній темі. Вміти давати відповіді на запитання після параграфа. Творча робота. Які види адаптацій розрізняють і формі, забарвленні чи поведінці організму.

 

завантаження...
WordPress: 22.83MB | MySQL:26 | 0,320sec