Адаптаційна гра для п’ятикласників

Мета: надання психолого-педагогічної підтримки учням 5-х класів у період їхньої адаптації до умов навчання в середній школі.

Завдання:

• створити умови для зниження тривожності;

• розвивати навички співробітництва з ровесниками, вміння співпрацювати з іншими, адекватно і різнобічно порівнювати свої результати з успіхами однолітків;

• формувати адекватне ставлення до своїх успіхів і невдач у будь-якій діяльності, розвиток навичок упевненої поведінки.

Гра проводиться з усім класом у класній кімнаті (зазвичай це нове приміщення для п’ятикласників) у вересні-жовтні. Тривалість гри — З—4 заняття по 1 годині.

Ефективність занять полягає в розвитку творчого потенціалу дітей, у набутті ними навичок аналізу своїх почуттів, проблем, відносин, подій; у формуванні вміння здобувати знання.

І етап. «Інтерв’ю»

Матеріали: картки зі списком класу на кожного учня ( 2—3 про запас) (додаток 1).

1. Знайомство

Вправа «Хочу, щоб мене називали…»

2. Прийняття правил гри
їх записують на дошці або плакаті.

3. Основна частина

Кожному учаснику пропонується на деякий час стати кореспондентом і взяти інтерв’ю на будь-яку тему в усіх учасників гри. Для цього кожному дається змога вибрати для себе тему. (Варіанти вибору можуть бути різноманітними — лотерея, по черзі називати тему, самостійно вибрати
тощо). На цьому етапі ведучому важливо бути уважним, вміти підтримати сором’язливих і намагатись залучити до роботи всіх учасників.

Діти записують обрану тему до своєї картки в рядок «Моя тема».

Далі учні підходять до кожного однокласника, ставлять запитання за своєю темою, записують відповідь. Зазвичай стає шумно, весело, трішки тісно, але активність п’ятикласників, яку вони можуть виявити, того варта.

Якщо деякі кореспонденти діють дуже активно і технічно, то їм можна запропонувати ще один бланк з іншою темою опитування.

І етап закінчується збором аркушів.

Аналіз заняття. Давайте подивимось, як пройшла наша гра. Виберіть одне з двох облич, які підписані: «цікаво — нецікаво», «важко — легко». Намалюйте свій варіант на вашому імпровізованому портреті (або іншому завчасно приготованому ілюстрованому бланку).


 

II етап. «Знайомі незнайомці»

Матеріали: картки на кожного учня класу (див. додаток 2 на с. 55).

Розминка. Вправа «Вітер дме на того…»

Рефлексія попереднього заняття

Основний етап

Діти діляться на групи по 3—4 учні й отримують картки. Учням пропонується скласти портрет 3—4 учнів (вибір випадковий, але ведучому варто простежити, щоб діти не отримали картки зі своїм ім’ям). Для цього використовуються результати інтерв’ю попереднього заняття. У групі діти вирішують, хто про кого буде збирати інформацію. Якщо хтось із дітей відсутній, то варто його картку спочатку вилучити, а потім запропонувати активному учаснику як додаткове завдання.

Потім по класу починається подорож аркушів опитування, із яких групи виписують інформацію про «своїх» учнів. На перший погляд — це чисто механічна робота, але це не так. Читання в групі кожного опитувальника — це маленьке відкриття, яке стосується не тільки тієї людини, про яку ти збираєш інформацію, але й заразом того, хто дійсно тобі цікавий у класі, та поки що не зовсім доступний для спілкування.

Важливо: організовувати роботу груп так, щоб діти встигли скласти характеристики, нагадувати про суть завдання, попереджати про час. Складені характеристики здаються групами до редколегії.

Обговорення заняття Заспокійлива гра. Вправа «Передай потиск», «Сонячний промінець».

III етап. «Вгадай, хто це?»

Матеріали: характеристики на кожного учня (спеціально опрацьовані ведучим, враховано власні спостереження, зауваження, додано індивідуальні родзинки кожної дитини).

Розминка. Вправа «Груповий рахунок»

Основна частина

Ведучий зачитує характеристики, а діти повинні вгадати, про кого йдеться. Загадковість та інтрига мають стати духом всього заняття. Як варіант, зачитувати характеристики можуть учні класу, записи можуть бути оформлені як газетні шпальти, грамоти; можуть бути передбачені призи для тих, хто першим вгадує, про кого йдеться.

Обговорення заняття

Вправа «Потиск по колу»

Продовження гри може бути у вигляді випуску класної газети, оформленні класного альбому тощо (у кожному класі це вирішується відповідно до ситуації).

 

Картка 1

Моя тема:_________________________________________________.

1. Антон А.________________________.

2. Дарина В.________________________.

3. Олег Г. ___________________________.

 

Картка 2

Прізвище _______________ ім’я _______________.

1. День народження ______________.

2. Улюблений колір ______________.

3. Улюблена пісня _______________.

4. І т. д. (список тем першого заняття).

завантаження...
WordPress: 22.96MB | MySQL:26 | 0,320sec